Zarządzanie 3.0. Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile

7 (9 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Management 3.0: Leading Agile Developers, Developing Agile Leaders
biznes, finanse
Rafał Rodak

Wykonanie produktu o dużej wartości rynkowej i osiągnięcie prawdziwego sukcesu często wymaga od menedżerów zmiany dotychczasowego podejścia. Współczesne firmy są połączonymi systemami, a samo zarządzanie dotyczy głównie ludzi i relacji. Podejście zwane zarządzaniem zwinnym czy też programowaniem zwinnym (agile) ma szczególne miejsce w nowoczesnej teorii systemów złożonych i procesach wytwarzania oprogramowania. Co istotne, wdrożenie metodologii zwinnych ułatwia realistyczne podejście do kierowania projektami czy doskonalenia zespołów i zarządzania nimi.

Książka adresowana jest przede wszystkim do kierowników zespołów, umożliwia dogłębne zrozumienie reguł rządzących pracą zespołu. Poruszono w niej takie tematy, jak: teoria systemów złożonych, teoria gier, samoorganizacja i zasada ciemności. Zebrano i usystematyzowano znane od wielu lat klasyczne idee i techniki zarządzania, a następnie połączono je z ideą programowania zwinnego. Powstał w ten sposób spójny system idei, który powinien sobie przyswoić każdy adept zarządzania, mający pasję, ambicję i odznaczający się dążeniem do zarządzania doskonałego, wyzwalającego kreatywność zespołu i prowadzącego wprost do celu.

W książce omówiono:
- kluczowe cechy modeli zarządzania 1.0 i 2.0,
- podstawy teorii systemów złożonych,
wpływ złożoności systemów na organizację,
utrzymywanie aktywności, kreatywności, innowacyjności i motywacji pracowników,
- ideę kultury rzemiosła programistycznego,
- ciągłe doskonalenie się w ramach organizacji,
- ideę przywództwa ukierunkowanego na cel.

źródło opisu: www.helion.pl

źródło okładki: www.helion.pl

nikamo | 2019-06-01
Przeczytana: czerwiec 2019

Bardzo rozczarowała mnie ta pozycja. Autor używa całej masy często skomplikowanych terminów zaciągniętych z fizyki, biologii czy psychologii. Ich opis zajmuję znaczną część książki. Gdzie się da dorabia swoje własne teorie. Po tych wszystkich terminach nie zostało wiele w głownie. Gdy już pojawiały się ciekawe przykłady brakowało mi praktycznych wskazówek jak krok po kroku zastosować/przeprowadzić je w praktyce (np. zaproponowana przez autora ocena 360).

Magdalena Kowalówka | 2018-07-23
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

absolutnie genialna

Hipcio | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 maja 2017

Dużo gadaniny, mało konkretów.