Ostatnich gryzą psy

Wydawnictwo: Bellona

OSTATNICH GRYZĄ PSY to pierwsza z cyklu książka NAVALA przedstawiająca jego wspomnienia o życiowym szczęściu w trudnych sytuacjach oraz o determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces. Autor, unikając fałszywej skromności, opowiada o fizycznym wysiłku aż do bólu i krwi, ale bez cienia wątpliwości w sens wyznaczonego zadania. W książce nie ma...

Autor, unikając fałszywej skromności, opowiada o fizycznym wysiłku aż do bólu i krwi, ale bez cienia wątpliwości w sens wyznaczonego zadania. W książce nie ma gotowej recepty na sukces, NAVAL często powtarza, że każdy dociera inaczej do celu, ale skoro on dał radę, to czemu innym ma się nie udać!
Autor, zanim został operatorem GROM-u, był dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a nawet drobnym przemytnikiem. Nabyte w cywilu umiejętności pozwoliły mu przejść selekcję i kurs podstawowy, a potem stać się zawodowym żołnierzem i służyć w GROM-ie.
Pokazuje czytelnikowi swoją drogę i udowadnia, że aby przetrwać w warunkach bojowych w dżungli i na pustyni, musiał najpierw przetrwać... starsze siostry ;), szkołę zawodową, zasadniczą służbę wojskową w Lublińcu, pracę robotnika w fabryce, czy usunięcie z kursu w GROM-ie. Jak mówi: „To żadne bohaterstwo, to życie. I wcale nie musi być nudne, wystarczy mieć cel i do niego dobry plan”, i właśnie dlatego warto przeczytać tę książkę!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1299

Kręta droga do GROM-u

Operatorzy polskiej Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego to nie tylko elita polskiej armii. GROM cieszy się zasłużoną sławą jednego z najlepszych oddziałów specjalnych w wojskach NATO i brał udział w wielu operacjach, o których wiemy (w tym w Iraku i Afganistanie), a także wielu o których nic nie wiemy i nie dowiemy się jeszcze długo.

Jak do większości jednostek tego typu (Navy Seal, SAS), do GROM-u niełatwo się dostać. Proces selekcji jest obecnie trójetapowy i obejmuje wszechstronny sprawdzian możliwości psychicznych i fizycznych.

Trudno powiedzieć, by był to proces tajny i nieprzenikniony. GROM na swojej stornie internetowej informuje ogólnie o warunkach selekcji do jednostki. Jednak selekcja to tylko początek, a jej pomyślne przejście nie gwarantuje stanowiska operatora GROM.

Tajniki selekcji i szkolenia operatorów przybliża nam były GROM-owiec Naval. Znamy go już z książki „Przetrwać Belize”. Tam pisał o swojej służbie w jednostce, w nowej książce cofa się do początków i to dość zamierzchłych. Można powiedzieć, że „Ostatnich gryzą psy” to jego autobiografia. Od dzieciństwa aż do 11 września 2001 r., gdy już jako operator GROM zrozumiał, że jednostkę czekają nowe wyzwania.

Nie spodziewajcie się tu 250-stronicowego poradnika dotyczącego przygotowań do selekcji i przejścia tego ekstremalnego sprawdzianu. Sama selekcja to ok. 30 stron, a kolejne 80 zajmuje opis szkolenia do różnych działań, które prowadzi GROM. Zresztą Naval przechodził swój sprawdzian pod koniec lat 90. W wojskach specjalnych ciągle coś trzeba zmieniać i ulepszać, by nie zostać z tyłu, a i sam GROM nie jest już na wpół tajnym oddziałem podległym MSW, tylko elementem Wojsk Specjalnych RP.

Co więc znajdziemy w książce? Opowieść o niespokojnym chłopaku z Raciborza, który wobec braku perspektyw w latach 80. wyszkolił się na ślusarza spawacza, a potem zgłosił się na ochotnika do wojska na początku III RP.

Naval nie kryje, że nie należał do wzorowych uczniów, a jego odskocznię od rzeczywistości stanowił sport i wysiłek fizyczny. Nietrudno zauważyć jak jego miłość do piłki nożnej i biegania ułatwiły mu wejście do elitarnego grona operatorów GROM.

Pierwsza część książki to opis początków wojskowej kariery autora. Historie z Lublińca pełne są typowo wojskowej „logiki”, przygłupich, niewyżytych podoficerów, fali i przypominają anegdoty ze zbioru dowcipów o armii (w wojsku ma być „ch…owo, ale jednakowo”). A pamiętać należy, że Naval służył w elitarnym, jak na polskie warunki, oddziale komandosów. To ciekawe spojrzenie na polskie wojsko, które w latach 90. przechodziło niełatwą transformację z pupilka władzy i sojusznika ZSRR w część składową NATO.

Jednym z ciekawszych fragmentów jest opis wyjazdu na misję, w ramach której „czerwone berety” z Lublińca stanowiły część kontyngentu ONZ w Libanie. To nader trzeźwe spojrzenie prostego chłopaka z polskiej prowincji na odległy kraj, jego problemy i żyjących w nim ludzi.

Dla większości czytelników najciekawsza będzie część dotycząca bezpośrednio GROM-u. Naval wspomina jak trudno było się tam dostać, nie tylko ze względu na rygory selekcji. Problemem okazał się również chaos polityczny i konflikty wokół samej jednostki.

