Chiny – Nie Do Wiary!

Wydawnictwo: Bernardinum
Wkp

Widzieliście kiedyś kogoś w piżamie i bamboszach wędrującego przez miasto? Mężczyznę z długimi paznokciami czy papierosem w kinie, psa w klatce lub świętego Mikołaja w oknie wystawowym w maju? Wiedzieliście o tym, że tort można jeść jednorazową rękawiczką, choroby leczyć gorącą wodą i nie mieć pojęcia o tym, co to jest dezodorant? Pomyślelibyście o tym, by jechać samochodem po chodniku, lody nazwać jogurtem, bo są sprzedawane w podobnych kubkach, a przyjęcie z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować w styczniu o dziewiątej rano? Nie? To z pewnością dlatego, że nie byliście w Chinach.

W Chinach wszystko jest inne – egzotyczne, szokujące, niepojęte, dziwne. W Chinach żyje się inaczej, a dostrzegalne różnice nie tylko dotyczą płaszczyzn oczywistych, takich jak język, kuchnia, religia czy sposób ubierania się. Spore odstępstwa możemy zauważyć nawet w najdrobniejszych aspektach chińskiej obyczajowości. Chińczyk w pomieszczeniu będzie siedział w kurtce, pozostawiając drzwi od domów i miejsc publicznych otwarte przez okrągły rok, w szczególności zimą. Będzie mówił „może” zarówno jeśli nie jest czegoś pewien, jak i wtedy, kiedy jest. Będzie robił zdjęcia każdemu, kto nie wygląda na Azjatę, zatykał nos, kiedy poczuje zapach perfum lub parzonej kawy, a piwo będzie pił o temperaturze pokojowej.

Jeden z prezydentów, Deng Xiaoping, rzekł te oto słowa do obywateli Chińskiej Republiki Ludowej: Nieważne czy kot jest biały, czy czarny – ważne by łapał myszy. Niefortunne słowa Xiaopinga, czyli – byle jak, ale do przodu – przyczyniły się do fali nieskoordynowanych ruchów społecznych oraz zakorzenienia w świadomości ludzi powszechnej akceptacji chaosu, niedbalstwa i braku poczucia estetyki, które znajdują swe odzwierciedlenie w codziennej kulturze, obyczajach i przywarach Chińczyków.

Chiny – nie do wiary! to studium kulturowe współczesnego społeczeństwa chińskiego. Owoc mojego czteroletniego pobytu w Państwie Środka, które wspólnie z moim towarzyszem Izakiem przemierzyłam od mroźnego Harbinu na północy kraju po tropikalny Hainan na południu; od nowoczesnej metropolii Szanghaju na wschodnim wybrzeżu aż po bezmierną otchłań muzułmańskiej prowincji Xinjiang przy granicy z Kirgistanem.

Chiny to kraj, w którym piękno starych buddyjskich świątyń przytłacza blask neonów i brud ulic. Kraj, w którym brak udogodnień i sanitariatów stoi w zdecydowanej opozycji do galopującego rozwoju techniki.

Ten przedziwny kraj tak odległych kulturowo różnic otwiera przed Wami ta książka…

Chiny nie do wiary! to kwintesencja zjawisk będących wytworem chińskiej mentalności. Zjawisk, które trzeba doświadczyć, by w nie uwierzyć.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Chiny-nie-do-wiary/948

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Chiny-nie-do-wiary/948

Izabela Pycio | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

"Chińczycy to naród pomocny, ale natarczywy, przyjazny, lecz irytujący, oszczędny co do pieniądza, lecz marnotrawny co do zasobów... Chiny to kraj paradoksu, czyli wszystko, co uwielbiamy i czego nie cierpimy - jednocześnie."

Książka interesująco, barwnie i sympatycznie wprowadza czytelnika w wieloaspektowość chińskiej mentalności. Kinga Lityńska w ciągu czterech lat pobytu w Chińskiej Republice Ludowej, angażując się w pracę w szkołach jako nauczycielka języka angielskiego, zwiedzając z prawdziwą pasją turystyczne atrakcje kraju, docierając do miejsc nieuwzględnianych w standardowych programach wycieczek, uważnie i wnikliwie obserwowała zachowania dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych, w sytuacjach zawodowych i prywatnych.

Autorka z dużą porcją humoru i życzliwości przedstawia trendy, kierunki i zmiany dokonujące się we frapującym chińskim społeczeństwie, zarówno jego wyjątkową różnorodność i niejednolitość, jak również mnogość cech wspólnych, a także egzotyczne portrety z...

Wkp | 2016-12-18

Prawda jest taka, że w Chinach obowiązuje tak naprawdę jedna zasada: „Nieważne, czy kot jest biały, czy czarny – ważne, by łapał myszy”. I to mówi wszystko o tym kraju i jego mieszkańcach. Mi w oczy w trakcie lektury rzuciło się coś jeszcze, a mianowicie, że Chiny to miejsce bardzo męskie. Ten cały brak okazywania uczuć, trwania w pozorach i brak przywiązania do dbania o detale, z jednoczesnym skupieniem się na efekcie, przypomina męski, wręcz samczy świat. Kogo obchodzi czy ubranie pasuje do siebie kolorystycznie czy stylistycznie, ważne by dało ciepło, kiedy tego potrzeba. Po co jakieś perfumy czy dezodorant, po co porządek i zorganizowanie – znaczenie ma efekt, parcie do przodu. Zwycięstwo we wszelkiej rywalizacji. Z perspektywy kraju może wydawać się to osobliwe, ale czyż nie brzmi znajomo?

