Ostatnich gryzą psy

Naval Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2017-01-11
2017-01-11
grom wojsko wojska specjalne specjalsi naval jw siły specjalne mon
Inne

Kręta droga do GROM-u

Perypetie Polaka Wojaka: Początki GROM-owca Zawodowca.
Kolejna pozycja warta odhaczenia.

Perypetie Polaka Wojaka: Początki GROM-owca Zawodowca.
Kolejna pozycja warta odhaczenia.

Coś dla większości facetów i niektórych z Pań ;]

Jestem pod ogromnym wrażeniem historii, siły charakteru i umiejętności Navala, ale także innych żołnierzy jednostek specjalnych.

Moja pierwsza i na pewno nie ostatnia książka jego autorstwa.

Coś dla większości facetów i niektórych z Pań ;]

Moja pierwsza i na pewno nie ostatnia książka jego autorstwa.

Przeczytane 23.01.2023r.
*Kolejna przeczytana książka na której profilu zniknęła moja ocena, więc uzupełniam raz jeszcze:

Po zakończeniu trylogii wojennej Jamesa Jonesa postanowiłem pozostać trochę w klimatach wojskowych. Inny kraj i inne okoliczności nadają opowieści również odmienny klimat.

Naval, operator GROM-u, polskiej, wojskowej jednostki specjalnej znanej na całym świecie opowiada o swoich początkach w szeregach armii.
Idzie mu to całkiem zgrabnie i można się łatwo wciągnąć. Nie wiem jeszcze jak to wyglądało w jego pierwszej książce (ta jest chyba druga z kolei) i jaki zrobił progres od jej czasu, ale niedługo dowiem.

''Ostatnich gryzą psy'' to opowieść o marzeniach młodego chłopaka, który chce wyrwać się z rodzinnego Raciborza i zobaczyć świat. Przez pierwsze rozdziały towarzyszymy mu w okresie szkolno-dziecięcym i młodzieżowym kiedy odkrywa powoli swoje powołanie. Uczy się zawodu ślusarz-spawacz, a następnie pozytywnie przechodzi przez wojskową komisję egzaminacyjną, by dostać się do jednostki w Lublińcu.

Tu okazuje się, że nie wszystko wygląda tak pięknie jak sobie wyobrażał nawet będąc ochotnikiem i ciężko będzie mu spełniać swoje marzenia. Musztra, fala, nauka ścielenie łóżka i sprzątanie korytarza, który nigdy nie jest czysty (jedynie posprzątany) oraz przydzielanie do zadań nie mających wiele wspólnego z wojaczką. Przy okazji trzeba zawsze pamiętać, że ostatnich gryzą psy, więc wszystko robi się biegiem i w stresie przed praktycznie oczywistą zjebką i powtórką od nowa całej czynności. Trochę zniesmaczony wieloma perypetiami w końcu dowiaduje się o GROM-ie.

Od tego czasu jego życie nabiera nowego pędu i nowej motywacji. Postanawia, że zrobi wszystko, by dostać się w ich szeregi. Przechodzi piekielne testy, aby zostać członkiem wojskowej elity do zadań specjalnych. Żeby stać się godnym noszenia szarego beretu, musi wpierw przejść szereg kolejnych szkoleń, nie mniej jednak każdy kto przetrwał pierwsze testy jest już szanowanym żołnierzem. Tutaj też nikt na nikogo nie krzyczy i nie popędza. Robisz to dla siebie lub odchodzisz. Nikt na siłę w GROM-ie nie trzyma, a żeby w nim pozostać trzeba bardzo tego chcieć.

Wciągająca lektura o przekraczaniu granic swoich możliwości, organizacji wojska polskiego oraz walce o własne marzenia, która zachęciła mnie do poznania kolejnych książek Navala, o którym po raz pierwszy usłyszałem kilka lat temu na kanale YouTube ''7 metrów pod ziemią''.

Przeczytane 23.01.2023r.

Bardzo osobista książka Navala- jego początki w wojsku, aż do momentu ukończenia kursu operatora GROMu. Mamy cała mozaikę wojska zawodowego i różnic w stosunku do jednostki specjalnej GROM. Dokładny opis weryfikacji i szkoleń. Książka człowieka, który oddał serce, duszę i ciało wojsku. Czyste męstwo i brawura.

Nazwiska Gromosław Czempiński czy Sławomir Petelicki obijały mi się o uszy bardzo często, ale dopiero teraz za sprawą Navala dowiedziałam się, co tak naprawdę oznacza GROM, czym się różni od zwykłej jednostki wojskowej.

Bardzo pasuje mi ta seria książek. Opowieść o polskich superbohaterach z GROMU. Tym razem mamy historię chłopaka z Raciborza, który po odbyciu zasadniczej służby wojskowej trafia do....fabryki kotłów. A jak z fabryki trafił do GROMU? Serdecznie polecam przeczytać.

Lekko napisana autobiograficzna opowieść o tym jak zwykły chłopak został komandosem najbardziej elitarnej polskiej jednostki. Czyta się przyjemnie, najbardziej wciągnął mnie niewielki fragment o samej selekcji do oddziału. Lektura raczej dla zainteresowanych wojskowością i zawiłościami szkolenia.

Każdą historię o żołnierzach sił specjalnych czyta się z zapartym tchem. Najczęściej mamy do czynienia z weteranami z USA i tym co przeżyli na misjach wojskowych. Jednak nasz kraj posiada także wysokiej klasy operatorów i wyszkolonych na najwyższym poziomie żołnierzy. Jednym z nich jest Paweł “Naval” Mateńczuk, który przeszedł selekcję i kurs podstawowy do legendarnej i kultowej zarazem jednostki specjalnej GROM. Na rynku wydawniczym pojawiło się specjalne wznowienie jego książki “Ostatnich gryzą psy” – do której dodatkowe rozdziały napisał przyjaciel Navala – Michał Pycio, ppłk rezerwy, były oficer JW Grom. Wspólnie służyli w elitarnej jednostce GROM i przechodzili tę samą selekcję, a teraz prowadzą razem podcast Na Celowniku Navala, gdzie wspólnie ze swoimi gośćmi rozmawiają i dzielą się wartościowymi spostrzeżeniami, na tematy związane m.in. ze służbami i profesjonalnym podejściem do różnego rodzaju specjalności. Zapraszam do przeczytania recenzji nowego wydania książki “Ostatnich gryzą psy” – wydanej przez Wydawnictwo Bellona.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor recenzji: Tomasz Nowacki - silanauki.pl

Rewelacyjna... jak wszystko od Navala.

Rewelacyjna... jak wszystko od Navala.

„(…) my szkoliliśmy się dla Polski, dla naszych rodzin, dla siebie nawzajem, by w chwili prawdy być gotowym do walki i zwyciężać”.
Napisana świetnym językiem historia chłopaka, który szedł po swoje marzenia.
Przed wstąpieniem do GROM-u realia polskiego wojska jakże celnie podsumowane przez kolegę Romana: "co za poj...y".

Napisana świetnym językiem historia chłopaka, który szedł po swoje marzenia.