George Michael

Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin
Wydawnictwo: Wielka Litera
George Michael, The Biography 1963-2016
LubimyCzytać

Osiągnąłem to, czego pragnie każdy artysta: część mojej twórczości mnie przeżyje. George Michael Wrażliwy marzyciel, niekwestionowana gwiazda muzyki, człowiek, który walczył ze smutkiem. Jego życie było zagadką. Chociaż był jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop na świecie, bardzo dbał o ochronę swej prywatności. Wychowywał się w Londynie w rodzinie greckich imigrantów. Choć od zawsze...

George Michael

Wrażliwy marzyciel, niekwestionowana gwiazda muzyki, człowiek, który walczył ze smutkiem. Jego życie było zagadką. Chociaż był jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop na świecie, bardzo dbał o ochronę swej prywatności. Wychowywał się w Londynie w rodzinie greckich imigrantów. Choć od zawsze marzył o scenie, ojciec podcinał mu skrzydła, twierdząc, że George nie ma talentu. Jednak gdy w 1981 z przyjacielem założył zespół Wham!, jego przeboje szybko opanowały listy przebojów, a cały świat okrzyknął go jednym z najseksowniejszych piosenkarzy.

Ale nie o takiej sławie marzył George. Kiedy rozpoczął karierę solową, trudno mu było udźwignąć ciężar życia ciągle wystawionego na publiczną krytykę. Wokół jego osoby pojawiło się wiele kontrowersji – głośny proces z wytwórnią Sony, aresztowania, uzależnienie od narkotyków, depresja, skandale obyczajowe. Dopiero tournèe w 2006 roku pokazało, że nadal jest uwielbianą i wyjątkową ikoną rynku muzycznego.

Zmarł nagle w Boże Narodzenie 2016 roku, w chwili, gdy wszystkie radiostacje świata nadawały jego przebój wszech czasów Last Christmas.

Jestem w głębokim szoku. Straciłem ukochanego przyjaciela – najlepszego, najszczerszego – i wspaniałego artystę.
Sir Elton John

Pracowałem z nim wiele razy i zawsze widziałem jego wielki talent, a dystans wobec siebie i poczucie humoru sprawiały, że nasze spotkania były jeszcze przyjemniejsze.
Sir Paul McCartney

Był otoczony miłością i mam nadzieję, że wiedział o tym, gdyż smutek, jaki dzisiaj nas ogarnął, nie ma granic. Jesteśmy zdruzgotani. Miał przepiękny głos, a jego muzyka pozostanie świadectwem wielkiego talentu. Trudno mi uwierzyć, że odszedł.
Boy George

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Gosia | 2017-08-06
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Historia życia i kariery muzycznej George Michaela. Od początków zespołu Wham!, karierę solową aż do jego śmierci. Książka ciekawie napisana, dla każdego fana pozycja obowiązkowa.

Matylda Saresta | 2017-05-29

8/10 za emocje...
Czytałam, słuchałam wszystkich wymienionych i nie wymienionych w książce piosenek, płakałam...

CUDOWNA RETROSPEKCJA, powrót do krainy młodości - poczułam się prawie jak dzieciak z kingowskiego Derry - beztroski i wolny!
Pod względem technicznym książka pozostawia troszkę do życzenia, ale to wszystko niknie w tej niesamowitej podróży w czasie, w opowieści o jednym z najwybitniejszych i najpiękniejszych wokalistów ever!

Polecam, nie tylko dla groupies Georga M.!!!:)

KobieceRecenzje365 | 2017-06-14

"Osiągnąłem to, czego pragnie każdy artysta: część mojej twórczości mnie przeżyje." George Michael

25 grudnia 2016 świat obiegła wiadomość, która wstrząsnęła całą branżą muzyczną, jak i milionami fanów na całym globie. George Michael nie żyje. Odszedł jeden z najpopularniejszych wokalistów w historii światowej muzyki rozrywkowej. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby jego piosenek. Fenomenalny głos, fantastyczny wykonawca i twórca dziesiątek hitów ze światowych list przebojów, stawiany na równi z tak wielkimi sławami, jak Michael Jackson, Madonna czy Withney Houston. Wraz ze śmiercią Georga Michaela skończyła się pewna epoka w muzyce.
Również dla mnie to był spory cios i niepowetowana strata. Jakaś część mojego dzieciństwa i młodości odeszła wraz z nim.

Rob Jovonovic jest autorem przede wszystkim biografii. Spod jego pióra wyszły życiorysy takich gwiazd jak Kate Bush, Beck, R.E. M. czy Nirvany. Ta książka to pierwsza pośmiertna biografia Georga Michaela.

Jego pełne imię i...

Czytaj_na_walizkach | 2017-07-05

Te przeboje znamy wszyscy, chociaż nie każdy z nas wie, że to jego piosenki. Rozbrzmiewające w trakcie sezonu świątecznego – Last Chistmas, nastrojowe Careles Whisper czy znana i lubiana piosenka Freeadom!’90. Jego piosenki kochają nasi rodzice, a i współcześni odnajdują w nich nieodparty urok. Młodzieńczy czar Georga Michael’a obezwładniał fanów przez wiele lat, dziś zapraszam na jego historie opowiedzianą słowami Rob’a Javanovic’a.
Rodzina Georga Michael’a, a raczej Georgiosa Panosa, pochodziła z greckiej części Cypru. Ojciec artysty wyemigrował do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia, tutaj założył rodzinę i dorobił się niezłego majątku tworząc własną restaurację. Matka Georga Michael’a była Lesley Angold Harrison, pochodziła z Wielkiej Brytanii, choć jej przodkowie zamieszkiwali Francję.