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19698-chiny-nie-do-wiary.html

Książki podróżnicze to mój sposób na odkrywanie świata. Choć jest tylko namiastka tego co przeżywają i odkrywają sami autorzy tego typu pozycji to mi na razie wystarcza. Jak to mówią: Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tym sposobem zadowalam się czytaniem o przygodach innych oraz oglądaniem zdjęć tego czego raczej nie zobaczę na własne oczy.

Tym razem wraz z autorką pojechałam do Chin. Zagłębiając się w przeżycia Kingi byłam w coraz to większym szoku. Z czym kojarzą mi się Chiny? Z ryżem, masowo produkowanym kiczem oraz dziećmi zmuszanymi do pracy. I po części jest to prawda. Jednak to co odkryła przede mną Lityńska niejednokrotnie mnie zaskoczyło. Za każdym razem, gdy się ubierać zastanawiacie się pewnie czy wszystko wygląda jak należy i czy do siebie pasuje. Myślicie, że Chińczycy robią to samo?

"Społeczeństwo chińskie to piżamowcy. [...] Moda ta toruje sobie drogę nie tylko w parkach, ale także w centrach miast, na ulicznych targach i w supermarketach. Piżama...

Muminka | 2017-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 października 2017

Kolejna książka o urokach Chin. Jak dla mnie mało odkrywcza. To co, miało mnie zaskoczyć, już kiedyś czytałam. Miłe obrazki z życia także przeciętnego Chińczyka lub mniejszości narodowych. Autorka dotarła do bardziej dziewiczych rejonów, gdzie nie czuła na sobie oka Wielkiego Brata. Pozory sielskich wiosek i pięknych turystycznych resortów zostały przez nią wyśmiane. ogroma zakazów nakazów, a krajowcom nie przeszkadzała kąpiel w brunatnej wodzie, wśród skórek arbuzów. Ukazane są różne kontrasty, te mniej oczywiste oblicze Chin, świat kurczących się wiosek, bez zdobyczy cywilizacyjnych. Skąd bierze się pogoda ducha tego ciężko doświadczanego narodu? Dlaczego nie rażą charkoczący przechodnie, dzieci załątwiajace na środku placu swoje potrzeby fizjologiczne? Na marginesie, to Chińczycy śmiecą więcej niż Amerykanie, bo mają dziwną słabość do mikroskopijnych porcji jedzenia, oczywiście elegancko zafoliowanych. Można przeczytać, zwłaszcza o wyczuciu mody oraz przywiązaniu do piżamy.

urka | 2017-05-22

Skoro Autorka postanowiła napisać o sprawach w gruncie rzeczy już dość dobrze znanych z różnych mediów, to powinna nadać temu jakiś wyrazisty, osobisty rys. Niestety, książka robi wrażenie dość powierzchownej, brak tu głębszych refleksji, jakiegoś wyczuwalnego polotu. Do tego wszystkiego bardzo przeciętne zdjęcia, co w przypadku książki podróżniczej jest sporym minusem. Generalnie wydaje się, że jest to pozycja dla raczej mało wymagającego czytelnika.

natalia | 2017-08-12

Chociaż nie jestem żadną blogerką, postanowiłam wyjątkowo napisać komentarz, bo czuję się trochę oszukana i to podwójnie. Autorka obiecuje studium kulturowe, a ja niczego takiego w jej książce nie znalazłam, a poza tym kapituła Bursztynowego Motyla, której rekomendacje do tej pory bardzo sobie ceniłam napisała, że książka opisuje nieznane miejsca i fakty. Niestety, takich rzeczy też tam nie znalazłam, choć nie jestem specjalistką od Chin. Może książka była pisana z myślą o tych, którzy nic albo bardzo niewiele wiedzą o tym kraju, ale pewnie oni oczekiwaliby czegoś innego na początek. Nie bardzo wiem, do kogo ta książka jest w takim razie skierowana i choć rozumiem, że sprawy marketingu czy promocji są dziś bardzo ważne, to tym razem chyba przekroczono granicę między obietnicami a zawartością książki. Dlatego mam bardzo mieszane uczucia i daję pół na pół.

neona | 2017-06-24

Niestety, spore rozczarowanie, bo dałam się zwieść autorce, która reklamuje swoją książkę, jako "studium kulturowe społeczeństwa chińskiego", a w gruncie rzeczy to zbiór banalnych opowiastek. Szkoda, bo skoro spędziła tam cztery lata, oczekiwałam czegoś więcej. Mam nadzieję, że przy następnych książkach, jakie sobie zaplanowałam, nie przeżyję takiego zawodu

Lisse | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2017