Kora jest samotna

Okładka książki Kora jest samotna Holly Webb
Okładka książki Kora jest samotna
Holly Webb Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Zaopiekuj się mną! literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zaopiekuj się mną!
Zielona Sowa
2016-01-22
2011-01-01
Jacek Drewnowski

Kora była psem rasy border collie .Książkę przeczytałam w dwa dni.

Kora była psem rasy border collie .Książkę przeczytałam w dwa dni.

Kolejna z książek z serii zaopiekuj się mną. Ciekawa historia synowi się podobało

super do nauki samodzielnego czytania jedna z moich pierwszych książek!

super do nauki samodzielnego czytania jedna z moich pierwszych książek!

Jedna z fajniejszych w serii na razie. Bez ogromnych dramatów, ale z ładnymi emocjami. Trochę informacji o border collie przy okazji.

O przełamywaniu lęku przed psami i dzieleniu się miłością zwierzaka... A wszystko za sprawą jednej, połamanej nogi.

Książka opowiada nam historię Helenki, która uwielbia psy. Do czasu, gdy pewnego feralnego dnia w parku zaatakował ją pies rasy buldog. Nic złego się nie stało bowiem, złapał ją zębami tylko za ubranie, jednak w dziewczynce lęk przed psami pozostał do tej pory. Gdy rodzice postanawiają kupić psa rasy border collie, Helenka oraz jej brat Waldek bardzo się z tego cieszą. Jednak to chłopiec nawiązuje dobrą relację z Korą. Helenka woli omijać ją z daleka, chociaż bardzo ją kocha, nie potrafi wyzbyć się swojego lęku. Gdy pewnego dnia na spacerze, Waldek spada z drzewa i łamię sobie nogę, trafia do szpitala, w którym musi zostać nieco dłużej. Piesek jest bardzo nieszczęśliwy, uwielbia długie spacery, a teraz nie ma się kto nią zająć. Gdy Helenka widzi, że Kora jest bardzo nieszczęśliwa, stara się przełamać swój lęk i zająć się pieskiem najlepiej jak potrafi. Czy jej się to udało?

My właśnie jesteśmy na etapie przystosowanie syna do nowego członka rodziny, jakim jest piesek. Chcemy nauczyć go odpowiedzialności oraz pokazać mu jak opiekować się małym pieskiem. Piesek co prawda pojawi się u nas dopiero w maju, jednak już bardzo się cieszymy. Takie książki uczą nasze dzieci wrażliwości oraz, innego patrzenia na świat. Pokazują, że zwierzęta też mają uczucia i nie można traktować ich przedmiotowo, ponieważ cierpią. My uwielbiamy serię “Zaopiekuj się mną” i cały czas dokupujemy kolejne historię z tej serii.

super

super

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
Posiadanie psa to, jak wiemy ogromna radość w domu, ale i odpowiedzialność oraz nowe obowiązki. Waldek, jeden z bohaterów tej opowieści, doskonale o tym wiedział i prawdę mówiąc, świetnie się ze swoich nowych obowiązków wywiązywał. Aż do jednej feralnej chwili, kiedy spadł z drzewa i złamał nogę. Pobyt w szpitalu, operacja, rehabilitacja i ograniczone możliwości ruchowe wyłączyły chłopca na długi czas z opieki nad nowo przybyłym do domu szczeniakiem.
Tymczasem Kora, mała suczka rasy border collie potrzebuje nie tylko codziennej opieki, ale i dużej dawki ruchu. Jest energicznym, wesołym pieskiem, a rodzice Waldka są zajęci, dziadek nie biega już tak szybko, jak młodzi ludzie, a Helenka, młodsza siostra Waldka niestety ma uraz do psów. Obawia się ich nietypowych zachowań, nagłych zmian nastroju. Boi się, że wydarzy się to, co kiedyś przeżyła przy spotkaniu z obcym psem w sąsiedztwie. Warczenie, pokazywanie zębów to przecież sygnał ataku, a Helenka boi się, że będzie sama z psem i nikt z dorosłych nie pomoże jej w razie potrzeby.
Kłopoty, smutki, obawy i niezbyt przyjemne zdarzenia. Co robić? Z pomocą przychodzi dziadek. Nie tylko pomaga w wyprowadzaniu na spacer, ale i zabiera Korę wraz z jej nową tymczasową opiekunką na szkolenie dla psów. Treningi, nowe umiejętności, a przede wszystkim rozładowanie energii młodego szczeniaka, pozwalają, by znajomość zaczęła się od nowa. Helenka powoli i skutecznie przekonuje się, że pies może naprawdę być najlepszym przyjacielem człowieka. Aż do tego stopnia, że kiedy brat wychodzi ze szpitala, staje się trochę zazdrosny o łączącą ich więź. W końcu Kora jest jego psem!