Mały Georgios wychowywał się w rodzinie, która wyznawała etos ciężkiej pracy, dochodzenia do sukcesu własnymi siłami i ceniła konkretne zawody. W rodzinie nie brakowało dramatycznych...

marika reads | 2017-07-31

Chyba nie ma na świecie osoby nie znającej choć jednej piosenki George'a Michael'a - "Wake me up before you go-go", "Careless Whisper", "Faith" czy nieśmiertelne "Last Christmas" - najbardziej wyczekiwany co roku utwór, zwiastujący zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Biografia autorstwa Jovanovic'a przybliża i przypomina nam tę niezwykłą postać. Ikona światowej popkultury, świetny tekściarz, maszyna do tworzenia muzycznych hitów. Wizjoner wyprzedzający swoje czasy. Niezwykle chojny, bezinteresowny filantrop. Zaangażowany w akcje charytatywne, głównie związane z walką z AIDS. Nie bał się też zabierać głosu w kwestiach politycznych. W dzieciństwie pyzaty i nieśmiały okularnik, po latach stał się symbolem seksu dla kobiet i mężczyzn. Ale jego życie oprócz blasku, obfite było też w liczne cienie i dobitnie pokazywało swoją mroczną stronę. Niewiarygodnie bogaty i sławny, a nadal brakowało mu pewności siebie. Całe dziecięce życie marzył o rozgłosie, a gdy już był w centrum uwagi...

Aleksandra | 2017-08-16
Przeczytana: lipiec 2017

GM słuchałam odkąd pamiętam. Mam jego płyty CD, DVD z koncertów. Teraz książka... Czytałam tę książkę i chwilami czułam się tak, jakbym czytała jakieś informacje ze stron gazet plotkarskich.
Dziwne uczucie.
Uwielbiałam Go słuchać i tak jest do tej pory. Na koncertach w Polsce (bo tylko wtedy słyszałam Jego głos na żywo) był niesamowity. Dla mnie było nieważne, że był homoseksualistą, brał narkotyki, pił. Najważniejsze, że nikomu nie zrobił krzywdy, tylko - NIESTETY- samemu sobie...
Popłakałam się, kiedy dowiedziałam się o Jego śmierci w te przepiękne, ale zarazem bardzo smutne święta. Dla Niego były to Last Christmas.
Bardzo lubię wracam do książek, ale nie wiem, jak będzie w tym przypadku. Na razie odkładam na półkę, ale polecam.

Freddka | 2017-06-02

Czekałam na jakąkolwiek biografię Georga po polsku pięć miesięcy. Przeczytałam jednym tchem i czuję wielki niedosyt. Ciągle mi za mało informacji o najpiekniejszym facecie świata z magicznym, niepowtarzalnym głosem. Polecam lekturę wszystkim fanom i nie tylko. Jest to biografia, choć strasznie krótka, niebanalnego człowieka, który dzięki wielkiemu talentowi został międzynarodową gwiazdą, żyjącą na własnych warunkach.

Goldie | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Jestem fanką GM oczywiście i dlatego głównie sięgnęłam po tę książkę. Podobało mi się opracowanie fabuły od dzieciństwa aż do śmierci artysty z podziałem na rozdziały zatytułowane wg osiągnięcia lub porażki będącej kamieniem milowym w życiu GM (np. imigrant, ambicja, wielki, tournee, wycofanie, ocalały, odkupienie). Jest wiele cytatów w książce - zarówno samego artysty jak i osób z jego otoczenia. Ułatwia to często zrozumienie powodu, dla którego GM stworzył daną piosenkę, co jest bardzo ciekawe. Autor nie gloryfikuje artysty - pokazane są zarówno jego osiągnięcia muzyczne, nagrody i wyróżnienia, jak też porażki, sprawy sądowe, oskarżenia itp. Na końcu książki jest dołączona dyskografia oraz m.in. miejsce utworów GM na listach przebojów.

SlawekOlejniczak | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Słuchałem Wham!, słuchałem George'a Miachael'a odkąd pamiętam. Miałem szczęście być na Jego dwóch koncertach w Polsce i chyba mogę się śmiało nazwać Jego fanem. Naturalną rzeczą było więc sięgnięcie po tą książkę i od razu pierwsza uwaga. Jeśli interesowaliście się życiem i twórczością George'a Michael'a nie róbcie tego- nie sięgajcie po nią. NIe znajdziecie w niej nic odkrywczego. W zasadzie wszystko o czym pisał autor można znaleźć w sieci. Poza tym muszę to stwierdzić z przykrością w książce roi się od błędów. Najpierw sądziłem, że to wina tłumaczenia, ale jeśli autor pisze, że największe wydarzenie muzyczne wszech czasów jakim niewątpliwie był koncert Live Aid miało miejsce 13.07.1983 r to raczej nie jest to kwestią tłumaczenia.
W książce jest także kilka, a może kilkanaście opisów teledysków ( nie mam pojęcia po co). Czytając te mini streszczenia ma się wątpliwości czy autor w ogóle widział te klipy. Może i się czepiam, ale jeśli zna się teledyski GM niemal na pamięć to takie...

Anaginosko | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Mało informacji o samym George'u, jaki był, co przeżywał, wszystko ujęte z punktu widzenia jego kariery, kolejnych piosenek, koncertów. Liczyłam na coś głębszego