rozwińzwiń

Nowa Fantastyka 417 (06/2017)

Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 426 (03/2018) Paweł Deptuch, Sonia Korta, Magdalena Kucenty, Anna Łagan, Olga Onojko, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Magdalena Świerczek-Gryboś, Catherynne M. Valente
Ocena 7,7
Nowa Fantastyk... Paweł Deptuch, Soni...
Okładka książki Miesięcznik Fantastyka, nr 1 (1/1982) Andrzej Drzewiński, Jerzy Lipka, George R.R. Martin, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lester del Rey, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, John Varley
Ocena 7,4
Miesięcznik Fa... Andrzej Drzewiński,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 436 (01/2019) Paweł Ciećwierz, Matthew Kressel, Artur Laisen, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Paweł Ciećwierz, Ma...
Okładka książki Nowa Fantastyka 405 (06/2016) Maria Dunkel, Vylar Kaftan, Marcin Kowalczyk, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Kelly Robson
Ocena 7,0
Nowa Fantastyk... Maria Dunkel, Vylar...
Okładka książki Nowa Fantastyka 416 (05/2017) Paul McAuley, Jack McDevitt, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Alastair Reynolds, Maciej Rumiancew, Marcin Strzyżewski, Istvan Vizvary
Ocena 6,2
Nowa Fantastyk... Paul McAuley, Jack ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 434 (11/2018) Katierina Bacziło, Indra Das, Tomasz Duszyński, Nancy Kress, Jakub Małecki, Aleksandra Radlak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jakub Tyszkowski
Ocena 7,2
Nowa Fantastyk... Katierina Bacziło,&...
Okładka książki Nowa Fantastyka 439 (4/2019) Przemysław Karbowski, Andriej Kokoulin, Mark Lawrence, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Wojciech Zembaty
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Przemysław Karbowsk...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
813
802

Na półkach: , , , , , ,

Numer raczej przeciętny, ale tylko z jednego powodu: większość opowiadań pochodzi ze świata Amberu pióra Rogera Zelaznego, którego, aż wstyd się przyznać, jeszcze nie znam. Książki stoją wprawdzie już na półce, tylko czasu na lekturę brak...

Na łamy "NF" powraca Magdalena Kucenty, "wychowanka" strony internetowej tego czasopisma. Jej cyberpunkowa "#Eudajmonia" przypadła mi do gustu. Natomiast Przemysław Karbowski prezentuje nam kolejną wersję alternatywnej Polski, w której kościół katolicki gra jeszcze większą rolę w społeczeństwie. Tekst ciekawy, aczkolwiek nieco hermetyczny. Blado na tle powyższych opowiadań wypada thrillerowy short Sławomira Prochockiego.

Wśród opowiadań ze świata Amberu zaciekawił mnie wspólny tekst Eda Greenwooda i Rogera Zelaznego "Sekret Amberu". Short ten powstał widocznie w ciągu wielu lat spotkań obu pisarzy na konwentach.

Publicystyka numeru bardzo ciekawa. Pasująco do głównego tematu numeru przybliża Jerzy Rzymowski świat Amberu. Marcin Waincetel poświęca artykuł słynnym filmom o potworach wytwórni Universal Studios, które stały się ikonicznymi obrazami fantastyki filmowej. Niezwykle zaciekawił mnie szkic Andrzej Kaczmarczyka o genezie i rozwoju disneyowskiej postaci Sknerusa McKwacza. Multum komiksów oraz filmów animowanych miało, jak się ku mojemu zaskoczeniu okazało, znaczący wpływ na tak ważnych reżyserów jak Stephen Spielberg ("Indiana Jones"),twórców mangi (Osamu Tezuka) oraz serii animowanych ("Batman: The Animated Series"). Polecam ten artykuł, bo otwiera on oczy na wzajemne powiązania najważniejszych twórców popkultury.

Dla fanów prozy Brandona Sandersona gratką będzie wywiad z autorem.

