Okładka książki Zemsta

wydawnictwo
Greg
typ
papier
5.89 (13160 ocen i 509 opinii)

Opis książki

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty?

źródło opisu: Opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
Iga | 2010-08-17
Przeczytana: 05 listopada 2009

Bardzo podobała mi się ta książka. Nie rozumiem, dlaczego większość moich rówieśników uznała ją za nudną. Szczególnie lubiłam Papkina.

Danway | 2011-11-10
Przeczytana: 1996 rok

Znakomita i niebanalna historia o murze granicznym (wielokrotnie ekranizowana) i ciągle żywa... Mało kto tego nie zna, a znać też należy, gdyż obecnie takich tekstów jak hrabiego Fredry trudno znaleźć...

młoda_pisarka | 2014-02-25
Przeczytana: 12 lutego 2010

Ojeju... To chyba najzabawniejsza lektura, jaką dane mi było czytać. Naprawdę! Śmiechu miałam przy niej co nie miara, ale to pewnie dlatego, że wcale nie tak trudno mnie rozbawić. Przynzać muszę, że pan Fredro całkowicie urzekł mnie postacią Papkina, który jest w tym dziele niczym wisienka na bogato zdobionym torcie. Nie mówię już o przydatności znajomości owej lektury, ale... muszę powiedzieć, że mimo, iż większości lektur nienawidzę (wynika to przede wszystkim faktu, że nienawidzę być zmuszaną do czytania czegokolwiek, sama muszę sobie czytadło wybrać)na myśl o "Zemście" od razu zaczynam się panicznie śmiać. Chyba dlatego, że sama mam coś z Papkina...
Apel do gimnazjalistów: NIE BÓJCIE SIĘ TEJ LEKTURY, PÓŹNIEJ CZEKA WAS DOPIERO KATORGA. POZA TYM TO NIE JEST DŁUGIE!

Aaron | 2013-02-18
Przeczytana: 2012 rok

Mimo, że lektura to całkiem, całkiem...

kryptonite | 2010-06-08
Przeczytana: 2007 rok

Mój ulubiony dramat. Ogólnie uważam Fredrę za mistrza w tej dziedzinie. Ulubiony moment to pisanie listu przez Cześnika: 'bardzo proszę mocium panie, mocium panie me wezwanie...'

Arek | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Lekka, z humorem, prześmiewa wzniosłość i tragizm romantyczny. Naprawdę bardzo dobra. Mówi nam do tego jakie nasze zachowania dadzą nam korzyść a jakie przegraną.

BialyTrufl | 2010-08-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Mogę czytać "Zemstę" w kółko ;D
Nie potrafię myśleć o niej jak o lekturze szkolnej.
Ona po prostu odpowiada mojemu sercu czytelnika ;D

Wiktoria | 2010-10-14
Przeczytana: 05 października 2010

Książka jest pisana trudnym językiem. I muszę powiedzieć, że nie jest to to, czego się spodziewałam. Akcja świetnie brzmi, kiedy ktoś ją opowiada. Czytając nic nie rozumiesz. Nie nadaje się dla dzieci. Świetna dla fanatyków komedii.

Utwór jest komedią. Konflikt dramatyczny oparty jest na przeciwstawieniu sobie dwóch kontrastowych natur: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłym, szlacheckim pieniactwem, często samobójczą próbą postawienia na swoim.
Fredro prezentuje w "Zemście" całą galerię postaci. Różnią się zachowaniem, wiekiem, pochodzeniem, co jest przyczyną powstania w utworze wielu odmian komizmu. Komizm w „Zemście” stanowi formę oceny ludzi i obyczaju szlacheckiego. Ukazuje ludzkie wady i ułomności w humorystycznym świetle. Głównym przykładem komizmu sytuacyjnego jest pierwszy spór Rejenta z Cześnikiem, którzy kłócą się nie tyle o mur graniczny, tylko o prawo do jego naprawy. Czy nie śmieszy nas Cześnik, który mimo że jest stary i schorowany, planuje małżeństwo? Lub kontrast między Cześnikiem i Rejentem? Przecież są to ludzie o zupełnie sprzecznych charakterach. Cześnik jest szybki, gwałtowny, zaś Rejent - opanowany i flegmatyczny. J...

PABLOPAN | 2012-03-27

Moja ulubiona lektura szkolna. Wracam do niej co jakiś czas z wielką przyjemnością. Zdecydowanie polecam!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto