Managing for Happiness

Wydawnictwo: Wiley John + Sons
9781119268680
angielski
Jarek

Managing for Happiness offers concrete games, tools, and practices for all workers. It addresses many common questions, such as: How can we measure performance? How can we reward people in a better way? How can we replace performance appraisals? How can we motivate our teams? How can we change the organization’s culture? In modern organizations, people are expected to be servant leaders and...

How can we measure performance?
How can we reward people in a better way?
How can we replace performance appraisals?
How can we motivate our teams?
How can we change the organization’s culture?

In modern organizations, people are expected to be servant leaders and systems thinkers, but nobody explains exactly how to do this. Managing for Happiness offers you serious games, innovative tools, and simple practices. You can use them immediately to motivate any team, change the culture, boost productivity, and nurture innovation among everyone. Because management is too important to leave to the managers! Everyone deserves to work in a happier organization.

źródło opisu: https://management30.com/product/managing-for-happiness/

źródło okładki: https://management30.com/product/managing-for-happiness/