978-83-7555-132-7
zdrowie, medycyna

Oddajemy w Państwa ręce książkę w całości poświęconą zagadnieniom związanym z dbałością o dostęp naczyniowy do hemodializy. Publikację adresujemy do pielęgniarek, pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz innych osób zainteresowanych problematyką terapii nerkozastępczej. Jest to rodzaj poradnika, który wprowadza Czytelników w zawiłą tematykę wykorzystywania naczyń krwionośnych pacjentów z przewlekłą chorobą nerek do celów dializacyjnych. Są tu szczegółowo omawiane zagadnienia związane z rodzajem dostępów naczyniowych wykorzystywanych w hemodializie najczęstszej metodzie leczenia nerkozastępczego. W książce zwrócono szczególną uwagę na aspekty opieki pielęgniarskiej w prawidłowym postępowaniu z naczyniami krwionośnymi dużo wcześniej przed założeniem dostępu naczyniowego. Ponadto szeroko opisano opiekę pielęgniarską w okresach przedi pooperacyjnym oraz znaczenie właściwej edukacji chorych. W ten sposób zwrócono uwagę na rolę pacjenta w osiągnięciu długoterminowego powodzenia tej formy terapii nerkozastępczej.Pisząc ten podręcznik, braliśmy pod uwagę przede wszystkim dobro pacjentów, ponieważ sprawny dostęp do hemodializy warunkuje wykonanie zabiegu i wpływa bezpośrednio na jakość życia pacjentów przewlekle hemodializowanych. Dlatego nie bez powodu uważa się, że dostęp naczyniowy do hemodializy jest drogą łącząca pacjenta z życiem.

pod red. Białobrzeska Beata, Kliś Anna

źródło opisu: Via Medica, 2010