Zemsta

3 058
3 065
1 172

Inne wydania

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty?

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-03-02
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z lektur szkolnych, które wspominam i będę wspominać z dużym sentymentem. Fredro to niekwestionowany mistrz słowa, genialnie wypunktował przywary narodowe, uwypuklając je tym bardziej przez ujęcie swary w ramy komicznie. Dzieło jest dopieszczone i dopięte na ostatni guzik: nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Warstwa językowa zachwyca, bohaterowie i ich konflikt również. Przy tym pomimo upływu lat tematyka pozostaje wciąż aktualna, co tylko podbija wartość dzoeła.

Aurland | 2016-02-13

Ciężko pisać mi o Fredrze. Ja, w miarę wygadany gość, nie potrafię uzasadnić. Dlaczego mam odlot u Aleksandra? Brak logicznego wyjaśnienia. Jestem zakodowany na takie pisanie.
Czytam kilka wersów i odkładam. Po co czytać? Znam na pamięć. Wiem co zrobi Cześnik i co powie Klara. Oszałamia mnie ten humor. Wyrafinowany, precyzyjny, diamentowy.
Tak jak myślałem. Zamiast grzecznie rozwijać fabułę, opowiadać o książce - brnę w zaułki ślepe. Dobra. Koncentracja. O czym jest "Zemsta"? Wcale nie o przywarach ludzkich. Wcale nie o słabostkach, takich codziennych. Nie jest o naszym Polaków zacietrzewieniu - o nie. Ani trochę o dumie naszej próżnej, ani trochę o charakterkach szlacheckich. Skądże.
Już wiem o czym jest "Zemsta". Zaraz, żeby mi nie uleciało. Jak to było? Tak. O krokodylu!

PABLOPAN | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

"Hipokryta z cholerykiem
wiedli raz zawzięty spór,
a przyczyną długiej waśni
był graniczny, stary mur.
Mur ten dzielił charaktery,
przekonania i poglądy
więc kłócili się sąsiedzi,
co odmienne mieli sądy.

Podstarzały bawidamek,
tchórz i hazardzista
u Cześnika tkwił w kieszeni,
z jego łask korzystał.

Chciała w związek wejść małżeński
jeszcze młoda wdowa,
by nie zostać bez pieniędzy
za mąż iść gotowa.

Żądzą zemsty kierowany
jeden z adwersarzy
gwałtem dwoje młodych ludzi
powiódł przed ołtarze.

Los chichotał cicho w kącie
Gdy młodzi ślub brali.
Dał im szczęście, wrogom zgodę
I humor ocalił."

'Zemsta' była i jest jedną z moich ulubionych książek. Od czasu do czasu wracam do niej - poprawa humoru murowana ;)

| 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, ***6

Mówi się, że lektury szkolne są nudne...
I owszem- niektóre są takie, że już przy pierwszej stronie, nawet najbardziej zagorzali czytelnicy się załamują... Zresztą zależy jeszcze, co się komu podoba...
Ale ISTNIEJĄ też lektury, które są ponadczasowe i zabawne albo wzruszające i łapiące za serduszko ^_^
Czy mało jest takich lektur, które nasi dziadkowie czytali, potem rodzice i w końcu my czytamy?! Takich, które przechodzą z pokolenia na pokolenie?!
Moim zdaniem "Zemsta" jest taką lekturą: ponadczasową i niezwykle zabawną, w której bardzo ważną rolę odgrywają: sposób jej napisania, treść, którą zawiera, a także barwne tło książki.
"Zemsta" to jedna z najlepszych lektur, które przeczytałam w szkole. I ZACHĘCAM wszystkich uczniów, którzy znaleźli, albo jeszcze ją znajdą na swoim wykazie lektur, by rzeczywiście po nią sięgnęli ;D

| 2014-10-24

Klasyk, do którego wracam. Dlatego muszę kilka słów o nim.
Historia banalna ale nie o nią wszak tu chodzi.
Fenomenalny język i dowcip. Najwyższej rangi komizm sytuacji i postaci. Prosta historia barwnie zamieniona w atlas ludzkich przywar, słabostek ale i cech wzniosłych. Każda postać jest genialna.
Świetna zabawa językiem. Czytam a jakbym słuchał melodii. Całe fragmenty, których nigdy się nie uczyłem, a które zagościły w pamięci i tam im dobrze.
Hrabia Fredro to mistrz. A "Zemsta" to bardzo udane dziecko mistrza.
Trzeba przeczytać.

