To się zdarzyło tutaj

Tłumaczenie: Katarzyna Aniszewska
Wydawnictwo: Wolny Tor
Se tapahtui täällä
Katariina

Dlaczego pewnego marcowego dnia kobieta przyjechała do pustego od dawna domu, choć noce są jeszcze mroźne? I dlaczego zdecydowała się w nim zostać, choć wcześniej oświadczyła pośrednikowi z biura sprzedaży nieruchomości, że chce się domu pozbyć? Mężczyzna chce zobaczyć, po co kobieta wróciła. Dlaczego jednak obserwuje kobietę i dom z ukrycia? Gdy w końcu staje się jasne, że kobieta domu nie...

Gdy w końcu staje się jasne, że kobieta domu nie sprzeda, mężczyzna rozumie, że tam się musiało coś wydarzyć. Chce się dowiedzieć czegoś więcej, więc zapoznaje się z kobietą. Wkrótce oboje uświadamiają sobie, że los już wcześniej skrzyżował ich ścieżki.

To się zdarzyło tutaj to piękna, zagadkowa opowieść o stracie, pamięci i niesamowitych zrządzeniach losu.

źródło opisu: http://wolnytor.pl/

źródło okładki: http://wolnytor.pl/

Jola | 2017-11-18
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 18 listopada 2017

Bardzo mi się podobała ta opowieść. Była smutna, chłodna i wilgotna,przesiąknięta zapachem dawno nieprzewietrzonego i opuszczonego domu, ale jednak piękna. Przywiodła mi na myśl mój rodzinny dom dawno opuszczony, już sprzedany i nieistniejący, ale wciąż obecny w zakamarkach pamięci. Poczułam znowu tę tęsknotę i smutek, które często mi towarzyszyły w minionych dniach, szczególnie na wiosnę, kiedy topnieją śniegi. Znowu przemierzałam drogę ze szkoły w przemoczonych butach, po rozmiękłym błocie, znowu okrywałam się chłodną, jakby lekko wilgotną kołdrą i znowu przenikał mnie ten chłód. Powróciły wspomnienia.
Takie to wspomnienia przywołał we mnie ta książka. Będę na pewno do niej wracać.

Truscaveczka | 2017-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2017

Pierwszy raz żałobę przeżywamy bardzo wcześnie. Musimy przeboleć koniec karmienia piersią albo odebranie ukochanego smoczka. Uczymy się jej przez całe życie, a jednak kiedy przychodzi kolejna strata, znów wpadamy w otchłań albo budujemy wokół siebie szczelny mur.
"To zdarzyło sie tutaj" to minipowieść Raiji Siekkinen, fińskiej pisarki, po raz pierwszy przetłumaczona na jakikolwiek język słowiański, a w Polsce dostępna dzięki trwającej do niedawna akcji "Fińska literatura" w wykonaniu BookRage (obecnie ArtRage).
Książka opowiada o dwojgu ludzi, kobiecie i mężczyźnie, z których każde dźwiga swój żałobny bagaż. Stopniowo dowiadujemy się, kogo stracili i w jakich okolicznościach, ale nie ma tu fabuły, dochodzenia do rozwiązania skomplikowanych zagadek, a faktyczne wydarzenia obecne i te przywoływane z przeszłości są jedynie pretekstem do nakłonienia czytelnika do zastanawiania się nad emocjami postaci i ścieżkami, po jakich wędrują myśli bohaterki i odwiedzającego ją pośrednika...

Katariina | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Suomika, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Melancholijna opowieść o stracie, samotności, przemijaniu. O niewykorzystanych szansach. Na płaszczyźnie zdarzeń niewiele się dzieje, mimo to czyta się szybko i bez znużenia. Godna polecenia dla chwili refleksji.

Piotr | 2018-06-16
Na półkach: 2018, Przeczytane