Basia i biblioteka

Seria: Basia
Wydawnictwo: Egmont Polska
9788328121980
nieperfekcyjnie

Basia to najlepsza przyjaciółka każdego przedszkolaka! A także każdej pani bibliotekarki i pana bibliotekarza. Kolejne przygody ukochanej przez wszystkie przedszkolaki Basi. Tym razem Basia wraz z innymi dziećmi z przedszkola i panią Martą odwiedzają bibliotekę. Gościem biblioteki jest pisarka, Róża Marcinek – autorka ukochanych książek Basi. Basia, tak jak inne dzieci, jest podekscytowana,...

Kolejne przygody ukochanej przez wszystkie przedszkolaki Basi. Tym razem Basia wraz z innymi dziećmi z przedszkola i panią Martą odwiedzają bibliotekę. Gościem biblioteki jest pisarka, Róża Marcinek – autorka ukochanych książek Basi. Basia, tak jak inne dzieci, jest podekscytowana, biblioteka to naprawdę fantastyczne miejsce! Róża Marcinek opowiada dzieciom o swojej pracy i o najważniejszym „narzędziu”, które pozwala jej tę pracę wykonywać, czyli o wyobraźni. Dzieci są oczarowane i ochoczo biorą udział w specjalnych warsztatach twórczych przygotowanych przez bibliotekę. Jak zwykle jest dużo śmiechu, zabawy, ale i niełatwych pytań, na które dorośli próbują odpowiedzieć dzieciom. Dzieci zaś na polecenie pani Róży muszą sięgnąć do własnej wyobraźni i wydobyć z niej niezwykłe cuda, co oczywiście przychodzi im z łatwością.

źródło opisu: egmont.pl

źródło okładki: egmont.pl

Northman | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

W bibliotece :) ...

Urocza historyjka - w sam raz dla przedszkolaków :) Tak się składa, że moja córa jest w takowym, przedszkolnym wieku, więc... strzał w dziesiątkę :) Panie Stanecka i Oklejak snują ciepłą opowieść o wyprawie grupy przedszkolnej do biblioteki - lecz nie jest to tylko rzecz o miejscu, w którym jest mnóstwo książek i gdzie należy być cicho ;)

"Basia i biblioteka" to mini historyjka o tym, że każde dziecko powinno rozwijać się tak jak potrafi, na miarę własnych sił. A także o tym, że każdy dzieciak może i powinien poznawać świat tak, jak jest to dla niego najlepsze - po prostu w sposób, który najlepiej zadziała na jego wyobraźnię :)

Miła książeczka. Zarówno w sensie treści, jak również dla oka. Polecam :)

Dziękuje Egmont Polska za egzemplarz recenzencki!

Recenzja znajduje się także na moim blogu:
Zapraszam!

nieperfekcyjnie | 2017-04-05
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

W grupie przedszkolnej Basi zbliża się wielkie wydarzenie - warsztaty artystyczne w bibliotece. Dzieci mają okazję poznać Różę Marcinek - pisarkę, ilustratorkę oraz autorkę książki o Czwartej Śwince. Okazuje się, że takie spotkania dają wiele radości, motywując do bycia sobą, a niekiedy nawet podążania pod prąd...

Owa opowieść jest wspaniałą okazją do rozmowy o bibliotece, a także odpowiednim zachowaniu w takim miejscu. Dzieci muszą mieć świadomość tego, iż nie wolno tam hałasować czy niszczyć książek. Do tego "Basia i biblioteka" uświadamia, jak wygląda praca nad książką, utwierdzając w przekonaniu, że każdy może zostać twórcą, o ile posiada wyobraźnię, która gra pierwsze skrzypce w wymyślaniu coraz to świeższych historii. Istotne okazuje się także skupienie na własnej pracy, a nie kopiowanie utworów innych osób. Twórcze myślenie, wyobraźnia oraz odwaga - na to warto stawiać podczas tworzenia...

AnnaSikorska | 2017-04-22

Pierwszą książkę o Basi czytałyśmy z lekkim sceptycyzmem. Brakowało w niej jednej ważnej rzeczy: zwierzęcych bohaterów. Jednak bardzo szybko przekonałyśmy się do przygód małej odkrywczyni świata. Opowieści o tej bohaterce pozwalają pokazać dzieciom wycinki rzeczywistości bardzo im bliskiej. Basia (tak jak nasze dzieci) ma rodziców, przyjaciół, rozrabia, wpada na zaskakujące pomysły i jest tak po prostu dziecięco beztroska. Zdarza jej się wytaplać w błocie, zdarza jej się wygłupiać, bałaganić, przekonywać rodziców do swoich racji, negocjować ilość otrzymywanych słodyczy, tworzyć, odgapiać dzieci w przedszkolu, przeżyć remont, martwić pójściem do przedszkola, podróżować, chorować i chcieć dużo czasu spędzać przed telewizorem.
Scenki z życia wzięte pozwalają dzieciom na przyjrzenie się własnemu otoczeniu z nieco innej perspektywy, zachęca do przedyskutowania problemów, zrozumienia świata dorosłych, przygotowania do ważnych wydarzeń. Zofia Stanecka posługuje się prostym, żywym językiem...

magdalenardo | 2017-04-17
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Seria "Basia" to przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym teksty ułatwiające dzieciom zrozumienie świata, nawiązanie relacji koleżeńskich, akceptację reguł i zasad społecznych oraz poznanie własnych potrzeb, uczuć i problemów.

