Świat natury i świat techniki

Świat natury i świat techniki
837092087X
filozofia i etyka
Rakszasi

Prezentowanym zbiorem tekstów pragniemy wzbudzić refleksję zarówno nad tytułową opozycją, jak i nad szeregiem pokrewnych, takich jak: nieorganiczne/organiczne/bioorganiczne, kobieta-natura/mężczyzna-technika, naturalne/sztuczne, itp. Interesuje nas rozwój kategorii tego rodzaju w dziejach myślenia filozoficznego i związane z ich rozumieniem wartościowanie obiektów naturalnych i wytworzonych. Interesują nas imita-cyjno-mimetyczne funkcje wytworu technicznego oraz techniczne funkcje obiektów przyrodniczych, ale i zwrotność obu funkcji. Jesteśmy zdania, że świat natury i świattech-niki nie byty nigdy - i nie są nadal - ściśle rozgraniczone i odrębne. Sama przyroda wkracza w techniczne konstrukcje człowieka, a i homo faber pomiędzy własną technosferę a przyrodę dziką i nieoswojoną wplata pola uprawne i pastwiska, podmiejskie lasy i parki, ogrody i fontanny. To również sposób działania technicznego lub quasi-technicz-nego, w którym znajduje wyraz przyjazny, opiekuńczy stosunek do przyrody, a niejednokrotnie realizuje się potrzeba sztuki w jej kształcie artystycznym.

źródło opisu: http://ksiegarniaonline.pl/s/s,details,uid,WNIF-1098.html

źródło okładki: http://filozofia.amu.edu.pl/dysponenda/swiat-natury/