Znajdziemy oczywiście to, z czym większość laików kojarzy selekcję do jednostek specjalnych, czyli krew, pot i łzy. Zarówno na ekstremalnej rekrutacji w dzikich ostępach Bieszczad, jak i później podczas szkolenia. W końcu GROM to jednostka, w której „selekcja nigdy się nie kończy”. A poza tym „szkól się tak, jak będziesz walczyć”.

Nie przeczytamy w tej książce opisów misji ani szczegółów dotyczących taktyki. Nie wszystko można ujawniać. Jednak dla miłośników wojskowości, a zwłaszcza tematów związanych z jednostkami specjalnymi książka Navala będzie świetną lekturą.

Krzysztof Krzemień

Agnieszka | 2019-08-04
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Literacko słaba, bardzo dużo ciekawostek, informacji o działaniu armii. Skusiłam się na przeczytanie innych części więc jakiś urok ma :)

Małgorzata Balcerzak | 2019-07-23
Przeczytana: 21 lipca 2019

Ostatnich gryzą psy jest to pierwsza książka Navala i zarazem najprostsza w odbiorze dla zwykłego czytelnika. Naval w tej książce opisuje swoje życie począwszy od swych narodzin do pierwszych lat w GROM. Jest to książka którą czyta się bardzo łatwo i szybko, bo jest bardzo wciągająca. Dowiadujemy się tu o skrajnościach jakie występują w wojsku polskim i jednostkach specjalnych. Miło się czyta tą książkę bo nie ma w niej dużo wykwalifikowanego słownictwa i nie ma w niej cenzury tak jak w następnych książkach Navala.

Kasia Kordeczka | 2019-04-15
Przeczytana: 13 lutego 2019

"Ostatnich gryzą psy", czyli debiut autorski Navala, byłego operatora GROMu.

Paweł Mateńczuk prezentuje swoistą "autobiografię", opisuje swą młodość, jak trafił do wojska oraz to, co najważniejsze, czyli moment, gdy spełnił swe marzenie i dołączył do GROMu.

Książka napisana prostym językiem, opowiadająca o poszukiwaniu siebie, determinacji, szacunku i zaufaniu.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematem wojska.

Polecam.

7/10
kasia.kordeczka

MariuszMC | 2019-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Pół książki to droga Navala do selekcji GROMU. Potem sama selekcja i szkolenia wewnątrz jednostki. Dużo szczegółów, trochę anegdot, lekko się czyta.

Riken88 | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

dobra

Bartosz | 2019-03-07
Przeczytana: 07 marca 2019

To nie książka o tym jak grupa twardzieli zabija terrorystów... To nie zapierające dech w piersiach przygody Komanda Foki walczącego w dżungli południowo-amerykanskiej... I bardzo dobrze.
To opowieść o młodym człowieku, który postanowił za wszelką cenę spełnić swoje marzenie. Mimo bólu, łez, trudów podążać ścieżką jaką obrał. Ścieżką swojego powołania.
Znajdziemy tu opis szarej rzeczywistości Wojska Polskiego początku lat 90, znajdziemy opowieść o tym czemu wkłada się beret między kolana, i czy spanie w worku na śmieci w Bieszczadach to dobry pomysł.
Poznamy wreszcie samego NAVALA i dowiemy się dlaczego wybrał jedną z najbardziej uciążliwych służb...
Polecam fanom gatunku i nie tylko...

mary-rose bookoholic | 2018-07-19

Naval jest osobą zasługującą na miano idealnego, z poczuciem humoru pisarzem. Jego opowieści są z życia wzięte, nie fikcją. Ta książka można powiedzieć, że jest jego biografią, opisuje z dokładnością jego początki trafienia do wojska aż po GROM. Podziwiam go. Jest przykładem odwagi i rozwagi, umiejętności zdobywanych z własnej woli i kieszeni. Jego książki są pisane w żartobliwy sposób, opisany każdy szczegół. Polecam.

Tomasz | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Bardzo ciekawa pozycja. Gorąco:-) polecam.

DziadekDoOrzechów | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Drugie spotkanie z twórczością pana Navala i ponownie jestem zadowolony. Oczywiście nie jest to podręcznik odpowiadający na pytanie jak przejść selekcję. Książka to luźny zlepek wielu historii, w tym w dużej mierze o początkach autora w wojsku i fali, jaka wówczas panowała. Dalej jest o jego doświadczeniach na misji w Libanie, o podejściu do selekcji i jej etapach, a także poznamy troszeczkę szczebel szkoleniowy GROM-u. Ciekawostką są odniesienia do historii jednostki, kiedy to politycy mieszali się w funkcjonowanie "G-unit", a co rusz przychodził nowy dowódca i wprowadzał swoje chore zmiany.
Luźno, zwięźle napisana. Polecam !

holiut | 2018-07-01

To moja pierwsza książka Navala. Czytało się ją łatwo i przyjemnie, choć dla mnie jest trochę zbyt ogólnikowa. Spodziewałem się więcej szczegółów. Autor ma zapewne tak dużo do opowiedzenia, że "skacze" po wspomnieniach, chcąc zobrazować całą drogę jaką przebył, powodując pewien niedosyt. Urywa się też dość niespodziewanie. Na pewno przeczytam coś więcej Navala, bo temat jest niezwykle interesujący a forma przystępna.