Utwór jest komedią. Konflikt dramatyczny oparty jest na przeciwstawieniu sobie dwóch kontrastowych natur: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłym, szlacheckim pieniactwem, często samobójczą próbą postawienia na swoim.
Fredro prezentuje w "Zemście" całą galerię postaci. Różnią się zachowaniem, wiekiem, pochodzeniem, co jest przyczyną powstania w utworze wielu odmian komizmu. Komizm w „Zemście” stanowi formę oceny ludzi i obyczaju szlacheckiego. Ukazuje ludzkie wady i ułomności w humorystycznym świetle. Głównym przykładem komizmu sytuacyjnego jest pierwszy spór Rejenta z Cześnikiem, którzy kłócą się nie tyle o mur graniczny, tylko o prawo do jego naprawy. Czy nie śmieszy nas Cześnik, który mimo że jest stary i schorowany, planuje małżeństwo? Lub kontrast między Cześnikiem i Rejentem? Przecież są to ludzie o zupełnie sprzecznych charakterach. Cześnik jest szybki, gwałtowny, zaś Rejent - opanowany i...

Asimilatte Arellano | 2014-08-28
Przeczytana: 2014 rok

Najlepsza lektura szkolna!
Gdy w klasie czytaliśmy z podziałem na role- ci co nie byli zaangażowani przysypiali, gdy omawialiśmy- także. Na filmie tym bardziej. I dlaczego? Jest to wspaniała i naprawdę śmieszna komedia, którą trzeba "tylko" zrozumieć, a jak wiadomo, jak się w coś nie zagłębiamy i nie staramy się zrozumieć, to tego nie zrozumiemy z pewnością.

Najbardziej polubiłam Klarę i to za scenę z Papkinem. Oczywiście, to właśnie Papkin nadawał całej akcji koloru, najlepiej wykreowana postać!

"Ale każdy dziś młodzieniec
Miłosnymi, czczymi słowy
Zwykł przeplatać ślubny wieniec,
Trudnoż zawsze dawać wiarę."

"Zemsta" już chyba na zawsze zostanie moją ulubioną komedią. Jest świetna. Mogę wracać do niej siedem razy w tygodniu, mogę czytać jedną scenę codziennie, a i tak mi się nie znudzi.

Humor, humor przede wszystkim.
Ale Fredro w tej komedii chciał umieścić prawdę o ludziach. Cześnik, Rejent, Papkin i inni- to przecież przerysowane ludzkie charaktery! Książka pisana tak...

Anna | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Absolutnie niedoceniona książka. Żeby ją docenić, trzeba ją przeczytać bez przymusu, na luzie, dla samej radości czytania. Ubawiłam się świetnie i na pewno wrócę do innych pozycji Fredry.
Jaka szkoda, że istnieje obowiązek czytania, analizowania, omawiania książek w szkole. Tyle dobrych książek się "zmarnowało"...

almos | 2015-04-09
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Sięgnąłem ponownie po komedię Fredry po obejrzeniu archiwalnego spektaklu teatru telewizji ze wspaniałymi kreacjami Jana Świderskiego, Czesława Wołłejki i Wojciecha Pokory. Czytało mi się ebooka z wielką przyjemnością. To dzieło wciąż żywe, chyba każdy w życiu spotkał takich ludzi jak pusty samochwała Papkin, choleryk Cześnik czy fałszywy ścichapęk Rejent. No i te nasze polskie swary o byle co, które urastają niepostrzeżenie do niebywałych rozmiarów: antagoniści gotowi są zabić jeden drugiego. Może tylko wątek miłości Wacława I Klary, ckliwy I przesłodzony, nieco się zestarzał, cała reszta wciąż nieodparcie śmieszy i wzrusza.

Wielu dziwi niska ocena na LC (obecnie <6), to wynik umieszczenia ‘Zemsty’ w spisie lektur szkolnych, męczy się z dziełem Fredry nasza dziatwa i w zemście daje mało gwiazdek....

Wynotowałem sobie cały szereg powiedzeń z tego wciąż żywego arcydzieła, weszły już one do języka potocznego, często je wypowiadamy nie zdając sobie sprawy ze źródła.

DYNDALSKI: ...

Tadeusz Boy Żeleński powiedział kiedyś, że "Wesele" trzeba znać na pamięć. Ja dodał bym obok "Zemstę". Ponadczasowa komedia o nas Polakach, naszych przywarach i błędach. Fredro to źródło bon motów na każdą okazję. Zawsze kiedy spotykam sie z głupotą w życiu codziennym rozbrzmiewa mi w głowie głos cześnika: "Niech cię czarci chwycą/Z taką pustą mózgownicą!"