drugi obieg
historia
Kasia

Książka ta została pomyślana i zrealizowana jako dynamiczny montaż przeplatających się świadectw historycznych – zgodnie z metodą wypracowaną przez Ośrodek KARTA. Podstawowym źródłem prezentowanego tu materiału jest 35 relacji nagranych przeze mnie w okresie od czerwca do listopada 2012. Relacji tych udzieliły osoby, których zaangażowanie w działalność Oficyny przybierało bardzo różnorodne formy: jej twórcy i członkowie kolegium redakcyjnego, koordynatorzy i łącznicy, drukarze i współpracownicy pozostający w bliższej lub dalszej orbicie firmy. Moi rozmówcy nie tylko rekonstruują fakty (nierzadko takie, które nie znalazły odbicia nigdzie poza ludzką pamięcią), ale formułują ich interpretacje; zastanawiają się nad tym, jaki sens nadawali swym działaniom wówczas, a jaki nadają obecnie. Ich wizja przeszłości często jest spójna, nierzadko jednak rozbieżności dotyczą spraw absolutnie kluczowych, co wynika tyleż z odmiennych poglądów, ile z naturalnego zamazywania się wspomnień wraz z upływem czasu.

źródło opisu: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/13167,Obieg-NOW-ej.html

źródło okładki: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/13167,Obieg-NOW-ej.html

Kasia | 2017-03-22
Przeczytana: 15 stycznia 2017