Numer raczej przeciętny, ale tylko z jednego powodu: większość opowiadań pochodzi ze świata Amberu pióra Rogera Zelaznego, którego, aż wstyd się przyznać, jeszcze nie znam. Książki stoją wprawdzie już na półce, tylko czasu na lekturę brak...

Na łamy "NF" powraca Magdalena Kucenty, "wychowanka" strony internetowej tego czasopisma. Jej cyberpunkowa "#Eudajmonia" przypadła mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1561
913

Na półkach:

#Eudajmonia - Magdalena Kucenty
O tym dokąd zmierza świat, i że coraz trudniej będzie indywidualistom. A oberwać od życia można będzie tak samo jak zawsze tylko technologia zmieni narzędzia. Nieźle napisane, z przyzwoitą opowieścią i nieostatnim humorem.
7/10

Raskoł - Przemysław Karbowski
Jakieś post-apo pomieszane z bliskim zasięgiem i historią chyba alternatywną jednak. Cyniczny i gorzki komentarz do rzeczywistości. Dobrze napisane, z jajem ale i z odrobiną melancholijnego strapienia.
7,5/10

Człowiek, który uśmiechał się na stoku wulkanu - Sławomir Prochocki
Wariacja na temat teorii spiskowych. Krótkie, jędrne, zupełnie w porządku.
7/10

Sekret Amberu - Ed Greenwood
Nie wiem co to jest. Jakieś elegijne połamanie fanfiku z esejem i epitafium? Gawęda do piwa i kiełbasy? Bo w duszy zagrało? No i niechby tam zostało.
1/10

Opowieść komiwojażera - Roger Zelazny 5/10
Niebieski koń, tańczące góry - Roger Zelazny 3/10
Całunnik i Guisel - Roger Zelazny 3/10
Wracając do powrozu - Roger Zelazny 3/10
Galeria luster - Roger Zelazny 5,5/10
Nie znam Amberu. Zelazny to taki trochę zaniedbany przeze mnie autor, bo choć czytałem ledwie kilka rzeczy to nigdy się nie zawiodłem. A jednak po Amber nigdy nie sięgnąłem. I jak sporo dawnych hitów mocno traci po latach tak Amber ma opinię pozycji trzymającej jakość, klasę i fason. A jednak po zamieszczonym w tym numerze zestawie opowiadań nie jestem ani odrobinę bliżej decyzji o lekturze. Może ktoś, kto zna wszystkie dziesięć tomów potrafi inaczej odebrać i docenić. Dla mnie było to doświadczenie raczej nudne i nużące.

Publicystyka:
Artykuł J. Rzymowskiego o Amberze zachęcił mnie do poznania świata, opowiadania zniechęciły. Rzeczy o potworach i McKwaczu raczej chyba w porządku ale nie dla mnie, pobieżnie przerzuciłem akapity. Wywiad z Sandersonem to już całkiem nie dla mnie, nie wiem o czym i jaki był.
Parowski tym razem wrzuca stenogram jakiejś pokracznej dyskusji, w zasadzie nie wiadomo o co i po co. Przeczytałem, bleeeeh.
Felieton Piskorskiego to streszczenie wszystkich poprzednich a Kosik na podstawie własnego organizmu rozmyśla o człowieku, zmianach i przemijaniu. Kończą mu się chyba tematy, albo jest czym innym mocno zajęty bo to było mocno takie sobie, powtórkowe i banalne.
Na zakończenie Orbitowski smaczny jak zwykle, o niszowym filmie We go on. Słabym i niedobrym jak zwykle ale jakże skomentowanym.

