Zemsta

2 939
3 000
1 133
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty?

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Arek | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Lekka, z humorem, prześmiewa wzniosłość i tragizm romantyczny. Naprawdę bardzo dobra. Mówi nam do tego jakie nasze zachowania dadzą nam korzyść a jakie przegraną.

młoda_pisarka | 2014-02-25
Przeczytana: 12 lutego 2010

Ojeju... To chyba najzabawniejsza lektura, jaką dane mi było czytać. Naprawdę! Śmiechu miałam przy niej co nie miara, ale to pewnie dlatego, że wcale nie tak trudno mnie rozbawić. Przynzać muszę, że pan Fredro całkowicie urzekł mnie postacią Papkina, który jest w tym dziele niczym wisienka na bogato zdobionym torcie. Nie mówię już o przydatności znajomości owej lektury, ale... muszę powiedzieć, że mimo, iż większości lektur nienawidzę (wynika to przede wszystkim faktu, że nienawidzę być zmuszaną do czytania czegokolwiek, sama muszę sobie czytadło wybrać)na myśl o "Zemście" od razu zaczynam się panicznie śmiać. Chyba dlatego, że sama mam coś z Papkina...
Apel do gimnazjalistów: NIE BÓJCIE SIĘ TEJ LEKTURY, PÓŹNIEJ CZEKA WAS DOPIERO KATORGA. POZA TYM TO NIE JEST DŁUGIE!

Iga | 2010-08-17
Przeczytana: 05 listopada 2009

Bardzo podobała mi się ta książka. Nie rozumiem, dlaczego większość moich rówieśników uznała ją za nudną. Szczególnie lubiłam Papkina.

Danway | 2011-11-10
Przeczytana: 1996 rok

Znakomita i niebanalna historia o murze granicznym (wielokrotnie ekranizowana) i ciągle żywa... Mało kto tego nie zna, a znać też należy, gdyż obecnie takich tekstów jak hrabiego Fredry trudno znaleźć...

kryptonite | 2010-06-08
Przeczytana: 2007 rok

Mój ulubiony dramat. Ogólnie uważam Fredrę za mistrza w tej dziedzinie. Ulubiony moment to pisanie listu przez Cześnika: 'bardzo proszę mocium panie, mocium panie me wezwanie...'

nadzieja1925 | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Na razie o tej książce umiem myśleć tylko jako o lekturze szkolnej. Niektóre fragmenty nawet mi się podobały, ale książka jest napisana starym językiem, więc nie jest jakąś wspaniałą lekturą! Ale warto ją przeczytać, po to aby poznać jedno z dzieł Aleksandra Fredro!

PABLOPAN | 2012-03-27

Moja ulubiona lektura szkolna. Wracam do niej co jakiś czas z wielką przyjemnością. Zdecydowanie polecam!

Aaron | 2013-02-18
Przeczytana: 2012 rok

Mimo, że lektura to całkiem, całkiem...

Katia | 2011-03-02

Czytana za czasów szkolnych nie pozostawiła we mnie jakichś szczególnych odczuć i wspomnień. Ot, dramat - zdecydowanie mój nie-ulubiony gatunek. Poniekąd z przymusu powróciłam do niej na studiach. Polecam czytać w wydaniu Biblioteki Narodowej z opracowanym wstępem. Przed przeczytaniem samego dramatu warto poznać stanowisko Fredry wobec współczesnej mu epoki, autentyczną historię zamku w Odrzykoniu czy też ciekawą charakterystykę postaci. Wstęp BN-ki (i potok pozytywnych słów pod adresem hrabiego i jego tworu na potrzeby analizy porównawczej "Zemsty" z adaptacją Wajdy) wpłynął na przychylniejszą ocenę dzieła.

BialyTrufl | 2010-08-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Mogę czytać "Zemstę" w kółko ;D
Nie potrafię myśleć o niej jak o lekturze szkolnej.
Ona po prostu odpowiada mojemu sercu czytelnika ;D