Zdrajcy Wyklętych

historia
Fronda
2017-02-21
2017-02-21

Niezwykle interesująca pozycja, prawdziwa uczta literacka o ludziach.....którzy z bohaterów stali się w bardzo szybki sposób zdrajcami nie tylko kolegów, przyjaciół, ale także ojczyzny i tego wszystkiego w co przedtem wierzyli. Co było powodem takiej decyzji ? Najczęściej pieniądze, dobre życie... i nie były to jakieś naprawdę wielkie , ogromne pieniądze, często to były dwie, trzy wypłaty, sztuczna szczęka dla żony czy innego rodzaju podarki od wyzwolicieli spod czerwonej gwiazdy.
Boli tutaj nie tylko zdrada, ale także bestialstwo, brak skrupułów , jakichkolwiek refleksji. Nic, zero. No był jeden taki przypadek- nie dał rady i wyskoczył przez balkon. Jeszcze inny dostał karę śmierci, ale większość nie odpowiedziała w żaden sposób za swoje zbrodnie. Mało tego ! Byli na tyle bezczelni , że z początkiem lat 90 ubiegłego stulecia chcieli zyskać parę złotych, tudzież mieć inne czy to materialne czy inne zyski pisząc listy, że należeli do Armii Krajowej. Owszem mieli nie tylko epizody, ale też życie im pisało piękne karty bohaterów, potem niestety byli bezwzględnymi zdrajcami i mordercami i o tym jest ta książka.
Naszła mnie teraz taka refleksja - miły starszy pan, bohater nasz sąsiad, opowiada to i tamto, ale pomija bardzo ważny szczegół w swoim życiu - tajniak i zdrajca na usługach UB- pachołków Moskwy. Starsza pani ma dla każdego uśmiech , dobre słowo i coś jeszcze.....mroczną tajemnicę z przeszłości.....
Trudno uwierzyć ? Nie. Nie trudno. Ciężko jest po takiej lekturze myśleć, że bohaterowie leżą po lasach w nieoznakowanych mogiłach, a zdrajcy pobierają wysokie emerytury i śmieją się wszystkim w twarz. Rechot historii.....
Lektura z jednej strony niezwykle interesująca, z drugiej strony bardzo ciężka.......dołująca........ech historia to przecież samo życie......i historia lubi się powtarzać.
Polecam !

To już czwarta książka Szymona Nowaka (z która miałem okazję i niekłamana przyjemność się zapoznać) odnosząca się do szerokiej tematyki tzw. Żołnierzy Wykletych oraz wydarzeń które rozgrywały się z ich udziałem w okresie II wojnie światowej i w burzliwych latach po jej zakończeniu. To również kolejna pozycja w dorobku tego autora, będąca próbą rozliczenia się z naszą bolesną i trudną, historią XX wieku. Niesłychanie ważna, będąca ,wciąż zbyt mało, moim zadaniem, słyszalnym głosem w dyskusji o naszych dziejach najnowszych. Szczególnie w kontekście dramatycznych losów naszych rodaków, których wojenne a szczególnie powojenne losy, wpisane zostały w nowy, geopolityczny podział Europy i Świata.

Tym razem, jak możemy słusznie wywnioskować z tytułu lektury, rzecz dotyczyć będzie ludzi, którzy na zdradzie swoich współtowarzyszy broni oraz złamaniu wojskowej przysięgi budowali w PRL-u swoje nowe życie, pozycje społeczną i zawodową karierę. Tych, którzy świadomie godzili się na współprace z wrogami narodu i państwa polskiego (KRIPO, Gestapo, NKWD, SMIERSZ czy wreszcie rodzimy Urząd Bezpieczeństwa),doprowadzając w sposób bezpośredni czy pośredni to śmierci setek polskich patriotów, wciąż tkwiący w niepodległościowej konspiracji zbrojnej czy cywilnej: żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działaczy Zrzeszenia Wolności Niezawisłość i wielu innych, polskich organizacji.
Postaci, które, bez wątpienia, miały ręce unużane we krwi swoich rodaków. Przebiegłych, cynicznych, wyrafinowanych, pozbawionych sumienia i moralnych zasad, częstokroć (co było szczególnie niebezpieczne i zgubne) wywodzących się ze środowisk niepodległościowych, a bywało że również z chwalebną, okupacyjną, przeszłością.

Szymon Nowak przedstawił i scharakteryzował nam kilka takich postaci (Zygmunt Lercel „Z-24”, Henryk Wendrowski „Narbutt”, Ryszard Grondkowski „Wulkan”, Edward Wasilewski „Huragan”, Regina Mordas – Żylińska – Perlińska, Jerzy Vaulin „Warszawiak”, „Mar”) chodzących na postronku, nowej komunistycznej dyktatury, ale są oni zaledwie, ponurym, odbiciem setek ubeckich zdrajców, agentów, szpiegów, prowokatorów i donosicieli, przyczyniających się do rozbicia i zagłady tkwiących jeszcze w podziemiu polskich oddziałów partyzanckich, zbrojnych grup samoobrony oraz wielu wspierających ich mieszkańców miasteczek, wsi , członków rodzin czy sympatyków.
Ich motywy byłe rożne: od chciwości, chęci (oraz możliwości) robienia kariery u boku nowych post-sowieckich władz, poprawienie swojego statusu społecznego (mieszkanie, pieniądze, dobra posada),szantaż, strach przed więzieniem, darowanie win, osobista zemsta, czy zwykła chęć przeżycia.
Jak by jednak nie było, konsekwencje ich współpracy z okupantem (niemieckim czy sowieckim) miały tragiczne i dalekosiężne skutki dla wszystkich, którzy mieli nieszczęście spotkać ich na swojej drodze.