Recenzje:
Przeczytałem jedną recenzję. Wojciech Chmielarz (to ten od kryminałów czy inny swoisty Chmielarz?) pisze o Wszystko się stało Joanny Muchy (tu akurat wiadomo, że to ta J. Mucha). Zainteresowałem się bo rzecz dostała niską ocenę, co rzadko się zdarza na łamach NF. Recęzent (sic!) bardzo mocno skrytykował omawianą pozycję, i być może jest ona słaba, trudno mi orzec, jednak zrobił to tak nieudolnie, tak koszmarnie amatorsko, że przykro było czytać. Pierwszy zarzut to niejednolitość formalna. No jakżeż jedną część powieści można napisać w postaci pamiętnika bohatera a inną przy pomocy klasycznej narracji trzecioosobowej? Przecież to zbrodnia. Drugi zarzut to wieloaspektowość. Pozycja jest słaba ponieważ porusza zbyt wiele problemów jednocześnie. Nie do pomyślenie przecież jest jednoczesne pisanie o upadku cywilizacji oraz o tkwiącym w człowieku złu tudzież sile dobra. No skandal na miarę zaginięcia trampków w kotłowni.
Ogólnie poziom recenzji w NF jest eeee..., zabawny ale tu mamy okaz wybitny. Wywalcie tego Chmielarza, kimkolwiek on jest, na zbity pysk, bo to zwyczajny ćwok jest.
Oczywiście planuję przeczytać inkryminowaną pozycję. Coś mi mówi, że nie będzie to rzecz epokowa ale może być zupełnie w porządku.

Polskie pozycje ciągną numer, ale ogólnie rzecz biorąc słabo.
5/10

#Eudajmonia - Magdalena Kucenty
O tym dokąd zmierza świat, i że coraz trudniej będzie indywidualistom. A oberwać od życia można będzie tak samo jak zawsze tylko technologia zmieni narzędzia. Nieźle napisane, z przyzwoitą opowieścią i nieostatnim humorem.
7/10

Raskoł - Przemysław Karbowski
Jakieś post-apo pomieszane z bliskim zasięgiem i historią chyba alternatywną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1014
682

Na półkach: ,

Ostatnimi czasy Nową Fantastykę czytam bardzo wybiórczo - zazwyczaj dla kilku opowiadań, bądź tekstów publicystycznych. Natomiast bardzo rzadko od początku do końca, ale tym razem postanowiłem zrobić od tego wyjątek, ponieważ czerwcowy numer jest wyjątkowy pod wieloma względami i koniecznie warto się z nim zapoznać w całości.

Już na samym starcie czasopismo przykuwa uwagę genialną okładką, autorstwa niezrównanego Dark Crayona. Jest to grafika zdobiące audiobooka Dziewięciu książąt Amberu Rogera Zelaznego od Storytel.pl. Nie jest ona przypadkowa, ponieważ to właśnie temu autorowi została poświęcona bardzo duża część czasopisma.

W Jest co czytać, jest co oglądać Marcin Zwierzchowski pokrótce nakreśla jakich premier książkowych oraz filmowych możemy spodziewać się w nadchodzącym miesiącu. O paru z nich zupełnie zapomniałem, dlatego bardzo się cieszę, że autor o nich wspomniał. Jednakże nie obyło się bez małego zgrzytu już na samym początku czytania, ponieważ Zwierzchowski w tekście wspomina, że w czerwcu doczekamy się finału Trylogii Pękniętej Ziemi, noszącej tytuł Wrota Obelisków. Bynajmniej nie jest to trzeci tom, tylko drugi... Drobny błąd, ale może wprowadzić niektórych w błąd.

Dalej mamy Powrót do Amberu Jerzego Rzymowskiego, w którym przedstawiono w czym tkwi niezwykłość i urok Kronik Amberu Rogera Zelaznego, które pomimo że liczą aż 10 tomów, to są krótsze niż niejedna współczesna powieść fantasy. A przy tym cykl ten zawiera mnóstwo barwnych postaci, magii, światów i w niczym nie jest uboższy, mimo niewielkiej objętości poszczególnych powieści. Tekst Rzymowskiego z pewnością skłoni nieprzekonanych do Zelaznego, aby jednak sięgnęli po książki tego pisarza. Mnie przekonywać już nie trzeba, ponieważ czytałem Kroniki Amberu ponad rok temu i jestem nimi oczarowany. Warto jeszcze dodać, że obecnie cykl Zelaznego jest dostępny w dwóch tomach w twardej oprawie i prezentuje się bardzo elegancko.

