Łabędzia przestroga

Okładka książki Łabędzia przestroga Holly Webb
Okładka książki Łabędzia przestroga
Holly Webb Wydawnictwo: Świetlik Cykl: Zielona Rzeka (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zielona Rzeka (tom 2)
Świetlik
2023-09-25
2023-09-25

Holly Webb po raz drugi zaprasza czytelników nad Zieloną Rzekę. Wydry i bobry jakoś zapanowały nad żywiołem i uporały się z powodzą, a zagubiona Satynka znalazła swoje stado. Jednak nadchodzi nowe zagrożenie. Zwierzęta dowiadują się, że rzeka poczyniła szkody na innym odcinku i grupa lisów szuka nowego miejsca do osiedlenia. Czy mieszkańcy lasu porzucą swoje uprzedzenia, aby zjednoczyć się w walce ze wspólnym wrogiem? Dowiecie się tego z książki „Łabędzia przestroga”.

W tym tekście postaram się porównać obydwa tomy „Opowieści z Zielonej Rzeki”, bo mają inne charaktery. Część pierwsza była spokojniejsza. Autorce, pomimo niebezpieczeństwa, udało uchwycić spokój i błogość natury. W tomie drugim zagorzenie jest bardziej namacalne, akcja dość szybko się klaruje, a zwierzęta przystępują do działania. W moim odczuciu służy to fabule i czyni ją ciekawszą. Trochę na drugi plan schodzi wątek tożsamości Satynki, jednak autorka go nie porzuca. Bohaterka ciągle zastanawia się, do jakiego stada przynależy.

Zatrzymajmy się na chwilę na wieku czytelnika. Wydawca sugeruje grupę 9+. I ja bym się do tej sugestii przychyliła. Holly Webb w „Łabędziej przestrodze” uchwyciła brutalność natury. Lisy, jak wiemy, są drapieżnikami. Do tego wydry i bobry próbują z nimi walczyć. Możecie domyślić się, jak to się skończy. Ofiary są po obu stronach. Śmierć zagościła nad Zieloną Rzeką. Wymaga to od czytelnika pewnej dojrzałości, aby go to za mocno nie zszokowało.

Podobno w sytuacji stresowej instynkt podpowiada ucieczkę lub walkę. Początkowo starszyzna bobrów i wydr rozważa tylko te dwie opcje. Jednak młode osobniki pokazuję, że też jest inna droga, że przemoc nie jest rozwiązaniem, a i agresorem często kieruje strach. Jak zakończy się starcie wydr i bobrów z lisami? Zaskakująco.

Na półkach: , , , , , , ,

Piękna, fantastyczna, mądra, z przesłaniem, myślę, że dla dorosłych też. Czyta się szybko, w niektórych miejscach z wypiekami na twarzy.

Pochłonęłyśmy ją z córką w kilka dni.
I ku mojej uciesze, wszystkie nierozwinięte w pierwszej częściej wątki, są kontynuowane w drugiej.

Polecam całym sercem. Moja ulubiona. ♥️

Pochłonęłyśmy ją z córką w kilka dni.

Polecam całym sercem. Moja ulubiona. ♥️

Wśród szelestu szuwarów i plusku wód rzeki odbijających się od brzegów toczy się życie wydr, wśród których wychowuje się Szuwar i Satynka - cudem odnalezione rodzeństwo. Gdy ona szuka wciąż swojej tożsamości do gniazda przybywa łabędź z wiadomością, która napawa przerażeniem. Zbliżające się ku dołowi rzeki lisy niosą zniszczenie i zagrożenie. Los wydr i bobrów jest zagrożony. Młodzi ruszają z misją sojuszniczą ku bobrom. Będzie to podróż pełna niebezpieczeństw i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Czy oba obozy wespół stawią czoła lisom? Tego powinniście się dowiedzieć sami, bo jest to książka, którą warto poznać.

