Człowiek z Marsa ; Opowiadania młodzieńcze ; Wiersze

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA

"Człowiek z Marsa" to pierwsze dzieło science fiction odnotowywane przez bibliografie twórczości, długo jednak w Polsce nie wznawiane. "Człowiek z Marsa" powstał tak dawno, że na pół wieku o nim zapomniano. (...) W późniejszych o parę lat utworach science fiction Lem musiał borykać się z wymogami politycznymi stalinizmu - w "Człowieku z Marsa" miał jeszcze sporo swobody, sięgnął więc do najlepszych wzorców, jakie miał pod ręką, tzn. do Wellsa i jego "Wojny Światów", choć samo starcie z marsjańskim przybyszem rozegrał kameralnie, bez efektownej batalistyki, za to wykorzystując zdumiewająco wiele pomysłów i refleksji, które pojawiły się wiele lat później w jego utworach należących do kanonu - w "Edenie", "Solaris", "Niezwyciężonym", "Fiasku".

Z posłowia prof. Jerzego Jarzębskiego, "Lata czterdzieste".

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zarobkowa polityka wydawnictw: nie ważne co, byle "dobre" nazwisko firmowało. Patrz więcej: Gombrowicz "Opetani", gdzie piszę również o "Kronosie" i książkach ks.J.M. Bocheńskiego. Przypomina mnie to karierę Martina Edena. "Ludzie to kupią"

Marcin Knyszyński | 2015-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

„Człowiek z Marsa” był czytany przeze mnie właśnie po raz drugi. USA, lata powojenne, tajne laboratorium badawcze jak w strefie 51, młody reporter amerykańskiej gazety wciągnięty w wir wydarzeń, których kompletnie nie rozumie. I tutaj pojawia się też wstęp do jednego z głównych obszarów zainteresowań Lema – do próby kontaktu z obcą inteligencją. I od razu Lem przyjmuje stanowisko negatywne – nawet jeszcze ostrzej postawione niż w późniejszych książkach. Obcy to zło absolutne, nie tylko nie można się porozumieć a wręcz należy uniemożliwić jakąkolwiek próbę kontaktu. Obca cywilizacja u Lema uosabia tutaj chyba państwo totalitarne jako coś na wskroś przerażającego i groźnego. Potem ten radykalizm nieco słabnie - to brak wspólnego mianownika komunikacyjnego jest kluczowy.

Opowiadania związane z tematycznie głównie z II wojną światową, pisane „dla chleba” do różnego rodzaju periodyków i gazet. Najlepsze opowiadanie to „Obcy” – oderwane właśnie od tej tematyki i stanowiące już pierwszy...

spootnik | 2016-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Przyznam, że nie spodziewałem się wiele po tej książce, której składowe zostały napisane kilkanaście lat przed okresem świetności Lema, kiedy to powstawały dzieła takie jak "Solaris", "Głos Pana", "Niezwyciężony" czy "Powrót z gwiazd". Stąd moje zaskoczenie gdy okazało się, że Lem już w latach czterdziestych potrafił świetnie pisać. W tym obszernym zbiorze opowiadań, gdyż "Człowieka z Marsa" również można uznać za takowe, znajduje się kilka perełek godnych mistrza. Myślę tu o "Planie Anti-V", "Człowieku z Hiroshimy" i "Mieście atomowym". Są to opowiadania dopracowane fabularnie, napisane świetnym stylem i w dodatku zapadające w pamięć i skłaniające do refleksji. Nie gorszy jest również "Człowiek z Marsa", który mimo, iż nosi ślady młodzieńczej naiwności autora jest pełen ciekawych pomysłów i głębokich przemyśleń. Bawią niektóre rozwiązania fabularne, które służą jedynie pchnięciu akcji naprzód, nakierowaniu jej na właściwe tory. Policzę to jednak na karb niewyrobionego wówczas...

Adam | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Najsłabsza rzecz Lema jaką czytałem. Niby widać kierunek w którym podąży autor. Widać jednocześnie po tych tekstach, że przygotowany jeszcze do wielkich rzeczy nie był. No i co dziwne - momentami jest bardzo niefachowy.

Peepeck | 2013-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, SF, EBOOK

Bardziej opowiadanie niż książka. Pomimo upływu lat (podobno powstawało przed końcem drugiej wojny światowej) nadal intryguje i wciąga, ale nie razi ani język ani narracja czy opisy technologii. Jak zacząłem czytać, trudno się było oderwać. Warto poznać od czego zaczęła się kariera Lema w SF.

Cirmus | 2012-04-04
Na półkach: Przeczytane, LEM
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Wczesny Lem. Godny polecenia.

Peter | 2012-02-12
Przeczytana: 01 kwietnia 1969

Produkcyjniak ale już pokazujący kierunki dalsze twórczości LEMA.

Chitos | 2017-03-20
ARTUR | 2016-10-25