W dalszej części czasopisma, znajdziemy artykuł Nieśmiertelne potwory Marcina Wincetela - od najstarszych ekranizacji, takich dzieł jak Dracula, czy Frankenstein, po współczesny projekt Kinowego Uniwersum Potworów. Bardzo dobrze i rzeczowo napisany tekst z wieloma kadrami z filmów, które pozwalają lepiej zrozumieć jak zmieniały się koncepcje potworów przez ostatnie mniej więcej sto lat. Żałuję tylko, że jest on taki krótki, ponieważ jest to temat rzeka i z chęcią przeczytałbym coś więcej na ten temat.

W czerwcowym numerze Nowej Fantastyki znalazł się także wywiad z Brandonem Sandersonem. Jako jego zagorzały fan, wiedzący o istnieniu Cosmere i garści powiązań pomiędzy jego książkami, nie dowiedziałem się z niego praktycznie nic nowego. Bynajmniej nie jest to wada, ponieważ Tymoteuszowi Wronce - prowadzącemu wywiad, przyświecał zapewne cel, aby osoba nie znająca twórczości Sandersona, mogła go chociaż w minimalnym stopniu poznać i dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Dlatego wywiad z pewnością ucieszy osoby, które do tej pory znają dość słabo twórczość Brandona lub chcą go poznać, aniżeli jego zagorzałych fanów.

Jeśli chodzi o opowiadania, to stoją one na wysokim poziomie. Mamy w zasadzie tylko trzy polskich autorów, które przedstawiają bardzo różnorodne i interesujące wizje oraz aż pięć opowiadań Rogera Zelaznego. To na tych ostatnich postanowiłem się skupić, ponieważ jak się łatwo domyśleć, stanowią one perełkę tego numeru i mamy niepowtarzalną okazję poznać nieznane dotąd po polsku opowiadania ze świata Amberu. Bardzo się cieszę, że do ich przetłumaczenia został wybrany Piotr W. Cholewa, który tłumaczył również cały cykl, ponieważ uniknięto w ten sposób zmian w nazwach miejsc, osób oraz w samym stylu. Te pięć opowiadań podejmuje historię po ostatnim tomie z cyklu i rozpoczyna nową, ale niestety niedokończoną sagę. Odniosłem wrażenie, że byłaby ona jeszcze ciekawsza niż dwie poprzednie, ale Zelazny zmarł zanim zdążył ją dokończyć. Mamy w niej nowych przeciwników, intrygi i znanych bohaterów z poprzednich części, ale pojawia się również kilkoro nowych. Można je czytać bez znajomości całego cyklu, ale utraci się w ten sposób kontekst.

Czerwcowy numer Nowej Fantastyki jest wielkim ukłonem w kierunku fanów Roberta Zelaznego. Znajdziemy w nim aż pięć jego opowiadań, ale również obszerny tekst o jego najsłynniejszym cyklu, czyli Kronikach Amberu. Oprócz tego znajdziemy także artykuły m.in o Kinowym Uniwersum Potworów, Sknerusie McKwaczu, wywiad z Sandersonem, czy recenzje książek. Polecam!

http://hrosskar.blogspot.com/2017/05/nowa-fantastyka-62017-417.html

Ostatnimi czasy Nową Fantastykę czytam bardzo wybiórczo - zazwyczaj dla kilku opowiadań, bądź tekstów publicystycznych. Natomiast bardzo rzadko od początku do końca, ale tym razem postanowiłem zrobić od tego wyjątek, ponieważ czerwcowy numer jest wyjątkowy pod wieloma względami i koniecznie warto się z nim zapoznać w całości.

Już na samym starcie czasopismo przykuwa uwagę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    11
  • Chcę przeczytać
    3
  • Czasopisma
    3
  • Fantastyka
    1
  • Komiksy i czasopisma
    1
  • 2017
    1
  • Przeczytane czasopisma
    1
  • Cyberpunk
    1
  • Czasopisma-Fantastyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 417 (06/2017)


Podobne książki

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,3
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 6,6
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...

Przeczytaj także