Historia świątecznej choinki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
wigilia, choinka, święta, historia

Choinka może być "wszechświatem" sensów, symboli, a także ziemskich i nieziemskich mocy, radości i nadziei. Upiększa i oświetla nasze życie, budzi dobre emocje. Od kilku wieków stanowi element chrześcijańskiego stylu bycia, choć ostatnio włącza się ją również w porządek typowo świecki. Co tak naprawdę znaczy obecność wśród nas tego drzewka? Jakie są korzenie tego obyczaju? Kto stoi u jego źródeł? Jak zmieniały się koloryty choinkowych praktyk na przestrzeni dziejów? Na te i inne podobne pytania odpowiada moj książka.

Ks. Józef Naumowicz

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4119/H...»

Aurora92 | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Choinka.

Zapewne zdecydowana większość z nas na jakimś etapie swojej edukacyjnej kariery miała sposobność dowiedzieć się, że tradycja ta narodziła się w Niemczech i stamtąd zawędrowała do nas. I to by w zasadzie było na tyle. Ale w jaki sposób trafiła do Polski? I dlaczego zwyczaj w takiej akurat postaci pojawił się u naszych zachodnich sąsiadów?

Pewnego grudniowego dnia ujrzałam na półce z nowościami w bibliotece niniejszą książę. Przekartkowawszy ją ujrzałam, że jest bogato opatrzona pięknymi ilustracjami oraz że prawdopodobnie dowiem się z niej wielu interesujących rzeczy na temat tej znanej nam wszystkim tak dobrze bożonarodzeniowej tradycji. Postanowiłam wypożyczyć ją jak tylko zwolni mi się miejsce na koncie bibliotecznym.

Niestety ze względu na brak czasu i natłok obowiązków książki nie udało mi się dokończyć przed świętami.

Nie zawiodłam się. Autor przedstawia genezę choinki, jej symbolikę, dlaczego jest to akurat wiecznie zielone drzewko (a nie np. drzewo liściaste),...

Karolina Hajdysz | 2016-12-17

Już tylko przysłowiowych kilka chwil dzieli nas od najpiękniejszych, według mnie, świąt w całym roku. Rodzina, zasiadająca tłumnie przy suto zastawionym, świątecznym stole, dźwięk śpiewanych kolęd i radosnego śmiechu... Ten wyjątkowy i magiczny czas pełen szczęścia, miłości,
ciepła i bliskości. Jako dziecko uwielbiałam wręcz chować się za zasłonami w mieszkaniu babci, patrząc na sypiący się śnieg w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę, która pozwoliłaby mi zajrzeć do prezentów. Uwielbiałam także zapach żywej, pięknej choinki, co zresztą zostało mi do dzisiejszego dnia. To mój ulubiony świąteczny element, bo nastraja mnie pozytywnie, budzi same dobre emocje, uspokaja i wprowadza ten niecodzienny klimat. Bez niej to nie byłoby już to samo, więc gdy tylko widzę, że mój mąż po cichutku zastanawia się nad prezentem dla mnie, podsuwam mu myśl, że żywe drzewko to jest właśnie to, o czym marzę, i co przywołuje moje najprzyjemniejsze wspomnienia (tworząc też kolejne).

Całość recenzji już...

Ewa | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Poniższa recenzja ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii:

Kiedy nie było Was jeszcze na świecie, ani Waszych rodziców i dziadków, świąteczne drzewko ozdobić mogli wyłącznie dorośli. Na jego pachnących lasem gałęziach zawieszali dorodne jabłka, wyszukane słodycze, opłatki, niewielkich rozmiarów książki, lalki oraz podarki, które miały sprawić radość milusińskim. Ci zaś, stłoczeni przed drzwiami, podglądali ekscytujące przygotowania przez dziurkę od klucza, odliczając chwile do Bożego Narodzenia.