Wśród postaci opisywanych przez autora moją szczególną uwagę (ze względu na okrucieństwo, perfidie, oraz skale wyrządzonych krzywd) przykuły zwłaszcza trzy nazwiska: Henryk Wendrowski- odpowiedzialny za likwidacje żołnierzy Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak” oraz masowy mord oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego ps. „Bartek”, Regina Mordas – Żylińska – Perlińska- łączniczka w 5. Wileńskiej Brygadzie AK, dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, która wydała UB wielu polskich konspiratorów w tym Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” (skazanych w 1946 roku w Gdańsku na karę śmierci i straconych),Jerzy Vaulin- morderca Antoniego Żubryda ps.”Zuch” (dowódcy oddziału Narodowych Sił zbrojnych) i jego ciężarnej żony Janiny.

Książka „Zdrajcy Wyklętych” napisana jest w charakterystycznym dla Szymona Nowaka literackim stylu, w którym faktografia przeplata się z beletrystyką a suche, typowo historyczne fakty z pełnymi emocji wspomnieniami, wywiadami i relacjami światków czy uczestników, opisywanych, wydarzeń.

Dzięki swojej popularnonaukowej i fabularyzowanej formie zawarte w niej treści stają się łatwo przyswajalną, cenną i bardzo poruszającą lekcją historii, która dotyczy, w takiej czy innej formie, nas wszystkich.
Gorąco polecam.

Książka Szymona Nowaka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Czyta się ją świetnie, gdyż jest wciągająca. Historie sześciu zdrajców ukazują modus operandi sowieckich okupantów Polski. Warto wiedzieć jak działa ta druga strona, by móc się w trudnych czasach trafnie rozeznać w sytuacji. Książka pozwoliła mi zweryfikować poglądy na niektóre postaci. Bardzo cieszę się, że dzięki tej książce poznałem postać kpt. Antoniego Bieguna. Niektórymi z minusów są: brak informacji czy cała treść książki jest autentyczna oraz suche - nic mi nie mówiące - wymienianie różnych instytucji typu departamenty MBP.

Świetna książka, oparta na faktach, miejscami jest tak skonstruowana jakby się czytało powieść. Niewiarygone jest to, jak Ci Zdrajcy robili kariery jak np. "autor"-Ślaskiego Katynia.Najgorsze co sobie uświadamiamy po lekturze, to fakt, że Oni nie mieli nawet wyrzutów sumienia.Jeśli chcecie poznać Reginę - która wydała Inkę i Zagończyka-Polecam !

Książka opisuje "bohaterów", którzy po wojnie szli na współpracę z UB i wydawali swoich kolegów. Działali na dwa fronty, głównym celem była likwidacja wrogów ojczyzny, którzy nie mogli się pogodzić z okupacją kraju przez Związek Radziecki. Wielu żołnierzy AK poniosło śmierć z rąk Polaków, którzy sprzedali się ustrojowi dla zysku, sławy. Nie dziwię się że za zdradę i donoszenie na swoich, była tylko jedna kara śmierć. UB- cy działali sprytnie wchodzili i usypiali, zdobywali informacje i rozbijali od środka całe struktury. Książka opisuje sześć osób, którzy działali w UB, było ich więcej, którzy bez skrupuł sprzedawali swoich.

Bardzo ciekawa książka, choć napisana w specyficznym stylu (choć normalniejszym niż "Dziewczyny wyklęte").
Poruszające losy zdrajców i ich ofiar. Do tej pory przeczytałam dwie książki autora i obie warto było przeczytać. Dzięki nim poznałam postać Inki, a teraz także jej zdrajczyni.

Pierwszy raz daję książce maksymalną ilość punktów. Nawet nie dlatego że jest wybitna. Nie dlatego że zachwyca, ale dlatego że jest prawdziwa. Prawdziwa na wskroś pokazująca upodlenie UBeckich kapusiów. Ludzi bez sumienia i moralności. Ludzi którzy są gotowi się zaprzedać diabłu. Wspaniała Książka, który każdy powinien przeczytać. Niestety, największą porażką III RP jest To, że nikt z "bohaterów" który jej dążył, nie został skazany prawomocnym wyrokiem. Cześć i chwała Bohaterów, którzy zostali wydani przez UBeckich sprzedawczyków!

Można się WIELE dowiedzieć o Zdrajcach Polski.

Można się WIELE dowiedzieć o Zdrajcach Polski.

