0867132X
fantastyka, sf, science fiction
czasopisma
Szaten

POWRÓT DO AMBERU W twórczości Rogera Zelaznego bogactwo mitologii i koncepcji filozoficznych naszego świata odgrywało ogromną rolę. W swoich powieściach – takich jak np. „Pan Światła”, „Stwory światła i ciemności” czy „Oko kota” ‒ sięgał między innymi do hinduizmu, mitów starożytnego Egiptu czy wierzeń Indian Navajo. „Kroniki Amberu”, jego opus magnum, to próba stworzenia własnej mitologii,...

POWRÓT DO AMBERU
W twórczości Rogera Zelaznego bogactwo mitologii i koncepcji filozoficznych naszego świata odgrywało ogromną rolę. W swoich powieściach – takich jak np. „Pan Światła”, „Stwory światła i ciemności” czy „Oko kota” ‒ sięgał między innymi do hinduizmu, mitów starożytnego Egiptu czy wierzeń Indian Navajo. „Kroniki Amberu”, jego opus magnum, to próba stworzenia własnej mitologii, chociaż da się w niej zauważyć odniesienia na mitów i filozofii starożytnej Grecji.

Marcin Waincetel
NIEŚMIERTELNE POTWORY Z WYTWÓRNI UNIVERSAL
Dracula, potwór Frankensteina, mumia i inne legendarne monstra Universalu zostaną wkrótce zreinkarnowane w ramach Kinowego Uniwersum Potworów. Pytanie tylko, czy słynne „It’s alive!” zabrzmi dziś równie wiarygodnie, co w minionych czasach?

Andrzej Kaczmarczyk
OBYWATEL McKWACZ
Mało który bohater Disneya ma ciekawszą historię niż Wujek Sknerus, który obchodzi w tym roku 70. urodziny. Zanim powróci na ekrany telewizorów w nowej odsłonie kultowych „Kaczych Opowieści”, przyjrzyjmy się bliżej kaczorowi, bez którego nie mielibyśmy Indiany Jonesa, wielu słynnych animacji, mangi i anime.

Ponadto w numerze:
– opowiadania Rogera Zelaznego ze świata "Kronik Amberu";
– opowiadania polskich autorów (M. Kucenty, S. Prochocki, P. Karbowski);
– wywiad z Brandonem Sandersonem;
– dyskusja z udziałem A. Sapkowskiego, W. Siudmaka, T. Bagińskiego i J. Karpowicz;
– felietony, recenzje i wiele innych atrakcji.

źródło opisu: http://www.fantastyka.pl/czasopisma/pokaz/65

źródło okładki: http://www.fantastyka.pl/czasopisma/pokaz/65

• Bad Boy's Girl 2
  • Nowe niebo
  • Obrączka diabła
  • Zamęt
  • Aru Shah i koniec czasu
  • Detonator
  • Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni
  • Pierwszy róg

Agnieszka Szpila

8,5 (2 ocen i opinii)
Hrosskar | 2017-05-31
Przeczytana: 29 maja 2017

Ostatnimi czasy Nową Fantastykę czytam bardzo wybiórczo - zazwyczaj dla kilku opowiadań, bądź tekstów publicystycznych. Natomiast bardzo rzadko od początku do końca, ale tym razem postanowiłem zrobić od tego wyjątek, ponieważ czerwcowy numer jest wyjątkowy pod wieloma względami i koniecznie warto się z nim zapoznać w całości.

Już na samym starcie czasopismo przykuwa uwagę genialną okładką, autorstwa niezrównanego Dark Crayona. Jest to grafika zdobiące audiobooka Dziewięciu książąt Amberu Rogera Zelaznego od Storytel.pl. Nie jest ona przypadkowa, ponieważ to właśnie temu autorowi została poświęcona bardzo duża część czasopisma.

W Jest co czytać, jest co oglądać Marcin Zwierzchowski pokrótce nakreśla jakich premier książkowych oraz filmowych możemy spodziewać się w nadchodzącym miesiącu. O paru z nich zupełnie zapomniałem, dlatego bardzo się cieszę, że autor o nich wspomniał. Jednakże nie obyło się bez małego zgrzytu już na samym początku czytania, ponieważ Zwierzchowski w tekście...

mogrodnik | 2017-07-24
Zbigniew Żelaskowski | 2017-07-20