Zielony Las Nadziei

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

„Zielony Las Nadziei” Marka Pietrachowicza to cykl krótkich opowiadań – horrorów, opartych na Mitach Cthulhu według H.P. Lovecrafta. USA, koniec XX wieku. Młoda celtycka okultystka, Hope Greenwood – która pasjonuje się również antropologią kultury, psychologią, lingwistyką i naukami ścisłymi – wykorzystuje swoje wciąż skromne i rozwijane dopiero talenty magiczne w nierównej walce z mroczną i...

USA, koniec XX wieku. Młoda celtycka okultystka, Hope Greenwood – która pasjonuje się również antropologią kultury, psychologią, lingwistyką i naukami ścisłymi – wykorzystuje swoje wciąż skromne i rozwijane dopiero talenty magiczne w nierównej walce z mroczną i tajemną sektą, oddającą cześć Wielkim Przedwiecznym. W przeszłości, kultyści doprowadzili do tragedii w jej rodzinie, a teraz, po latach, znów zaczynają zagrażać jej przyjaciołom. W swoich zmaganiach Hope znajduje sojuszniczkę w osobie zbuntowanej punkówy i heroicznej uciekinierki zza Żelaznej Kurtyny – Olgi Leśniewskiej.

„Zielony Las Nadziei” był eksperymentem, polegającym na – udanej zdaniem autora, choć ostateczną ocenę pozostawia Czytelnikom – próbie przeniesienia protagonistki swego średniowiecznego cyklu książek „Mądrość Wiedźmy” do czasów współczesnych i obdarzenia jej zdobyczami techniki i myśli późnego XX wieku - czasów jego dzieciństwa. Jako wielbiciel prozy H.P. Lovecrafta, Marek Pietrachowicz nie wahał się zapożyczyć z kanonu Mistrza i postawił sobie za punkt honoru wierne i rzetelne odtworzenie atmosfery i folkloru Mitów Cthulhu.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Aneta | 2017-01-27

Słynna mitologia Cthulhu, stworzona przez Howarda Phillipsa Lovecrafta – pioniera amerykańskiej powieści grozy science fiction, publikującego w pierwszych dekadach dwudziestego stulecia – była i pozostaje ponadczasowym fenomenem. Nie tylko z powodu swej unikalnej, złowróżbnej i bardzo obrazowo oddziałującej na wyobraźnię atmosfery oraz złożonej, starannie przemyślanej kompletności, ale także dzięki udzieleniu przez Lovecrafta pozwolenia innym autorom do korzystania z jego kanonu, a także rozwijania go i wzbogacania. Z tego pozwolenia chętnie skorzystał autor „Zielonego Lasu Nadziei”, Marek Pietrachowicz – znany Czytelnikom z cyklu „Mądrość Wiedźmy” miłośnik i piewca celtyckich wiedźm. Nie próbuje on podrabiać stylu Mistrza, rozwijając przed Czytelnikiem opowiadań swój własny świat, w którym pradawna tajemnica przenika się ze współczesnością; niemniej autor starannie dochowuje wierności wiedzy, zawartej w kanonie Mitów. Podobnie jak w legendarnych tekstach Lovecrafta, mamy tu do...

Wivel | 2017-04-24
Przeczytana: 01 marca 2017

„Zielony Las Nadziei”, tytuł cyklu opowiadań Marka Pietrachowicza, stanowi grę słów imienia i nazwiska jego głównej bohaterki – celtyckiej wiedźmy z Nowej Anglii końca XX wieku, Hope Greenwood. Zaprawiona w okultystycznych bojach i wiedzy tajemnej, Irlandka, w której żyłach płynie domieszka polskiej krwi, zostaje postawiona przed budzącymi grozę i narastający obłęd, tajemnicami Mitów Cthulhu i manifestacjami mrocznej potęgi Wielkich Przedwiecznych – ściśle według kanonu ojca horroru science fiction i twórcy Mitów Cthulhu, Howarda Phillipsa Lovecrafta. Autor wiernie oddaje znaną z kart książek Lovecrafta atmosferę zagrożenia, narastającego i niedopowiedzianego aż do samego dramatycznego finału; czającej się w ciemnościach, otchłannej tajemnicy, zdolnej doprowadzić do obłędu poprzez jeden krótki moment olśnienia i obcowania z grozą twarzą w twarz, w blasku błyskawicy.
Panna Greenwood zwiedza i odkrywa miejsca znane miłośnikom Mitów, na czele z ponurym miasteczkiem Arkham w...

marcin100 | 2017-04-26
Przeczytana: 20 lutego 2017

Doskonała proza grozy z elementami mitologii i okultyzmu celtyckiego a z drugiej strony postępowych, nowoczesnych i naukowych elementów fantastyki naukowej. Autor, pan Pietrachowicz nawiązuje do prozy stworzonej prawie 100 lat temu przez mistrza takiego gatunku, Lovecrafta. Idzie mu bardzo dobrze, to prawdziwy oldschool. Lubię tak powracać do dawnych wzorców literackich to jakiś sentymentalizm wobec horrorów i fantastyki czytanej niegdyś we wczesnej młodości. Polecam mocno tym , którzy czują tak jak Ja.

Matylda Saresta | 2017-05-23

Takie opowieści Shrelocka Holmsa w spódnicy z dziedziny Lovecrafta:) Nie jest lekko, nie jest łatwo, ale dość przyjemnie:)

Jula | 2017-04-25
Przeczytana: marzec 2017

Świetna pozycja. Polecam wszystkim, którzy lubią czytać, a nie zawsze mają czas i ochotę na opasłe lekturzyska.

Ten zbiór opowiadań czyta się bardzo przyjemnie. Fani grozy i horrorów na pewno będą zadowoleni. Myślę także, że wykorzystanie na rzecz fabuły Mitach Cthulhu według H.P. Lovecrafta.to genialny pomysł.

Musimy pamiętać, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy, wiec po lekturze pozostaje dreszczyk emocji, niepewność i rozbudzona ciekawość...

Maria | 2017-04-24

Opowiadania, a raczej horrory wywołujące niesamowity dreszczyk emocji. Mroczna i tajemnicza sekta, okultyzm i magia to dziedziny z kręgu moich zainteresowań, dlatego książkę czytało mi się z wielka przyjemnością. napisana bardzo przystępnym językiem, dlatego wciąga od pierwszej strony. Przeczytajcie bo warto.

Iza | 2017-05-22

Bardzo dobra książka, horror. Widać, że w kręgu zainteresowań autora jest fascynacja światem przyrody, mistycyzmem. Miałam okazję czytać wcześniejsze książki autora "Mądrość wiedźmy" oraz "Gwiezdna twierdza" i po raz kolejny jestem zadowolona ze swojego wyboru. "Zielony las nadziei" to kolejna książka trzymająca w napięciu, które pan Pietrachowicz doskonale potrafi stopniować. Każde z opowiadań niesienie ze sobą grozę, lęk, który wyostrza zmysły. Warto zanurzyć się w tej i wcześniejszych książkach autora.

_InoJa_ | 2017-05-23

Gdzieś mi przemknęło w internecie i na fali entuzjazmu spowodowanej wydanymi przez Vepser książkami Lovecrafta, sięgnęłam po to... coś. Niestety nie "coś na progu" tylko coś będącym jednym wielkim nieporozumieniem. Całość prezentuje podobny poziom co okładka. Nie polecam fanom Lovecrafta bo czeka ich tylko wielkie rozczarowanie.

izabella | 2017-11-08
Konrad | 2017-09-07