"Łabędzia przestroga" Holly Webb to poruszająca opowieść o trudach współpracy, gdy w jej podwalinach są liczne uprzedzenia, lęk i wrogość. To opowieść o sile młodzieńczej zapalczywości i chęci zmieniania świata na lepsze. To także historia o wielkiej odwadze i mądrości w dążeniu do celu oraz otwartości na odmienność.

Opowieści z Zielonej Rzeki to tchnące mądrością powieści dla dzieci, które pod powierzchnią czytanek o losach zwierząt poruszają ważne tematy, kształtują wartości i prowokują do zastanowienia się nad losami współczesnego ludzkiego świata.

Płynny tekst, opatrzony delikatnymi ilustracjami sprawia, że obcowanie z tą lekturą to przyjemność.

Satynka, młoda wydarzyca, którą poznaliśmy niedawno, dopiero co ochłonęła po ostatniej przygodzie, a już czeka na nią następna.

Z radością wróciliśmy nad brzegi Zielonej rzeki, która majestatycznie płynie przez różne zarośla dając schronienie wielu zwierzętom.

Jej wody zdążyły już opaść po powodzi ale na wydry czeka nowe niebezpieczeństwo! Tym razem nad Zieloną Rzekę przybywa łabędź, który przynosi wieści o zbliżających się lisach. W przekazywanych od pokoleń opowieściach lisy jawią się jako stworzenia wyjątkowo niebezpieczne. Czy wydrom i innym mieszkańcom Zielinej Rzeki uda się uchronić przed lisem?

Dajcie się porwać srebrzystemu nurtowi rzeki i pięknej opowieści niosącej wiele mądrości oraz ponadczasowych prawd o życiu, adaptacji, rodzinie oraz miłości.

Holly Webb jak nikt inny potrafi otulić nas ciepłem, przenieść do niezwykłego świata przyrody, mądrych zwierząt i pięknych pejzaży. A urocze grafiki zdecydowanie uprzyjemnią lekturę.

Wspaniały powrót nad Zieloną Rzekę 💚 O ile poprzedni tom był w miarę statyczny, tak tutaj... Działo się! Do pełni szczęścia brakowało mi jedynie momentów, przy których mogłabym uronić łezkę (albo dwie).

Książka „Łabędzia przestroga” to drugi tom serii „Opowieści z Zielonej Rzeki” ukazującej się nakładem Wydawnictwa Świetlik. To propozycja dla dzieci lubiących czytać, a także miłośników natury. Autorka Holly Webb przedstawia opowieść o wydrach i bobrach, których światy się krzyżują, choć zwierzęta nie żyją w przyjaźni. Satynka, drobna, delikatna, lubiąca śpiew, czuje się osamotniona, bo bardzo różni się od pozostałych mieszkańców żeremia. Tymczasem w górnej części rzeki mieszkają wydry. Przyszły przywódca tego miejsca, Szuwar, niemal traci życie podczas powodzi, a losy Satynki i Szuwara się splatają. Na mieszkańców Zielonej Rzeki czekają poważne kłopoty, bo klan lisów zbliża się do ich domów. Legendy przekazywane przez wydry i bobry przedstawiają lisy jako okrutne zwierzęta, a ostrzeżenie przekazane przez łabędzia zagraża pokojowi w tej okolicy. Szuwar i Satynka próbują zjednoczyć obie społeczności oraz ochronić swoje domy, jednak to zadanie będzie bardzo trudne. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/11/opowiesci-z-zielonej-rzeki-abedzia.html

Holly Webb tworzy niezwykły świat, zapraszając do niego zarówno młodszych, jak i tych starszych czytelników. Bohaterami jej książek są zwierzęta i jest to znak rozpoznawczy jej twórczości. Twórczości, która towarzyszy nam od dawna.

Poznajcie kolejną część Opowieści z Zielonej Rzeki. Satynka, mała, zwinna i mająca niezwykle piękny głos wydra próbuje odnaleźć siebie w nowym miejscu. Tęskni za "bobrzym" tatą, ale i bardzo chce poznać życie wydr.