Obecnie, nawet jeśli nie uczestniczymy duchowo w grudniowych uroczystościach, ciężko nam wyobrazić sobie ten wyjątkowy czas bez obecności choinki. Może być miniaturką, postawioną na biurku, symbolicznymi gałązkami, wetkniętymi do wazonu, zwisającym z sufitu wieńcem, ekologiczną wersją najpopularniejszego wigilijnego symbolu.

Powinniście jednak wiedzieć, iż minęło sporo czasu odkąd nabrała charakterystycznego...

Ewa K | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Zielona, pachnąca, przystrojona różnokolorowymi ozdobami, święcąca światełkami choinka błyskawicznie kojarzy nam się z atmosferą świąt Bożego Narodzenia. Nie wyobrażamy sobie, by mogło jej zabraknąć w naszych domach. A czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, w jaki sposób do nich trafiła? Dlaczego w tym zimowym czasie bożonarodzeniowe drzewko zamiast rosnąć w lesie zdobi nasze mieszkania? Od jak dawna choinka jest nieodzownym elementem grudniowych świąt? Na te pytania odpowie nam ksiądz Józef Naumowicz, historyk wczesnego chrześcijaństwa, autor znakomitej książki pt.: "Historia świątecznej choinki", który przedstawia czytelnikom początki choinkowej tradycji dokonując udanej próby ustalenia czasu i przestrzeni, w których pojawiło się pierwsze w historii świąt Bożego Narodzenia, wigilijne drzewko - symbol wiecznego życia.

Badania nad przeszłością świątecznej choinki trwają od stuleci. Historycy wciąż prześcigają się w hipotezach dotyczących bożonarodzeniowego drzewka. Jedni widzą w...

dobrerecenzje | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Zwyczaj strojenia choinek zna cały chrześcijański świat.
Grudniowe święta z Wigilią, opłatkiem, kolędami i rodzinną atmosferą kojarzą nam się szczególnie z dzieciństwa i chyba najbardziej miło i rodzinnie obchodzi się je w Polsce.
W okresie świątecznym możemy choinkę zobaczyć na placach, ulicach miast, szkołach, szpitalach i urzędach oraz w małych sklepikach i dużych centrach handlowych.
Ale co tak naprawdę znaczy obecność wśród nas zielonego drzewka?
Jakie są korzenie tego obyczaju?
I kto stoi u źródeł?
Autor opisuje jak zmieniały się losy choinkowych praktyk na przestrzeni dziejów.
Jak drzewo rajskie stało się choinką.
Wiadomo, że choinkę nieodłącznie kojarzy się z kolędami.
Jaka była najstarsza pieśń?
Autor opisuje również jak choinka pojawiła się w okopach I wojny światowej, przy której spotkali się i składali sobie życzenia żołnierze wrogich armii.
Ksiądz Józef zastanawia się także: dlaczego niektóre rodziny żydowskie w swych domach na Boże Narodzenie ustawiały choinkę i...

Ala | 2017-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 października 2017

Książka napisana przez księdza, profesora , historyka. Wszyscy znamy tradycje świąteczne , ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich pochodzenia i znaczenia, po prostu tak jest. W książce poznajemy historię narodzin choinki w różnych krajach, skąd się wzięła i dlaczego, gdzie była pierwsza, jak wyglądała, jak się zmieniała. Liczne cytaty z gazet, ksiąg, ryciny z komentarzem , anegdoty. Choinka w literaturze , na dworach i na wsi ,w Watykanie . Jej również świeckie znaczenie współcześnie.Nie jest wszystko jednoznaczne,oprócz faktów jest miejsce na subiektywny punkt widzenia. Czyta się szybko przy kominku w zimne deszczowe wieczory.

zaczytanasowka | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Kochani zachęcam do czytania książki. Jest króciutka, treściwa i ciekawa. Idealnie na prezent oraz do krótkiej lektury przed świętami.
www.zaczytanasowka.bloog.pl

karina_87 | 2017-11-19