Musculoskeletal Examination

Wydawnictwo: Blackwell
zdrowie, medycyna

Evaluating orthopedic dysfunctions in patients will be easier with Musculoskeletal Examination, Second Edition. This comprehensive book is an ideal teaching and learning tool for introductory courses in physical examination. This second edition features enhanced clinically relevant examples representing frequently encountered conditions all from a multi-disciplined perspective. Readers get the most up-to-date information in a completely new chapter on TMJ, revised chapters on gait, posture and