My, gwiazdy i reszta świata

Okładka książki My, gwiazdy i reszta świata Wendy Mass
Okładka książki My, gwiazdy i reszta świata
Wendy Mass Wydawnictwo: Feeria Young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Every Soul A Star
Feeria Young
2017-01-11
2017-01-11
Maria Kabat

Okładka książki Bob. Przyjaźń to magia, która nie przemija Nicholas Gannon, Wendy Mass, Rebecca Stead
Bob. Przyjaźń ... Nicholas Gannon, We...

Jest to książka dla dzieci i młodzieży, od mniej więcej 10 - 11 lat wzwyż. To sympatyczna, pozytywna opowieść, która może rozbudzić w młodym czytelniku zainteresowanie astronomią. Nie powiela w żaden sposób szkodliwych stereotypów płciowych, według których astronomia to "chłopięce" hobby. Wręcz przeciwnie, mamy tu dziewczęcą bohaterkę, trzynastolatkę, która o astronomii wie więcej, niż większość dorosłych. Książka pokazuje, że naukowe pasje są dla każdego.

Książka "My, gwiazdy i reszta świata" jest cudowna. Pokazuje nam jaką więź możemy stworzyć z drugą osobą przez parę dni. Autorka pokazuje nam wydarzenia z perspektywy 3 głównych bohaterów. Z perspektywy Ally, Bree i Jacka. Każdy z nich ma 13 lat i musi zmierzyć się z "problemami", które spotykają innych w ich wieku. Ally i Bree tak jakby zamieniają się miejscami. Ally wyprowadza się z mijeca, w którym mieszka, a Bree się tam wprowadza. Problem Jacka to to, że jest osobą mało towarzyską?, po prostu nikt z jego szkoły się z nim nie koleguje. Ta książka nie tylko uczy nas o zachowaniach ludzkich, ale uczy nas też różnych rzeczy na temat kosmosu, gwiazd i tym podobnych.

Swietna ksiazka wciagajaca moze byc nawet lektura obowiązkowa

Swietna ksiazka wciagajaca moze byc nawet lektura obowiązkowa

"My, gwiazdy i reszta świata."
Kiedy całe twoje życie zmienia jedno zaćmienie słońca. To wydarzenie sprawia że to, co jest naprawdę ważne i piękne potrafi dostrzec każdy człowiek. Życie jest nieskończone jak gwiazdy,które wskazują drogę Ally, Jackowi i Bree. Bo zaćmienia słońca nie da się zapomnieć.

"My, gwiazdy i reszta świata."

Naprawdę ciekawa książka, pokazująca jak trzy różne osoby i z różnych środowisk potrafią się porozumieć. Lekka książka w sam raz do przeczytania w jeden wieczór.

Ally mieszka na pustkowiu, ale nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. Jej rodzice prowadzą kemping Moon Shadow, a sama dziewczyna interesuje się astrologią i uwielbia patrzeć w gwiazdy. Bree, mieszkająca w dużym mieście, to natomiast jej całkowite przeciwieństwo - uwielbia świat mody i przyszłość wiąże z karierą modelki. No i jest jeszcze Jack - chłopak przy kości oraz samotnik, który lubi rysować kosmitów. Tę trójkę z pozoru nic nie łączy, ale kiedy spotykają się, by obserwować niezwykłe zaćmienie Słońca, okazuje się, że czekają ich wielkie zmiany, które zbliżą nastolatków do siebie.

Wendy Mass zadebiutowała powieścią "Mango, nie mów nikomu", za którą zdobyła nagrodę ALA Schneider Family Award. Jej historie to w większości opowieści kierowane do młodzieży. Autorce udało się nawet stworzyć książkę pisaną wierszem - "Heaven Looks a Lot Like Mall". Prywatnie Wendy Mass mieszka w New Jersey ze swoim mężem, bliźniakami i kotem.

Sama okładka tej historii wskazuje na to, iż jest to powieść skierowana do młodszych czytelników. Potrzebowałam czegoś lekkiego na odstresowanie się, a książka swoją fabułą całkiem mnie zainteresowała, dlatego też zdecydowałam się ją przeczytać. I chociaż opowieść nie niesie ze sobą jakichś filozoficznych przesłań, to bardzo miło spędziłam czas na jej lekturze.

Bardzo podoba mi się motyw astronomii, który pojawia się w książce i właściwie jest jednym z głównych jej tematów. Ally, pomimo swojego młodego wieku, zna doskonale wszystkie konstelacje gwiazd i o wiele więcej ciekawostek na temat nieba i gwiazd. Jestem pod wrażeniem jej wiedzy, ale biorąc pod uwagę, że praktycznie od małego mieszka na kempingu z rodzicami parającymi się tymi tematami, nie wydaje się to już takie dziwne. Oczywiście, w historii większą rolę odgrywa zaćmienie Słońca, o którym również wiele informacji się tutaj pojawia. Dzięki temu dowiedziałam się dużo interesujących informacji, wprowadzonych do fabuły w absorbujący czytelnika sposób.

Tak jak wspomniałam na początku, główni bohaterzy mają całkowicie odmienne charaktery. Pomimo tego, udaje im się znaleźć nić porozumienia i zaprzyjaźnić. Możemy obserwować, jak rozwijają się ich relacje i jak bardzo stają się do siebie przywiązani. Ally, Bree i Jack to trójka naprawdę dobrze wykreowanych postaci, których nie sposób nie lubić chociaż odrobinę. Losy każdego z osobna mogłyby nadawać się na osobną historię, ale razem tworzą dopasowaną całość.

Warto dodać, że rozdziały pisane są naprzemiennie z perspektywy Ally, Bree i Jacka. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dowiedzieć się, co naszym postaciom siedzi w głowie i poznać więcej szczegółów na ich temat. Autorka ponadto pisze w bardzo przyjemny i nie nużący sposób, który na pewno spodoba się młodym czytelnikom.

"My, gwiazdy i reszta świata" to lekka książka z humorem przede wszystkim o młodzieży i dla młodzieży. W tej opowieści można dopatrzeć się też głębszych znaczeń, takich jak trudna sztuka dojrzewania, umiejętność zaakceptowania trudnych decyzji, zawieranie przyjaźni i szukanie swojego miejsca w społeczeństwie. Polecam, szczególnie tym młodym osobom, które jeszcze nie wiedzą, kim tak naprawdę są i powoli odkrywają swoje miejsce na tym świecie.

• DOMO
  • Do przeczytania
  • TBR na wakacje 2017
  • 2017
  • Posiadam :)
  • Przeczytane 2017 📚❤️

Dodaj cytat z książki My, gwiazdy i reszta świata