Education in Heart v.1

Wydawnictwo: BMJ Publishing Group
zdrowie, medycyna

This is designed to cover the core subjects for a continuing medical education programme in cardiology. This series is now collected in book form, creating a comprehensive update for cardiologists in key topical areas. Every peer reviwed contribution has been commissioned from a leading international specialist, to give a concise, yet authoritative review. Chapters are enhanced with full colour illustrations and useful summaries, and additional references and ongoing correspondence can be access