Czyta soe bardzo latwo jak powiesc...
Pieknie pokazane jak komunizm potrafil zeszmacic,ukrasc i zabic nawet najpiekniejsze dusze ( na szczescie nie wszystkie )...Lamal dumnych,opornych...Zeszmacil tysiäce. Otlumanil,kupil i lamal dusze tych ktörych niemcy z nazizmem nie potrafili zabic...Nazizm z niemcami zabijal cialo, komunizm poszedl dalej....zabijal dusze
Za te smutne przyklady, za opisanie mechanizmöw dzialania sowietöw ocena bardzo dobra

Czyta soe bardzo latwo jak powiesc...
Za te smutne...

Do walki z polskim podziemiem komuniści zwerbowali do współpracy ogromną ilość donosicieli i agentów, którym obiecywali pieniądze, karierę i awanse. Zdarzało się, że w akcjach UB brali udział żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy zdradzali swoich kolegów. Szymon Nowak w swojej najnowszej publikacji ,,Zdrajcy wyklętych" wnikliwie opisuje sześć takich historii.

,,Anglik" w 1944 roku nawiązał współpracę z niemiecką policją kryminalną i brał udział w egzekucjach Żydów. Tuż przed ofensywą sowiecką porzucił służbę w Kripo i uciekł do Włoch, gdzie robił krecią robotę w armii gen. Andersa. W 1946 roku został przyjęty w poczet agentów Głównego Zarządu Informacji WP.
,,Wichura" wyróżnił się bohaterstwem podczas akcji na więzienie NKWD w Rembertowie. W 1950 roku podpisał zobowiązanie z UB, że będzie dostarczał informacje o zachowaniach kolegów i znajomych. W zamian dostał wymarzoną pracę dziennikarza w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w piśmie ,,Walka Ludu" oraz przyjęto go do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
,,Lawina" w czasie okupacji niemieckiej działał w białostockiej AK, a od 1945 roku rozpracowywał Śląski Okręg NSZ. Gdy do Polski wkroczyła Armia Czerwona zgodził się na współpracę z sowieckim kontrwywiadem wojskowym Smiersz i zdekonspirował znaczną część białostockiego akowskiego podziemia. Następnie został przekazany polskiej bezpiece i ,,z racji swojego zaangażowania i wysokich zdolności do pracy operacyjnej, stał się kluczową postacią w rozpracowywaniu ,,wrogiego podziemia", i to w skali ogólnopolskiej. ,,Przyczynił się do śmierci kilkuset i aresztowania kolejnych setek ludzi z podziemia."
,,Wulkan" był przyjemnym, miłym i koleżeńskim żołnierzem, który na ochotnika zgłaszał się do niebezpiecznych akcji. Swoje partyzanckie dokonania przekreślił, gdy w 1946 roku został zawieszony w konspiracyjnej pracy, ponieważ okazało się, że wysyłał donosy do UB. W Węgrowie rozpoczął oficjalną i udokumentowaną współpracę z UB.
,,Regina" była łączniczką ,,Łupaszki. ,,To przez nią wpadła ,,Inka", ,,Zagończyk", cały oddział w Bobolicach i mnóstwo innych ludzi. Po aresztowaniu przez UB poszła na pełną współpracę z komunistami i wydawała ludzi krociami. Podobno za porcję lodów podała ubekom dane kilkudziesięciu osób związanych z konspiracją."
,,Moskit" działał w oddziale partyzanckim ,,Bekasa". Zlikwidował Paula Diebala, prześladowcę polskiej ludności Rzeszowszczyzny, który był komendantem niemieckiego posterunku granicznego. UB zwerbowało go do współpracy po aresztowaniu. Zastrzelił majora Antoniego Żubryda i jego ciężarną żonę. W latach 60. i 70. za swoje filmy dokumentalne był kilkakrotnie nagradzany przez władze komunistyczne.

Niektórzy agenci próbowali sami przed sobą usprawiedliwiać się i szukać sensu w układzie z bezpieką. Nowe mieszkanie, przypływ gotówki, dobra praca były mamiące, ale nie zagłuszały głosu rozsądku. Zobowiązując się donosić przekreślali swoją wcześniejszą działalność partyzancką. Byli też tacy agenci, którzy nie mieli wcale wyrzutów sumienia. Bezwzględnie wydawali na pewną śmierć działaczy niepodległościowych, nie mieli litości nawet dla kobiet w ciąży. W większości przypadków zgadzali się na współpracę po krótkiej rozmowie, ale zdarzało się także, że byli wcześniej bici. Po upadku komunizmu zdrajcy nadal żyli spokojnie w zmienionej rzeczywistości, a nawet chwalili się akowską wojenną przeszłością zatajając działalność agenturalną.

,,Zdrajcy wyklętych" to bardzo interesująca, wnikliwa, oparta na materiałach źródłowych oraz relacjach świadków publikacja polskiego historyka, który wkłada całe serce w poznanie prawdy historycznej. Książkę czyta się znakomicie, gdyż miejscami została zbeletryzowana, a do tego zawiera liczne archiwalne zdjęcia. Polecam wszystkim miłośnikom historii:)

,,Anglik"...

• Historia Polski