Jednooki król

W telegramowym skrócie:
Nieodległa przyszłość. Stop. Pandemia ślepoty. Stop. Technologia pozwalająca przetrwać ociemniałej cywilizacji. Stop. Miejsce akcji: Wrocław. Stop. Tajemnicze morderstwo młodego człowieka. Stop.

Zapowiadało się świetnie, a później rozwiązał się worek pełen dziwnych nieprzemyślanych wątków, niedopracowanych. Terroryzm (rzecz jasna prawicowy spod znaku Breyvika, bo Frakcja Czerwonej Armii to oczywiście jakiś wymysł),faceci w czerni (sic!),emerytowany policjant po przejściach (no a jakże),stalking, dziennikarstwo śledcze, no i ten całkowicie niezrozumiały wątek o kibolach.
Do tego prywatne fetysze autora (w kółko powtarzające nazwisko pewnej polskiej aktorki),doprawione odrobiną wulgaryzmów (wiecie, męska, mocna literatura) i tyle..

Właściwie tytuł sam w sobie jest największym spoilerem tej fabuły. Jest oczywiście zmyłkowy wątek stalkera, mający chyba tylko wypełnić czymś historię śledztwa, w której praktycznie nie ma śledztwa.

W telegramowym skrócie:

Bardzo ciekawa pozycja ,świetnie się zapowiadała niestety muszę dać niską ocenę ze względu na końcówkę i zakończenie które mnie rozczarowało gdyby wątek był bardziej rozwinięty było by lepiej a tak ma się wrażenie że potencjał został zmarnowany.

Kiedyś dawno temu, na jakimś spotkaniu autor stwierdził że "Jednooki Król" nigdy nie trafi na papier. Po wysłuchaniu audiobooka skłaniam się do opinii że tak powinno pozostać.
Opowiadanie jest rewelacyjne, chociaż nie zaskakuje zbytnio i nie jest specjalnie odkrywcze jednak nadal zachwyca.

Bardzo ciekawy pomysł i dodatkowo aktualny, ale mnie nie porwał. Epidemia sprawia, że ludzie ślepną. Niewiele osób pamięta świat przed albo nie chce pamiętać, ale jednak ktoś widzi mimo iż wydaje się to niemożliwe. To nie pierwsze moje spotkanie z tym autorem więc pewnie jeszcze się na coś skuszę.

Pomysł ciekawy ale wg mnie dużo dziur

Pomysł ciekawy ale wg mnie dużo dziur

abdolutnie fantastyczna <3

- sama zagadka kryminalna ciekawa, ale to wszystko, co jest poza to majstersztyk
jest czas na oddech, na posmakowanie talentu, spostrzegawczości, daru obserwacji autora
świat ślepców przedstawiony wyjątkowo realistycznie
nie porównujcie do Orwella, Saramago, czy co tam sobie wymyślicie - oryginalne dzieła mają to do siebie, że nie przyponiają niczego innego, i to jest och wartość

<3 jestem bardzo wymajająca a tu panu Ćwiekowi dyszka wpadła i to nie naciągana <3

abdolutnie fantastyczna <3

świat ślepców przedstawiony wyjątkowo realistycznie

To jest najbardziej oryginalny świat jaki do tej pory spotkałem. Pomysł jest naprawdę świeży. Pomimo opisu, który zasugerował mi klimat post-apokaliptyczny wcale tak nie jest. Ludzie żyją w miarę możliwości normalnie. Jest to niezły kryminał, który dzieje się w czasach współczesnych we Wrocławiu. Wrażenie zrobiło na mnie to jak jest opisywany świat - nie jest tu ważny wygląd ludzi i otocznia. Ważny jest ich zapach, ton głosu, szybkość oddechu, dźwięk kroków. Nie czepiam się świata, jak jest niedoskonały, ile w nim niedociągnięć i niespójności. To kryminał a nie dokument. Wadą jest za dużo wulgaryzmów. Z początku stosowane sporadycznie dodawały akcentu w ale później były już w prawie każdym wypowiedzianym zdaniu co mnie mocno raziło.

Wyjątkowy udany pomysł z przedstawieniem świata pełnego ślepych ludzi w którym człowiek widzący może uchodzić wręcz za coś mitycznego. Zazwyczaj jest też ta zła strona... Początek był ciekawy lecz odcinki powyżej 3 aż do 9 to po prostu nuda.

Historia się nie kończy. Świat przedstawiony w audiobooku jest trochę naciągany. Czekam na drugi sezon.

Jednooki Król, bo o nim mowa, to historia jednego śledztwa w świecie oślepionym przez pandemię nieznanej/nowej choroby. I z założenia pomysł na słuchowisko niezły (a utwór powstawał stricte pod dyktando wydawcy) bo skoro bohaterom odebrano wzrok... głównym zmysłem stał się słuch :) I teraz nie wiem czy Storytel uznało historię za niewartą nakręcenia słuchowiska z prawdziwego zdarzenia: podłożenia głosów bohaterom, efektów itd., czy zadecydowały inne czynniki. Ale przez to ciężko wczuć się w świat. Brakuje klimatu... osaczenia słuchacza tym co się dzieje. Lektor sam w sobie nie jest zły i słucha się tego przyjemnie, ale brakuje tej głębi, która nadała by nowy wymiar całości. Świat wydaje się dość płytki, zbyt ogólnie opisany. Jak ktoś zauważył już, mało rzeczy jest wyjaśnionych w kwestii funkcjonowania nowego świata. Może dlatego, że to historia kryminalna, autor zdecydował się nie rozpasać zanadto w kwestii okołoświatowej (bo warstwa kryminalna jest ok),albo (co mi wydaje się bardziej prawdopodobne) z założenia te luki wypełnić miały właśnie efekty, głosy bohaterów i cały ten niewidzialny, ale słyszalny świat dookoła.
Sama "obróbka" ślepego społeczeństwa wydaje mi się całkiem zgrabna. Możemy wczuć się w kogoś ślepego. Mnie jednak trochę dziwi niedostatek tematów ważnych: skali samobójstw, apatii, depresji, anarchii, braku nadziei dla gatunku... co wydaj mi się, że miałoby miejsce w dużo większej skali jak przedstawioe. Nie to, że świat jest jakiś optymistyczny (bo nie jest),ale też nie jest nadmiernie pesymistyczny. Tylko czy wtedy ktokolwiek przejmowałby się trupem w fontannie? Zapewne nie... :D
Mamy tu interesujący eksperyment literacki pod dyktando wydawcy (forma audiobooka) z niewykorzystanym potencjałem. Gdyby to było od początku pisane jako książka, prawdopodobnie sprawa wyglądała by inaczej. Gdyby nakręcono słuchowisko - z pewnością wyglądałaby inaczej :)

• Audiobooki
  • Storytel
  • 2017
  • 2017
  • Audio

Dodaj cytat z książki Jednooki król