Sekretne życie arabskich kobiet

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Excellent Daughters: The Secret Lives of Young Women Who Are Transforming the Arab World
literatura faktu
LubimyCzytać

Katherine Zoepf, amerykańska dziennikarka, przedstawia muzułmanki z zupełnie innej strony. Pokazuje, że pod burkami i hidżabami kryją się silne i odważne kobiety, którym niestraszny skostniały patriarchat. Autorka wiele lat mieszkała w Syrii i Libanie, gdzie była świadkiem licznych walk o prawa kobiet. Strona po stronie opisuje postępującą emancypację muzułmanek, które dzięki swojemu uporowi i woli walki osiągają upragnioną wolność w życiu i pracy.

„Sekretne życie arabskich kobiet” to opowieść o krajach arabskich widzianych oczami kobiet. Ta szczera i ważna książka pozwala lepiej poznać zmieniające się kraje arabskie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Joanna | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Ta książka to monolog autorki i to bardzo rozwleczony. Wiem, że autorka chciała wszystko dokładnie opisać, ale bez przesady. Bardzo nie lubię książek bez dialogow. Czytałam już trochę o tych kobietach w tamtejszym środowisku, ale ta jest najslabsza.

Muminka | 2017-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Rzadko kiedy oddaje się głos arabskim kobietom. Korespondentka "New York Timesa" spędziła kilka lat w różnych muzułmańskich krajach i obserwowała czy istniała segregacja i nierówność kobiet. Udała się i do Syrii, i do Emiratów , by porozmawiać z przywiązanymi do tradycji muzułmankami, ale i działaczkami na rzecz kobiecej emancypacji, studentkami, aktywistkami, wykształconymi Arabkami, które np pracują jako stewardessy i opóźniają zamążpójście. Mamy doniesienia z arabskiej wiosny, problematyczny fundamentalizm Państwa Islamskiego, wprowadzoną policję religijną, także żandarmerię kobiecą.
Pisze o pełnych przepychu ceremoniach ślubnych, porzucaniu planów kariery i pracy po zamążpójściu przez kobiety, nagminnych praktykach hymenoplastyki, uprawianiu przez dziewczęta seksu analnego i oralnego. Sławną rozmówczynią jest Samira, którą policja zaaresztowała, poddała wielogodzinnym badaniom na potwierdzenie dziewictwa. Kobieta nadal są okaleczane, mordowane przez swoich krewnych za to, że...

Yoasiczka | 2017-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Warto dowiedzieć się jak żyją muzułmańskie kobiety.Katherine Zoepf przeprowadziła rozmowy z wieloma kobietami z Libanu, Egiptu, Syrii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich i pokazała, że pod względem kulturowym są to kraje zupełnie odmienne.
-Dlaczego dziewczyny nie muszą się uczyć?
-Dlaczego kobiety nie mają prawo jazdy? To wszystko dowiecie się z książki i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy.

Cyrysia | 2017-03-02

Karolina Sosnowska | 2017-04-01
Przeczytana: 28 marca 2017

"Książka „Sekretne życie arabskich kobiet” pokazuje, jak świat postrzegają młode mieszkanki tej części świata. Choć porusza ważne tematy, jest napisana lekkim, przyjaznym językiem, co sprawia, że łatwo przyswoić zawarte w niej informacje. Z pewnością dziennikarskie umiejętności Zoepf i wrodzona ciekawość pomogły jej zebrać rzetelny, ciekawy materiał, z którym warto się zapoznać, nawet, gdy zwykle nasze oczy nie są zwrócone w stronę krajów arabskich. W obliczu ataków islamskich fundamentalistów na Europę i Amerykę warto poznać inne oblicze muzułmańskiego społeczeństwa, które jest tak samo jak my przeciwne przemocy i ograniczaniu wolności obywatelskiej. Ważna lektura na obecne czasy."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2017/04/01/sekretne-zycie-arabskich-kobiet-k-zoepf-patronat/ :)

Na_regale_u_Lidii | 2018-08-08

„Sekretne życie arabskich kobiet” Katherine Zoepf to reportaż poświęcony arabskim kobietom. Autorka podróżując po krajach arabskich poznaje sytuację kobiet na Bliskim Wschodzie. Rozmawiając z nimi pozyskuje wiele ciekawych informacji o ich życiu. Dziennikarka ukazuje kraje arabskie oczami kobiet. Opisuje walkę o wolność w życiu prywatnym i w pracy. Reportaż opisuje mozolną emancypację kobiet, które dzielnie walczą o swoje prawa. Książka opisuje pewność siebie, upór i dynamikę charakterów bohaterek, z którymi rozmawia. Jest to zbiór ciekawych informacji nt. Arabek, postępu w ich świadomości. Opowieść jest opisem jak zmienia się tamta część świata. Ta pozycja jest ważna ze względu na szczerość kobiet mówiących o swoich doświadczeniach. Książka jest użyteczna dla osób, które poszukują informacji nt. sytuacji i życia kobiet żyjących w tamtym regionie świata oraz dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o mentalności społeczeństwa. Dla nas Europejczyków jest to zaskakująca opowieść...

Karolina | 2018-09-16
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Islam
Przeczytana: 16 września 2018

Nie wiem dlaczego takie słabe opinie, książka jest krótka, ale bardzo treściwie napisana. Autorka opisuje rozmowy i doświadczenia, które w niedosłowny sposób sugerują jak ekstremalnie inne jest to środowisko.

marzuska | 2018-07-09
Anne | 2018-05-23