Ostatnich gryzą psy

Wydawnictwo: Bellona

OSTATNICH GRYZĄ PSY to pierwsza z cyklu książka NAVALA przedstawiająca jego wspomnienia o życiowym szczęściu w trudnych sytuacjach oraz o determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces. Autor, unikając fałszywej skromności, opowiada o fizycznym wysiłku aż do bólu i krwi, ale bez cienia wątpliwości w sens wyznaczonego zadania. W książce nie ma...

Autor, unikając fałszywej skromności, opowiada o fizycznym wysiłku aż do bólu i krwi, ale bez cienia wątpliwości w sens wyznaczonego zadania. W książce nie ma gotowej recepty na sukces, NAVAL często powtarza, że każdy dociera inaczej do celu, ale skoro on dał radę, to czemu innym ma się nie udać!
Autor, zanim został operatorem GROM-u, był dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a nawet drobnym przemytnikiem. Nabyte w cywilu umiejętności pozwoliły mu przejść selekcję i kurs podstawowy, a potem stać się zawodowym żołnierzem i służyć w GROM-ie.
Pokazuje czytelnikowi swoją drogę i udowadnia, że aby przetrwać w warunkach bojowych w dżungli i na pustyni, musiał najpierw przetrwać... starsze siostry ;), szkołę zawodową, zasadniczą służbę wojskową w Lublińcu, pracę robotnika w fabryce, czy usunięcie z kursu w GROM-ie. Jak mówi: „To żadne bohaterstwo, to życie. I wcale nie musi być nudne, wystarczy mieć cel i do niego dobry plan”, i właśnie dlatego warto przeczytać tę książkę!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

MisantropiaeFloris | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Najwyższy czas na merytorykę! Jak to mawiała moja polonistka nie zaczyna się zdania od „a więc..”

A więc.. książką mnie raczej zawiodła. Przeczytałem wszystkie książki jakie dotąd napisali żołnierze GROMU i zdecydowanie jest to raczej średnia książka. Ocena sprawiedliwa to moim zdaniem 6,5-7/10. Obok „trzynaście lat mojej służby w JW GROM nawet nie leżała i jest zdecydowanie od niej gorsza. Już sam opis z okładki wskazujący, iż „po raz pierwszy ujawnione ( są ) sekrety selekcji do jednostki GROM” wzbudzając wręcz śmiech i nakazują należytą czujność dla wszystkich którzy właśnie po tę książkę sięgają i zgłębiają zagadnienie jednostki wojskowej „GROM”.

Połowa książki ( 1/2 ) NIE JEST o Gromie a o służbie zasadniczej w 1 Specjalnym Pułku Komandosów w Lublińcu. Oczywiście wskazany okres traktuje o całym braku logiki w wojsku, fali i tzw. betonie myślowym tamtego okresu, więc ta część książki strasznie męczy i się dłuży. Kolejna 1/4 traktuje o selekcji a kolejna 1/4 już o służbie...

spec_johny | 2017-02-11
Przeczytana: 01 lutego 2017

Szczerze powiedziawszy, spodziewałem sie czegoś więcej po tej książce.
Oczywiście na chwytliwe hasła na okładce nie dałem się nabrać, bo był to celowy zabieg.

Serio spodziewałem się czegoś więcej, a większość książki to służba w dawnym 1PSK. Opisu samej służby w JW GROM jak i samego JW GROM jest mizernie mało. Książka nic nowego nie wnosi do tematu. Kilka szczątkowych informacji, które mogą być nowe dla początkujących czytelników tego typu książek. Zdjęć mało ale plus ze kolorowe.
I rozumiem, że spora część informacji musi być autoryzowana, żeby co za dużo nie zdradzić, ale mimo wszystko jest przeciętnie.

Czyta się dobrze i szybko, język jest luźny i zabawny.
Jak dla mnie pozycja na jeden raz, na jeden zimny wieczór.
Wrócić do niej nie wrócę żeby przeczytać ją jeszcze raz, ale aby obejrzeć dwa ciekawe zdjęcia z treningu w metrze i owszem.

książek: 2025
Adam | 2017-01-25
Na półkach: 2017, E-Booki, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Dobrze i szybko się czyta.
Niby kolejna książka z serii 'pamiętniczka operatora', ale jak ktoś takie lubi to mu się spodoba.

Symonides | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Autor opisuje swoje życie w wojsku. Od momentu poboru gdzieś jeszcze w wojsku ludowym, poprzez rekrutację do Gromu, aż po szkolenia w tej jednostce. Książka świetnie oddaje klimat wojska w poszczególnych latach i naprawdę wciąga. Wyraźnie widać jak zmieniało się wojsko na przestrzeni lat oraz jak bardzo różny od regularnych oddziałów jest Grom. Jak dla mnie naprawdę świetna, wciągająca książka.

hayzer | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Bardzo fajna książka opowiadająca krótko i zwięźle życie autora do dnia 11 września 2001 r. Polecam. Na pewno spróbuję " Przetrwać Belize "

Marek Brzeziński | 2017-01-24

Podobało mi się w tej książce pokazanie dokładnej ścieżki dojścia do GROM'u, nie zawsze usłanej różami.

rogacz88 | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawa książka, jest zarówno w jakimś stopniu motywatorem (pokazuje że nawet w aktualnej chwili jeśli się staramy możemy spełnić własne marzenia) jak i wprowadza w zamknięty krąg sił specjalnych.

Daniel | 2017-03-28
Przeczytana: 27 marca 2017

Napisana prosto. Łatwo i przyjemnie się czyta. Krótki życiorys autora plus wojskowe życie i przemyślenia. Dla mnie troszkę mało o samej jednostce GROM. Ogólnie przeczytać warto chociaż dlatego, że ostatnich gryzą psy.

Conan Rabar-Barian | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

,,Ostatnich gryzą psy''długa,kręta i wyboista,droga ( „je...ć, karać, nie wyróżniać”) ślusarza spawacza, po szary beret GROM-u.

Darciatko | 2017-01-27

Wybrane fragmenty życiorysu operatora GROM. Książka opisuje rekrutację i pierwsze podstawowe szkolenie w tej jednostce. Kończy się na zamachu na WTC.
Warta przeczytania.

Patronaty tygodnia

Przedstawiamy pierwsze nowości wydawnicze tego roku, które ukazały się pod naszym patronatem. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę? Sprawdźcie, co polecamy!