Zemsta

2 969
3 028
1 161

Inne wydania

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty?

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sklep
Format
Cena

• Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Krocząc w ciemności
  • Zero
  • Rzymski poranek
  • W drodze nad Morze Żółte
  • Arystokratka w ukropie
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

6,7 (44 ocen i opinii)
Życie i śmierć
Stephenie Meyer

5,72 (39 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,64 (22 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-03-02
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z lektur szkolnych, które wspominam i będę wspominać z dużym sentymentem. Fredro to niekwestionowany mistrz słowa, genialnie wypunktował przywary narodowe, uwypuklając je tym bardziej przez ujęcie swary w ramy komicznie. Dzieło jest dopieszczone i dopięte na ostatni guzik: nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Warstwa językowa zachwyca, bohaterowie i ich konflikt również. Przy tym pomimo upływu lat tematyka pozostaje wciąż aktualna, co tylko podbija wartość dzoeła.

PABLOPAN | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

"Hipokryta z cholerykiem
wiedli raz zawzięty spór,
a przyczyną długiej waśni
był graniczny, stary mur.
Mur ten dzielił charaktery,
przekonania i poglądy
więc kłócili się sąsiedzi,
co odmienne mieli sądy.

Podstarzały bawidamek,
tchórz i hazardzista
u Cześnika tkwił w kieszeni,
z jego łask korzystał.

Chciała w związek wejść małżeński
jeszcze młoda wdowa,
by nie zostać bez pieniędzy
za mąż iść gotowa.

Żądzą zemsty kierowany
jeden z adwersarzy
gwałtem dwoje młodych ludzi
powiódł przed ołtarze.

Los chichotał cicho w kącie
Gdy młodzi ślub brali.
Dał im szczęście, wrogom zgodę
I humor ocalił."

'Zemsta' była i jest jedną z moich ulubionych książek. Od czasu do czasu wracam do niej - poprawa humoru murowana ;)

My_books | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, ***6

Mówi się, że lektury szkolne są nudne...
I owszem- niektóre są takie, że już przy pierwszej stronie, nawet najbardziej zagorzali czytelnicy się załamują... Zresztą zależy jeszcze, co się komu podoba...
Ale ISTNIEJĄ też lektury, które są ponadczasowe i zabawne albo wzruszające i łapiące za serduszko ^_^
Czy mało jest takich lektur, które nasi dziadkowie czytali, potem rodzice i w końcu my czytamy?! Takich, które przechodzą z pokolenia na pokolenie?!
Moim zdaniem "Zemsta" jest taką lekturą: ponadczasową i niezwykle zabawną, w której bardzo ważną rolę odgrywają: sposób jej napisania, treść, którą zawiera, a także barwne tło książki.
"Zemsta" to jedna z najlepszych lektur, które przeczytałam w szkole. I ZACHĘCAM wszystkich uczniów, którzy znaleźli, albo jeszcze ją znajdą na swoim wykazie lektur, by rzeczywiście po nią sięgnęli ;D

młoda_pisarka | 2014-02-25
Przeczytana: 12 lutego 2010

Ojeju... To chyba najzabawniejsza lektura, jaką dane mi było czytać. Naprawdę! Śmiechu miałam przy niej co nie miara, ale to pewnie dlatego, że wcale nie tak trudno mnie rozbawić. Przynzać muszę, że pan Fredro całkowicie urzekł mnie postacią Papkina, który jest w tym dziele niczym wisienka na bogato zdobionym torcie. Nie mówię już o przydatności znajomości owej lektury, ale... muszę powiedzieć, że mimo, iż większości lektur nienawidzę (wynika to przede wszystkim faktu, że nienawidzę być zmuszaną do czytania czegokolwiek, sama muszę sobie czytadło wybrać)na myśl o "Zemście" od razu zaczynam się panicznie śmiać. Chyba dlatego, że sama mam coś z Papkina...
Apel do gimnazjalistów: NIE BÓJCIE SIĘ TEJ LEKTURY, PÓŹNIEJ CZEKA WAS DOPIERO KATORGA. POZA TYM TO NIE JEST DŁUGIE!

| 2014-10-24

Klasyk, do którego wracam. Dlatego muszę kilka słów o nim.
Historia banalna ale nie o nią wszak tu chodzi.
Fenomenalny język i dowcip. Najwyższej rangi komizm sytuacji i postaci. Prosta historia barwnie zamieniona w atlas ludzkich przywar, słabostek ale i cech wzniosłych. Każda postać jest genialna.
Świetna zabawa językiem. Czytam a jakbym słuchał melodii. Całe fragmenty, których nigdy się nie uczyłem, a które zagościły w pamięci i tam im dobrze.
Hrabia Fredro to mistrz. A "Zemsta" to bardzo udane dziecko mistrza.
Trzeba przeczytać.

Arek | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Lekka, z humorem, prześmiewa wzniosłość i tragizm romantyczny. Naprawdę bardzo dobra. Mówi nam do tego jakie nasze zachowania dadzą nam korzyść a jakie przegraną.

Iga | 2010-08-17
Przeczytana: 05 listopada 2009

Bardzo podobała mi się ta książka. Nie rozumiem, dlaczego większość moich rówieśników uznała ją za nudną. Szczególnie lubiłam Papkina.

Danway | 2011-11-10
Przeczytana: 1996 rok

Znakomita i niebanalna historia o murze granicznym (wielokrotnie ekranizowana) i ciągle żywa... Mało kto tego nie zna, a znać też należy, gdyż obecnie takich tekstów jak hrabiego Fredry trudno znaleźć...

Utwór jest komedią. Konflikt dramatyczny oparty jest na przeciwstawieniu sobie dwóch kontrastowych natur: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłym, szlacheckim pieniactwem, często samobójczą próbą postawienia na swoim.
Fredro prezentuje w "Zemście" całą galerię postaci. Różnią się zachowaniem, wiekiem, pochodzeniem, co jest przyczyną powstania w utworze wielu odmian komizmu. Komizm w „Zemście” stanowi formę oceny ludzi i obyczaju szlacheckiego. Ukazuje ludzkie wady i ułomności w humorystycznym świetle. Głównym przykładem komizmu sytuacyjnego jest pierwszy spór Rejenta z Cześnikiem, którzy kłócą się nie tyle o mur graniczny, tylko o prawo do jego naprawy. Czy nie śmieszy nas Cześnik, który mimo że jest stary i schorowany, planuje małżeństwo? Lub kontrast między Cześnikiem i Rejentem? Przecież są to ludzie o zupełnie sprzecznych charakterach. Cześnik jest szybki, gwałtowny, zaś Rejent - opanowany i...

kryptonite | 2010-06-08
Przeczytana: 2007 rok

Mój ulubiony dramat. Ogólnie uważam Fredrę za mistrza w tej dziedzinie. Ulubiony moment to pisanie listu przez Cześnika: 'bardzo proszę mocium panie, mocium panie me wezwanie...'