Kwiaty od Artiego

2010-01-01
2010-01-01
978-83-7515-128-2
Teresa Tyszowiecka-Tarkowska

Czy można się pogodzić z wiadomością ze bliska kochająca osoba ci umiera? I to osoba która kochałaś i cie bardzo zraniła?
Sceptycznie podeszłam do tej książki, jednak otwiera ona umysł, ukazuje Ci inne aspekty życia, zastanawia cie nad życiem.
Poprzez rozgoryczenie postanawia "zemstę" z przyzwoleniem męża. I tu z bólu i cierpienia niechcący rodzi się przyjaźń i miłość.
Dla mnie książka super, chciałabym tak zrozumieć śmierć i tak podejść do tego tematu.

Dla...

Bridget Asher zmierzyła się w tej książce z trudnym tematem zdrady i wybaczenia.
Z początku książka wcale mi się nie podobała głównie z powodu tytułowego Artiego - kobieciarza, flirciarza, faceta, który kochał swoją żonę, ale nie chciał, czy też nie potrafił dochować jej wierności, czym bardzo ją zranił.
Potem wciągnęłam się w koncepcję pisarki, w jej zaskakującą historię, by mężczyznę na łożu śmierci czegoś nauczyć i pokazać mu, jak swoimi zdradami i kłamstwami ranił kobiety.
Najciekawsza w tej powieści jest postać jego żony Lucy i jej próba zrozumienia męża, a zwłaszcza zrozumienia siebie i rozpoznania swoich uczuć: czy bliżej jej do miłości czy nienawiści, do gniewu czy współczucia. Stara się oddzielić prawdę od kłamstwa i zdecydować czy naprawdę potrafi wybaczyć. Korowód kobiet, który przewija się przed łóżkiem umierającego przyczynia się do oczyszczenia atmosfery i wyjaśnienia kilku zaszłości.
Troszkę nie pasowało mi tu już nowe uczucie i z tego powodu obniżyłam trochę ocenę.
Jest to prawdziwa opowieść o kobietach, o ich sile, zjednoczeniu frontu wobec nieszczęścia, o prawdziwych przyjaźniach, które potrafią nawiązać pomimo różnic w wieku, pochodzeniu i sumie własnych doświadczeń.

Potem wciągnęłam się w koncepcję pisarki, w jej zaskakującą historię,...

Książka, która przemyca kilka prawd psychologicznych. Dobrze sie czyta, ale nie należy do wybitnych. Miła jako przerywnik od bardziej ambitnych lektur.

Powiem tak: ryczałam jak bóbr.

Powiem tak: ryczałam jak bóbr.

"Prawda dobija, ale ból przemija"

Książka napisana jest w radosnym, swobodnym tonie. Jednakże nie brakuje w niej nut goryczy, czy też smutku. W końcu wątkiem przewodnim jest tu zbliżająca się śmierć sprawcy zamieszania w życiu Lucy. Pomimo to powieść ma pozytywne przesłanie na temat przyjaźni - kobiecej przyjaźni. Między Lucy a dwiema kochankami jej męża rodzi się niezwykła więź. Stają się dla siebie bliskie, każda z nich otrzymuje coś dobrego z poznania siebie nawzajem.

Czyta się błyskawicznie, lekko i przyjemnie. Nie brak w treści przekazu poczucia humoru, które to tak naprawdę decyduje o wyjątkowości tej powieści. Znakomity styl sprawia, że niejednoktotnie pojawia się uśmiech na twarzy. To, co smutne spychane jest w głąb naszej podświadomości. Czuć pozytywne przesłanie, którego nie sposób nie doświadczyć podczas czytania. Interesujący jest też wątek syna Artiego, z którym wiąże się pewna tajemnica. Jaka? Przekonajcie się sami. Ten intrygujący mężczyzna z dnia na dzień staje się coraz bliższy przyszłej wdowie. Jaki finał będą miały wycieczki Lucy i Johna po śladach męża i nieznanego dotąd ojca?

Chociaż książka była już wydana 8 lat temu to dopiero niedawno wpadła w moje ręce. Z czego bardzo się cieszę i chętnie przeczytam inne powieści autorki. Jeśli chcecie spędzić miło czas z bohaterami "Kwiatów od Artiego" i poczuć dobrą energię, a przy okazji przekonać się o sile przebaczenia i przyjaźni, koniecznie obudzcie ją z zakamarków domowych lub bibliotecznych półek, bo naprawdę warto.

Polecam!

"Prawda dobija, ale ból przemija"

Jest to książka pełna dziwnych i zabawnych wydarzeń. Mi nie przypadła specjalnie do gustu, ale dlatego, że wolę inną literaturę.

Zazwyczaj sięgam po książkę zachęcona opinią innych czytelników, znajomych, czy też pozytywnymi rekomendacjami na różnego rodzaju stronach internetowych. Zdarza się czasami, że do przeczytania książki zachęci mnie jeden cytat. Tak się zdarzyło w tym przypadku.
„Od wódki rozum krótki,
ale pomysły przednie”.
Ten cytat, znaleziony na jednym z portali społecznościowych sprawił, że sięgnęłam po ”Kwiaty od Artiego”.Zostałam mile zaskoczona. Powiem szczerze, że nie spodziewałam się tak złożonej i dobrze opisanej historii. Z jednej strony miłości pomimo wszystko i wbrew sobie, ale także o trudnej sztuce wybaczania. Natomiast z drugiej strony o rozpoczynającej się przyjaźni, której nikt by się nie spodziewał. „Kwiaty od Artiego” to połączenie smutku i radości. Przedstawioną historię idealnie podsumowuje cytat: „Takie jest życie. Radość i smutek idą zawsze w parze (…) Prawdziwy smutek ma zawsze w sobie odrobinę radości”…

„Od wódki rozum krótki,
ale pomysły przednie”.
Ten cytat, znaleziony na jednym z portali społecznościowych...

Ciekawa opowieść o miłości i przyjażni

Ciekawa opowieść o miłości i przyjażni

Nigdy nie wiemy co nas w życiu spotka. Ludzi sobie obcy mogą być bardzo bliscy.

Nigdy nie wiemy co nas w życiu spotka. Ludzi sobie obcy mogą być bardzo bliscy.

Zaskakująca, zwłaszcza że, z początku nie zapowiadała się najlepiej. Wspaniała książka o pogodzeniu i wybaczeniu, dodająca otuchy ....

• 2011
  • 2010