Kod Edy Vinci

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Va Dinci Cod
Kod Leonarda da Vinci, parodia

Niniejsza książka jest dziełem parodystycznym. Niemniej jednak wszystkie zawarte w niej fakty mają de facto, faktycznie mówiąc, charakter faktual-ny. Niektórzy naukowcy kwestionują istnienie Edy Vinci, ale z drugiej strony niektórzy naukowcy mają to do siebie, że lubią sobie pokwestionować. Poza tym wszystko w tej książce jest faktem. Nawet dowcipy są dowcipami faktograficznymi. Dowcipy faktograficzne są lepsze od dowcipów dokumentalnych i znacznie lepsze od literackich. Co do tego nie ma sporu.

od wydawcy:
Oto pięć szalenie zawikłanych tajemnic, które zmienią twój światopogląd. I ryby. Po lekturze tej książki zwątpisz, czy warto jeszcze w życiu czytać inne. A o to one (tzn. tajemnice, nie książki): Wybitny i ceniony kustosz leży martwy w swojej galerii, z wepchniętym do gardła metrowym dorszem... Superinteligentny młody człowiek, ceniony anagramotolog, przystojny, z poczuciem humoru, z mieszkaniem własnościowym, z dobrą pracą, niepalący, wykazujący wielką dbałość o higienę osobistą, kawaler, nie jest gejem, nie jest nietowarzyski, spotyka się z mnóstwem kobiet, ale żadna nie wydaje się tą właściwą... Piękna Francuzka, ceniona młoda kryptolożka policyjna, która dyplom z kryptologii uzyskała w Royal Holloway - uniwersytecie bez wydziału kryptologii... Książka rojąca się od odgrzewanych na zjełczałym rybim tłuszczu teorii spiskowych staje się globalnym bestsellerem. Dan Brown - naiwniak, który wierzy, że obraz skrywający mapę do Klucza Sklepienia to "Mona Liza".

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2005

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Scarlett | 2010-07-03
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: 03 lipca 2010

Książkę przyniosła mi Przyjaciółka, kiedy z hukiem rozpadał się mój kilkuletni związek.
Byłam załamana, stłamszona, rozgoryczona i beznadziejnie nieszczęśliwa. A ta przyniosła mi książkę, po czym bezceremonialnie się zmyła, racząc mnie na koniec pełnym figlarności uśmiechem.
Wzięłam do rąk to cudeńko bez najmniejszej chęci na czytanie parodii słynnego kiczu. A jednak przemogłam się i zaczęłam czytać.
Bez żadnych wątpliwości mogę powiedzieć, że tylko ta książka (i czas) pomogły mi przetrwać najboleśniejsze chwile mojego życia.
Ja tu płakałam, dosłownie turlałam się po ziemi ze śmiechu!!!
Nigdy wcześniej nie czytałam tak zabawnego dziełka i szczerze wątpię, czy kiedykolwiek ktokolwiek wymodzi lepszą parodię "Kodu..."
Totalnie odjechana historia z dorszem, która rozbawi do łez każdego, zapewniam.
"Don Brine" w pyszny sposób szydzi z głośnego bestsellera, pogrążając go jego własną bronią. Cudownie obnaża pustosłowie Browna, doskonale naśladuje górnolotny styl i filozoficzne smaczki, w...

Beti | 2014-04-04
Przeczytana: kwiecień 2014

Niby miało być śmiesznie,ale mnie książka nie rozbawiła.

Eeyore | 2011-05-09
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo zabawna książka. Scena spowiedzi - świetna

W muzeum znaleziono zamordowanego kustosza, który zajmował się tropieniem najtajniejszej z tajnych organizacji pod nazwą Conspiratus Opi Dei. W skrócie COD. Nie został zamordowany w “zwykły” sposób. Zabito go zamykając mu gardło prawie metrowym… dorszem. Dorsz to po angielsku cod. Witajcie w opowieści pod tytułem “The Va Dinci cod”.

A.R.R.R. Roberts to pseudonim brytyjskiego pisarza specjalizującego się w parodiach. Jego wersja “Kodu Da Vinci” zdaje się być genialną odtrutką na nadęte powieści demaskujące spiskową naturę dziejów. Mamy więc doktora Roberta Donglana, naukowca specjalizującego się szyfrach i byciu prawdziwą fajtłapą, seksowną nieznajomą Sophie, tajemniczego i sędziwego księdza, fałszywego policjanta. Są strzelaniny, pogonie, ucieczki, zwroty akcji, błyskotliwe dialogi. Plus oczywiście mamy tajemnicę, która może wyjaśnić wszystko, całą historię ludzkości. Oczywiście jest tym koncepcie fundament, solidny: pierwsze zdania Pisma Świętego. Wynika z nich, że zanim Bóg...

Ipsylon | 2012-06-24
Na półkach: Przeczytane, Różne, Posiadam
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Świetna parodia. Przywodzi na myśl stare komedie; Nagą Broń, Hot Shots, Szklanką po łapkach itp. Prosty, przejrzysty i niewymuszony humor, którego tak dzisiaj brakuje w literaturze i kinie.
P.S. Bardzo chętnie obejrzałbym ekranizację tego bestsellera.

Anna Ja | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Jak dla mnie, to nieudana próba parodia, jak dla mnie znakomitej, powieści Dana Browna. Biorąc książkę do ręki nastawiłam się na dobrą zabawę, a tymczasem jedno co mnie spotkało, to duże rozczarowanie. Niestety, nie polecam.

Jonasz | 2012-07-10
Przeczytana: 24 lipca 2012

Co prawda Ksiązke dopiero zaczynam czytac lecz jaka już zauwazylem ma dużo humoru oraz bardzo duzo faktów zwiazane z ksiązka/filmem Kod Da Vinci

marika3333 | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

jeśli nie masz ochoty na ambitną książkę, to sięgnij po "Kod Edy Vinci". Parodia znanej książki, czasem głupawa, czasem nawet śmieszna.

Sunbrighter | 2012-04-30
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Do zabrania sie za tę lekturkę zachęciła mnie opinia jednej z tutejszych czytelniczek;) a ponieważ cudownym trafem odkopałem ja w matrasie i kupiłem w cenie jedyne dwa złote^^, to relacje przekaże po przeczytaniu ;)ale zapowiada się ciekawie.

Monika | 2012-07-03
Przeczytana: 30 czerwca 2012