Hermann von Salza

Wydawnictwo: Napoleon V
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Slawinio

Powstanie tej pracy uzasadnia znaczenie postaci Hermanna von Salzy. W czasie najwyższego politycznego napięcia próbował załagodzić sytuację, aby zapobiec wielkiej katastrofie, jaką dla zachodniego świata musiał oznaczać konflikt między cesarzem a papieżem. Celem pracy badawczej jest wyzwolenie się z kruchego materiału ludzkiego. Być może heroiczna wizja historii wielkiego cesarza Fryderyka II, któremu służył Hermann von Salza, próbuje ponownie dzisiaj wyciągnąć go całkowicie z ram jego czasów. W stosunku do niej muszą zostać uwzględnione więc również osiągnięcia jego doradcy.

źródło opisu: http://napoleonv.pl/opis/8806456/hermann-von-salza.html

źródło okładki: google

Slawinio | 2017-02-07

Dobry opis zmieniających się okoliczności politycznych, który prowadził do poszukiwania miejsca dla Zakonu Krzyżackiego: próby wzmocnienia w Outremer, w ziemi Borsa, a potem na ziemi Chełmińskiej.
Niestety biografia trochę rozczarowuje. Nie poznajemy dokładnie tła konfliktu cesarsko-papieskiego. Nie dowiemy się również, na czym dokładnie polegał kunszt dyplomatyczny von Salzy (brak przykładów pisemnych czy przemów). Autor raczy czytelnika wyliczeniem gdzie przebywał brat zakonny i z tego wyciąga wnioski, że skutecznie rozsądzał spory Fryderyka II z papieżem. To trochę za mało by uznać taką biografie za barwną i ciekawą.

roberto29 | 2018-03-25
książek: 20737