Zdrajcy Wyklętych

Wydawnictwo: Fronda
historia
Szymon

Opowieści o ludziach bez skrupułów, którzy zbudowali swoje powojenne kariery na śmierci, tragedii i nieszczęściu innych. * Zygmunt Lercel „Z-24” w czasie okupacji współpracował z Kripo – niemiecką policją kryminalną, podczas śledztwa bił i znęcał się nad rodakami. Brał udział w egzekucjach Żydów. Po wojnie podając się za przedstawiciela władz londyńskich skutecznie rozbił kilka oddziałów...

* Zygmunt Lercel „Z-24” w czasie okupacji współpracował z Kripo – niemiecką policją kryminalną, podczas śledztwa bił i znęcał się nad rodakami. Brał udział w egzekucjach Żydów. Po wojnie podając się za przedstawiciela władz londyńskich skutecznie rozbił kilka oddziałów niepodległościowych.

* Edward Wasilewski „Huragan”, doświadczony partyzant i konspirator, bohater słynnej akcji polskiego podziemia na więzienie NKWD w Rembertowie. Współpracę z bezpieką rozpoczął od 500 złotowej nagrody na spodnie i buty. Marzył o karierze dziennikarza i UB mu pomogło.

* Henryk Wendrowski „Narbutt”, „Lawina”. Umiejętnie rozpracował środowisko Narodowych Sił Zbrojnych na Śląsku. Były akowiec po wkroczeniu Armii Czerwonej poszedł na współpracę z organizacją Smiersz (Smiert’ Szpionam). Wkrótce stał się etatowym pracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

* Ryszard Grondkowski „Wulkan”, „Orlicz”. Specjalista od prowokacji i dowódca plutonu egzekucyjnego.

* Regina Mordas – Żylińska – Perlińska. To przez nią wpadła „Inka”, „Zagończyk”, i cały oddział w Bobolicach. Łączniczka i kurierka „Łupaszki”.

* Jerzy Vaulin „Warszawiak”, „Mar”. Zastrzelił majora Żubryda „Zucha” i jego ciężarną żonę. Nie czuł wyrzutów sumienia. Do końca życia twierdził, że major zginął w uczciwym pojedynku „on, albo ja”.

Nadszedł czas, aby opisać losy zdrajców.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/zdrajcy-wykletych

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/zdrajcy-wykletych

edit3008 | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Świetna książka, oparta na faktach, miejscami jest tak skonstruowana jakby się czytało powieść. Niewiarygone jest to, jak Ci Zdrajcy robili kariery jak np. "autor"-Ślaskiego Katynia.Najgorsze co sobie uświadamiamy po lekturze, to fakt, że Oni nie mieli nawet wyrzutów sumienia.Jeśli chcecie poznać Reginę - która wydała Inkę i Zagończyka-Polecam !

jeke | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Do walki z polskim podziemiem komuniści zwerbowali do współpracy ogromną ilość donosicieli i agentów, którym obiecywali pieniądze, karierę i awanse. Zdarzało się, że w akcjach UB brali udział żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy zdradzali swoich kolegów. Szymon Nowak w swojej najnowszej publikacji ,,Zdrajcy wyklętych" wnikliwie opisuje sześć takich historii.

,,Anglik" w 1944 roku nawiązał współpracę z niemiecką policją kryminalną i brał udział w egzekucjach Żydów. Tuż przed ofensywą sowiecką porzucił służbę w Kripo i uciekł do Włoch, gdzie robił krecią robotę w armii gen. Andersa. W 1946 roku został przyjęty w poczet agentów Głównego Zarządu Informacji WP.
,,Wichura" wyróżnił się bohaterstwem podczas akcji na więzienie NKWD w Rembertowie. W 1950 roku podpisał zobowiązanie z UB, że będzie dostarczał informacje o zachowaniach kolegów i znajomych. W zamian dostał wymarzoną pracę dziennikarza w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w piśmie ,,Walka Ludu" oraz przyjęto go do...