Wspaniała opowieść z punktu widzenia dziecka, ale i chwilami małego pieska. Nowy mieszkaniec domu, problemy, radości i obawy z tym związane, a przede wszystkim zmiany i właściwe do nich podejście.
Duża czcionka i wygodny format zachęcają do samodzielnego czytania książeczki przez dzieci.

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Rodzeństwo często miewa odmienne charaktery: jedno bywa spokojne, drugie aktywne, jedno lubi ład, a drugie chaos, jedno jest śmiałe, a drugie z dystansem podchodzi do świata. Tak jest też w przypadku Helenki i Waldka. Łączy ich jedno: oboje marzyli o psie. Jednak każde z nich nieco inaczej wyobrażało sobie życie z czworonogiem. Dziewczynka chciała spokojnego szczeniaczka przytulającego się do niej, a jej brat wolał pełnego energii, rozbrykanego, psocącego. Wiadomo, że młode zwierzęta mają zwykle więcej dużo więcej energii niż byśmy tego chcieli. To sprawiło, że Helenka w relacji z nowym domownikiem została gdzieś na boku. Do tego zaczęła sobie przypominać niemiłe wydarzenia z parku z innymi psami. Strach przed energicznym szczeniakiem sprawił, że dziewczynka woli obserwować kaczki niż hasać z pupilem.
Opowieść o Korze rozpoczyna rodzinny piknik: rodzice z dziadkiem siedzą na kocu, dzieci rozkoszują się przyrodą: Helenka obserwuje zwierzęta, a brat gania z psem. Niestety duża aktywność chłopca i jego pupila wywołują w kaczkach strach i wolą odpłynąć lub odfrunąć, przez co dziewczynka nie ma, co obserwować. Jakby tego było mało zostaje ubłocona przez skaczącego szczeniaka. Smutna wraca poczytać i posiedzieć na kocu. Jej brat w tym czasie podbija swój mały świat: skacze, biega, wspina się na drzewa. Zabawa jest świetna do czasu, kiedy jedna z gałęzi się pod nim załamuje. Okazuje się, że przez parę tygodni wakacji będzie musiał spędzić w gipsie. Jakby tego było mało: wiąże się to z leżeniem w szpitalu. Nie jest zadowolony z tego faktu, ponieważ wie, że nikt tak jak on nie zajmie się Korą.
W czasie nieobecności Waldka w domu pies jest coraz smutniejszy, coraz bardziej psoci. Nikt jednak nie ma czasu, żeby zużyć jego energię, a Helenką nie ma dobrych relacji. Dziewczynkę i suczkę łączy burza: wtulają się w siebie, aby mniej się bać. Od tego momentu zaczyna nawiązywać się przyjaźń, której początkowo będzie towarzyszyło parę nieszczęść, ale skończy się na miłym spędzaniu czasu, treningach, nauce posłuszeństwa.
Młodzi czytelnicy dowiedzą się w tej lektury, że wchodzenie na drzewa może skończyć się źle. Do tego odkrywają, że posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność, dlatego trzeba się dobrze przygotować, zwrócić o pomoc do specjalistów, zapisać psa na szkolenie. Odpowiedzialny właściciel to taki, który nie tylko ogranicza swoja opiekę do karmienia i harców ze zwierzakiem, ale też potrafi zadbać o czystość, zlikwidować szkody oraz uczy zwierzę posłuszeństwa i życia w społeczeństwie.
Ciepłą opowieść o przyjaźni dziewczynki i psa napisano żywym, prostym językiem. Niedługie rozdziały, szybka akcja oraz duża czcionka sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko. Do tego publikację wzbogacono estetycznymi rysunkami autorstwa Sophy Williams. Książki Holly Webb z serii „Zaopiekuj się mną” to ponad 30 interesujących opowieści o relacji dzieci ze zwierzakami, odpowiedzialnej opiece. Na okładce książki znajdziemy kod do gry, pozwalającej młodym czytelnikom na sprawdzenie swoich umiejętności.
„Kora jest samotna” podobnie jak inne książki z serii doskonale sprawdzi się jako lektura dla przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego.

podoba mi się opowieść

podoba mi się opowieść

• Zaopiekuj się mną
  • Holly Webb
  • Dzieciństwo
  • Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Kora jest samotna