Niestety, zraniony łabędź przynosi złe wieści. Został zaatakowany przez lisy, które zbliżają się do wydrzej nory. Nie ma czasu do stracenia. Nie mogą sobie pozwolić na kolejne straty - ledwo uporali się ze skutkami powodzi. A może uda się poprosić bobry o pomoc. Trzeba ich ostrzec przed lisami.

Grupa wydr i bobrów spotyka się, by omówić plan działania. Jest to nowa sytuacja dla wszystkich. Zarówno jedni, jak i drudzy muszą dać sobie szansę. Nie będzie łatwo. Nie każdy jest gotowy na współpracę.

W tej części dużo się dzieje. Nowe postaci, nowe znajomości i spotkania po długim czasie przeplatają się z walkami o przetrwanie, pięknym śpiewem i duchem Pani Rzeki, który ostatecznie jednoczy wydry, bobry i lisy. Nie bez znaczenia będzie tutaj odwaga, determinacja i chęć dania drugiej szansy ze strony najmłodszych.

Holly Webb po raz kolejny pokazuje, że napisana przez nią historia jest niezwykle ciekawa, przemyślana i niebanalna. Zabiera czytelnika do bajkowego świata, w którym bohaterowie mają odwagę zrobić coś innego. Ta opowieść fascynuje i wzrusza.

Zielona Rzeka. Majestatyczna, piękna i zawsze w ruchu. Jej woda i brzeg były domem dla wielu stworzeń, w tym także dla wydr i bobrów. Losy tych dwóch, zwierzęcych klanów splotły się w pierwszym tomie za sprawą Satynki, młodej wydrzycy, która w dzieciństwie została przygarnięta przez bobry i bardzo długo nie zdawała sobie sprawy, kim naprawdę jest. Czując się inna, wyruszyła w górę rzeki, gdzie nie tylko przeżyła wiele przygód i odkryła własną tożsamość, ale także zyskała nowy dom i brata Szuwara.

Drugi tom rozpoczyna się kilka dni po powodzi, która nawiedziła mieszkańców rzeki. Niestety, zamiast skupić się na odbudowie zniszczonego gniazda, wydry będą musiały zmierzyć się z kolejnym zagrożeniem. W dramatycznych okolicznościach, łabędź ostrzeże je, że w dół rzeki wędrują okrutne, niebezpieczne lisy. One też padły ofiarą powodzi i szukają teraz nowego domu. Wiele wskazuje na to, że będą chciały przejąć terytorium wydr. Satynka czuje, że musi ostrzec przed niebezpieczeństwem swojego przybranego ojca i inne bobry, żyjące w żeremiu. Razem z nią w drogę chce wyruszyć Szuwar, przy okazji przekazując prośbę o pomoc.

Czy sojusz wydr i bobrów jest w ogóle możliwy? Czy dojdzie do walki z lisami? Jaką rolę odegra w tej historii rodzeństwo wydr? Koniecznie przekonajcie się sami!

Ta emocjonująca, pełna wzruszeń i zwrotów akcji książka to historia odwagi, lojalności i wzniesienia się ponad lęk i uprzedzenia. To także piękna opowieść o rodzinie, zarówno tej z krwi, jak i tej z wyboru.

Całość ma ponad 240 stron, twardą oprawę i okładkę z licznymi, przepięknymi uszlachetnieniami. Gdy weźmiecie ją w dłonie, będzie lśnić srebrem niczym woda w blasku wschodzącego słońca.

Jeśli zaprzyjaźniliście się z mieszkańcami Zielonej Rzeki lub szukacie książki, która porwie Wasze dzieci z nurtem przygody, ta książka będzie świetna! Już od 6+.

• Wzruszające/poruszające
  • Wyzwanie czytelnicze 2024
  • Książka papierowa
  • Literatura dziecięca
  • Dla Anieli
  • Biblioteka
  • Chcę przeczytać Lilce

Dodaj cytat z książki Łabędzia przestroga