Marcin | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Właśnie skończyłem kolejną książkę Szymona Nowaka, tym razem opowiedział nam o zdrajcach którzy przyczynili się pośrednio a czasami bezpośrednio do śmierci wielu Żołnierzy Niezłomnych. Poznamy tutaj ich sylwetki i w specyficznym dla tego autora stylu (dostajemy bardziej opowiadanie niż suchą książkę historyczną) opowieść jak i czasami dlaczego ludzie ci dopuścili się zdrady na swoich rodakach. Świetna pozycja, przeczytałem w niecałe dwa dni. Jeden minusik za krótka, tych złych było więcej.

Dariusz | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Książka opisuje "bohaterów", którzy po wojnie szli na współpracę z UB i wydawali swoich kolegów. Działali na dwa fronty, głównym celem była likwidacja wrogów ojczyzny, którzy nie mogli się pogodzić z okupacją kraju przez Związek Radziecki. Wielu żołnierzy AK poniosło śmierć z rąk Polaków, którzy sprzedali się ustrojowi dla zysku, sławy. Nie dziwię się że za zdradę i donoszenie na swoich, była tylko jedna kara śmierć. UB- cy działali sprytnie wchodzili i usypiali, zdobywali informacje i rozbijali od środka całe struktury. Książka opisuje sześć osób, którzy działali w UB, było ich więcej, którzy bez skrupuł sprzedawali swoich.

Reakcjonista | 2018-11-17
Na półkach: Przeczytane, Historia, Męstwo
Przeczytana: 17 listopada 2018

Książka Szymona Nowaka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Czyta się ją świetnie, gdyż jest wciągająca. Historie sześciu zdrajców ukazują modus operandi sowieckich okupantów Polski. Warto wiedzieć jak działa ta druga strona, by móc się w trudnych czasach trafnie rozeznać w sytuacji. Książka pozwoliła mi zweryfikować poglądy na niektóre postaci. Bardzo cieszę się, że dzięki tej książce poznałem postać kpt. Antoniego Bieguna. Niektórymi z minusów są: brak informacji czy cała treść książki jest autentyczna oraz suche - nic mi nie mówiące - wymienianie różnych instytucji typu departamenty MBP.

Dotka76 | 2018-03-03
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2018

Bardzo ciekawa książka, choć napisana w specyficznym stylu (choć normalniejszym niż "Dziewczyny wyklęte").
Poruszające losy zdrajców i ich ofiar. Do tej pory przeczytałam dwie książki autora i obie warto było przeczytać. Dzięki nim poznałam postać Inki, a teraz także jej zdrajczyni.

Magnat | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Czyta soe bardzo latwo jak powiesc...
Pieknie pokazane jak komunizm potrafil zeszmacic,ukrasc i zabic nawet najpiekniejsze dusze ( na szczescie nie wszystkie )...Lamal dumnych,opornych...Zeszmacil tysiäce. Otlumanil,kupil i lamal dusze tych ktörych niemcy z nazizmem nie potrafili zabic...Nazizm z niemcami zabijal cialo, komunizm poszedl dalej....zabijal dusze
Za te smutne przyklady, za opisanie mechanizmöw dzialania sowietöw ocena bardzo dobra

Jacek Bochenek | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Pierwszy raz daję książce maksymalną ilość punktów. Nawet nie dlatego że jest wybitna. Nie dlatego że zachwyca, ale dlatego że jest prawdziwa. Prawdziwa na wskroś pokazująca upodlenie UBeckich kapusiów. Ludzi bez sumienia i moralności. Ludzi którzy są gotowi się zaprzedać diabłu. Wspaniała Książka, który każdy powinien przeczytać. Niestety, największą porażką III RP jest To, że nikt z "bohaterów" który jej dążył, nie został skazany prawomocnym wyrokiem. Cześć i chwała Bohaterów, którzy zostali wydani przez UBeckich sprzedawczyków!

Marta94 | 2017-07-17
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Można się WIELE dowiedzieć o Zdrajcach Polski.

marek | 2018-03-05
Na półkach: Przeczytane, 06. 1918-1960