Emocje dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Wywołując w świadomości hasło „dzieciństwo”, budzimy z reguły obrazy pogodne, nawet szczęśliwe. Dzieci nie powinny mieć zmartwień – kłopoty przejmują dorośli. Okres dzieciństwa, w którym w naturalnym procesie uspołeczniania poznaje się wymagania otoczenia, w silnym stopniu kształtuje zręby osobowości podstawowej. Wtedy następuje pierwsze tworzenie się obrazów świata społecznego z jego radościami i smutkami. Powstają wyobrażenia o sobie i swoich możliwościach, a nawet marzenia. Wyobrażenia te są odbiciem doświadczeń dziecięcych, ich intelektualno-emocjonalnych interpretacji zdarzeń, obrazów kulturowych oraz ocen wartościujących, które słyszą i poznają.

W romantycznym spojrzeniu na dzieciństwo, jakie ukazują antropolodzy kultury odnoszący je do zakładanych celów i form wychowania, jest ono dojrzewaniem do następnych okresów w życiu (Rogers, 2001, s. 202–214). To, co się w tych latach dzieje, ma budować człowieka szczęśliwego, otwartego na ludzi, chętnego zmianom świata na lepsze, twórczego.

Dzieciństwo jest wprawdzie okresem uczenia się potrzebnych umiejętności w życiu dorosłym, ale zakres i formy wybierają z troską dorośli. W dużej części przypadków tak jest, ale zarazem część dzieci z bardzo wielu powodów takiego radosnego dzieciństwa nie doświadcza. Przyczyny są różne: choroby przewlekle, deficyty rozwojowe czy niepełnosprawności, ale i takie, które z tym związane są bezpośrednio i pośrednio, a nawet wynikają całkowicie z innych przyczyn.

Prof. zw. dr hab. Krystyna Ferenz

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl/nowosci/emocje-dzieci-...(?)

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl/okladki/big/978-83-8095-303-1.jpg?v=0

MAnia | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Bardzo wartosciowa pozycja zarowno dla rodzicow jak nauczycieli. Przypomina o swiecie dzieciecym, o jego duzych i malych sprawach, o percepcji rzeczywistosci jakze odmiennej od swiata doroslych. Warto te ksiazke przeczytac aby madrze ksztaltowac dziecinstwo naszych dzieci.

Przeczytana: 24 maja 2017
Khaleesi | 2017-11-02