Pamięć wielokierunkowa. Pamiętanie Zagłady w epoce dekolonizacji

Tłumaczenie: Katarzyna Bojarska
Wydawnictwo: Wydawnictwo IBL PAN
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Mar_tine

Jest to pierwsza książka, która w sposób adekwatny podejmuje kwestię polityki pamięci w perspektywie ponadnarodowej i transdyscyplinarnej. Dokonując odczytań tekstów teoretycznych i literackich przeważnie z lat 50. i 60. XX wieku autor konfrontuje doświadczenie i pamięć Zagłady z doświadczeniem i pamięcią dekolonizacji, stawiając zasadne pytanie o rozdzielającą te dwa dyskursy dziś granicę. Jego argumentacja jest przekonująca a analizy subtelne. Rothberg wytycza nowy kierunek w studiach nad pamięcią, badaniach społecznych, literackich i kulturowych. To lektura robiąca ogromne wrażenie! Andreas Huyssen, Uniwersytet Columbia, Nowy Jork

źródło opisu: http://wydawnictwo.ibl.waw.pl/nowosci/pamiec-wielokulturowa?vid=2

źródło okładki: http://wydawnictwo.ibl.waw.pl/nowosci/pamiec-wielokulturowa?vid=2

fosia | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Bardzo ważna książka w ogóle, ale wiele by wniosła lepsza znajomość polskiej (czy szerzej - wschodnioeuropejskiej) rzeczywistości. Tutaj od lat zmagamy się z problemami, które dopiero odkrył w USA Rothberg.

Kaj | 2018-03-27
Sandra | 2017-02-03