W przedszkolu Basi następuje wielkie poruszenie. Grupa Basi ma uczestniczyć w warsztatach z autorką książek, odbywających się w bibliotece. Zanim to nastąpi wychowawczyni grupy, pani Marta, opowiada dzieciom czym jest biblioteka i co można w niej robić. Podczas warsztatów dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi pisarze, tworząc bohaterów własnych książek. Zanim do tego dojdzie, pani Róża, autorka książek dla dzieci powie na czym polega jej praca i co jest najważniejsze w tworzeniu książek.

Lektura tej króciutkiej książeczki dostarczy dzieciom całe mnóstwo nowych informacji. Mali czytelnicy dowiedzą się czym jest biblioteka, jak funkcjonuje oraz jak należy się w niej zachować; poznają tajniki pracy pisarza i zrozumieją, że każdy może być...

yllla | 2017-04-12
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Książka "Basia i biblioteka" jak sam tytuł sugeruje, jest o bibliotece, ale nie tylko. Basia wraz ze swoją grupą przedszkolną wybrała się na warsztaty artystyczne do biblioteki. Tam na przedszkolaków czekała autorka książek dla dzieci, pani Róża. Dzieci po rozmowie o wyobraźni dostały do wykonania zadanie: narysować swojego własnego bohatera. Basia początkowo nie miała pomysłu na bohatera swojej opowieści, ale jej wyobraźnia po chwili zaczęła całkiem nieźle działać, w wyniku czego na kartce powstała piękna ilustracja przedstawiająca misia w kraciastych spodenkach, a w głowie całkiem fajna opowieść.

Przedszkolaki z opowiadania, przy okazji wyjścia do biblioteki, dowiadują się, czym jest biblioteka i jak się trzeba w niej zachowywać oraz gdzie pisarz tworzy swoje dzieła i co jest ważne w jego pracy. Autorka przy okazji opisywania spotkania autorskiego zwróciła uwagę na to, że wyobraźnię ma każdy i nie trzeba się obawiać, że się nie umie, nie da rady, czy wypadnie się gorzej od...

testolandia | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Synek czyta
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Basia wraz ze swoją grupą przedszkolną wybiera się do biblioteki na warsztaty artystyczne. Wszystkie dzieci są podekscytowane i bardzo przejęte. Zajęcia prowadzi ulubiona przez maluchy pisarka i ilustratorka - Róża Marcinek. Autorka w przystępny sposób tłumaczy, gdzie pracuje pisarz , oraz co to takiego jest wyobraźnia. Następnie przedszkolaki mają za zadanie narysować własnego bohatera. Kogo narysuje nasza tytułowa bohaterka? Przeczytajcie sami.

Najmłodsi dzięki przygodom Basi dowiedzą się, jak należy zachowywać się w bibliotece. Jaka jest zasada wypożyczania książek i jak należy o nie dbać. Rady cenne i wielce przydatne zwłaszcza, jeśli nasz szkrab po raz pierwszy idzie do biblioteki.

Niebanalne, kolorowe i radosne ilustracje Marianny Oklejak. Wesoła i pouczająca historia napisana prostym językiem, który idealnie trafia do młodszego odbiorcy. To wszystko sprawia, że "Basia i biblioteka" przypadła nam do gustu i czytaliśmy ją z wielką przyjemnością.

czytampowoli | 2018-01-30
Przeczytana: 22 września 2017

Szalenie doceniam serię o Basi, bo z humorem podchodzi do codziennych problemów i wyzwań. Seria dedykowana jest przedszkolakom, czyli tej grupie wiekowej dzieci, która lada chwila będzie musiała się usamodzielnić nieco bardziej niż do tej pory. Nowa szkoła, przedszkole, nowe obowiązki związane z nauką, odrabianiem zadań domowych, godzenie czasu na obowiązki i hobby - wszystko razem :-)

Dziecko, czytając losy Basi, nie odczuwa takiego piętna "z tej książki płynie morał na całe życie" - płyną z niej raczej ciekawostki, luźne i racjonalne porady oraz spokojne podejście do problemów.

Skupmy się na części o bibliotece.. :-)

Tutaj Basia dowiaduje się czym jest biblioteka i dlaczego warto do niej zaglądać. Bardzo dobrym pomysłem jest pokazanie przez autorkę tego, że biblioteka to nie tylko regały od góry do dołu zastawione książkami. Odbywają się w niej też różne eventy - np. warsztaty artystyczne, na które właśnie przyszła Basia ze swoją grupą.

Inną rzeczą, która spodobała mi się w...

Agnieszka | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

"Każdy nosi w sobie własny, niepowtarzalny świat,
o którym może opowiedzieć.
Słowami, obrazami lub muzyką."

Przyjemna, mądra, zabawna lektura do czytania dla dzieci i z dziećmi.

zelkaa | 2018-03-28
Jola K-P | 2018-03-22