Zemsta

Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
5,92 (14062 ocen i 522 opinie)

Inne wydania

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty?

źródło opisu: Opis autorski

Mogą Ciebie również zainteresować

• Powrót do Daringham Hall
  • Pół świata
  • Z jednym wyjątkiem
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Czarny świt
  • Wyspa
  • Widok z nieba
  • Szturmując niebo
  • Zwykły człowiek
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Podziemny labirynt

7,5 (6 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

7,11 (9 ocen i opinii)
Zwykły człowiek
Graeme Cameron

9,33 (3 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-03-02
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z lektur szkolnych, które wspominam i będę wspominać z dużym sentymentem. Fredro to niekwestionowany mistrz słowa, genialnie wypunktował przywary narodowe, uwypuklając je tym bardziej przez ujęcie swary w ramy komicznie. Dzieło jest dopieszczone i dopięte na ostatni guzik: nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Warstwa językowa zachwyca, bohaterowie i ich konflikt również. Przy tym pomimo upływu lat tematyka pozostaje wciąż aktualna, co tylko podbija wartość dzoeła.

Carles | 2015-03-14

Jak widzę, że to dzieło ma gwiazdek sześć raptem, mam ochotę brać gwintówkę. Nie spotkałam się, w moim dwudziestoparoletnim życiu, z lepszymi dialogami. To, co Fredro włożył w usta Klary, Papkina, Cześnika, w usta wszystkich co tam się przewijają, toż to złoto czyste. Zdania bezbłędnie dopasowane do osobowości. Wymowne. Oczywiście, że przerysowane, bo o to właśnie chodziło. O przerysowanie naszych wad, przywar i śmieszności. Ależ jak genialnie to zrobione.
Ta książka, książeczka, mnie poraża. Jest jak kwintesencja. Zbiór prawd o nas zamknięty w niewielkiej torebeczce, takiej jak ta od herbaty. Nie zwracałabym uwagi na humor książki. Ten jest oczywisty. Zerknijcie na jej wymowę! To o nas. Jestem pewna, że każdy czytający wady swoje w którymś z bohaterów dostrzega. Troszkę uwiera. Może stąd ta niska ocena.
Ja na przykład chcę krokodyla. Jeszcze nie dostałam. Czekam zatem. To duża wada.

PABLOPAN | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

"Hipokryta z cholerykiem
wiedli raz zawzięty spór,
a przyczyną długiej waśni
był graniczny, stary mur.
Mur ten dzielił charaktery,
przekonania i poglądy
więc kłócili się sąsiedzi,
co odmienne mieli sądy.

Podstarzały bawidamek,
tchórz i hazardzista
u Cześnika tkwił w kieszeni,
z jego łask korzystał.

Chciała w związek wejść małżeński
jeszcze młoda wdowa,
by nie zostać bez pieniędzy
za mąż iść gotowa.

Żądzą zemsty kierowany
jeden z adwersarzy
gwałtem dwoje młodych ludzi
powiódł przed ołtarze.

Los chichotał cicho w kącie
Gdy młodzi ślub brali.
Dał im szczęście, wrogom zgodę
I humor ocalił."

'Zemsta' była i jest jedną z moich ulubionych książek. Od czasu do czasu wracam do niej - poprawa humoru murowana ;)

My_books | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, ***6

Mówi się, że lektury szkolne są nudne...
I owszem- niektóre są takie, że już przy pierwszej stronie, nawet najbardziej zagorzali czytelnicy się załamują... Zresztą zależy jeszcze, co się komu podoba...
Ale ISTNIEJĄ też lektury, które są ponadczasowe i zabawne albo wzruszające i łapiące za serduszko ^_^
Czy mało jest takich lektur, które nasi dziadkowie czytali, potem rodzice i w końcu my czytamy?! Takich, które przechodzą z pokolenia na pokolenie?!
Moim zdaniem "Zemsta" jest taką lekturą: ponadczasową i niezwykle zabawną, w której bardzo ważną rolę odgrywają: sposób jej napisania, treść, którą zawiera, a także barwne tło książki.
"Zemsta" to jedna z najlepszych lektur, które przeczytałam w szkole. I ZACHĘCAM wszystkich uczniów, którzy znaleźli, albo jeszcze ją znajdą na swoim wykazie lektur, by rzeczywiście po nią sięgnęli ;D

młoda_pisarka | 2014-02-25
Przeczytana: 12 lutego 2010

Ojeju... To chyba najzabawniejsza lektura, jaką dane mi było czytać. Naprawdę! Śmiechu miałam przy niej co nie miara, ale to pewnie dlatego, że wcale nie tak trudno mnie rozbawić. Przynzać muszę, że pan Fredro całkowicie urzekł mnie postacią Papkina, który jest w tym dziele niczym wisienka na bogato zdobionym torcie. Nie mówię już o przydatności znajomości owej lektury, ale... muszę powiedzieć, że mimo, iż większości lektur nienawidzę (wynika to przede wszystkim faktu, że nienawidzę być zmuszaną do czytania czegokolwiek, sama muszę sobie czytadło wybrać)na myśl o "Zemście" od razu zaczynam się panicznie śmiać. Chyba dlatego, że sama mam coś z Papkina...
Apel do gimnazjalistów: NIE BÓJCIE SIĘ TEJ LEKTURY, PÓŹNIEJ CZEKA WAS DOPIERO KATORGA. POZA TYM TO NIE JEST DŁUGIE!

| 2014-10-24

Klasyk, do którego wracam. Dlatego muszę kilka słów o nim.
Historia banalna ale nie o nią wszak tu chodzi.
Fenomenalny język i dowcip. Najwyższej rangi komizm sytuacji i postaci. Prosta historia barwnie zamieniona w atlas ludzkich przywar, słabostek ale i cech wzniosłych. Każda postać jest genialna.
Świetna zabawa językiem. Czytam a jakbym słuchał melodii. Całe fragmenty, których nigdy się nie uczyłem, a które zagościły w pamięci i tam im dobrze.
Hrabia Fredro to mistrz. A "Zemsta" to bardzo udane dziecko mistrza.
Trzeba przeczytać.

Iga | 2010-08-17
Przeczytana: 05 listopada 2009

Bardzo podobała mi się ta książka. Nie rozumiem, dlaczego większość moich rówieśników uznała ją za nudną. Szczególnie lubiłam Papkina.

713 | 2015-08-24
Na półkach: WYBRANE, Przeczytane

I będę tu zachowywał się jak stara katarynka. Moja córa rzecze: przynudzać zaczynasz. Szybko kończysz, czy całą trasę z nad morza będę słuchać? Będziesz musiała, droga panno. Albo wysiadka z wozu w Ostródzie.
Posłuchasz o humorze, jakiego dziś ze świecą szukać. Zawsze myślę o "Zemście" jak oglądam współczesny kabaret. Żenada. Przeraża mnie ta trzech klas różnica, pomiędzy - bądź co bądź - słowem, pisanym aby bawić. Wiele osób już nawet nie jest w stanie tej różnicy dostrzec. Czy tylko udaje? Co z nami? Czy potrafimy śmiać się tylko z durnoty występów, gdzie płacą za klaskanie? Żądanie dozy ambicji w serwowanej nam satyrze? Najmniejszej choćby dozy? Proszę, nie mówcie, że nie... Jeśli nie chcecie mojej zguby.
I tak właśnie, przy Fredrze, poważnie się zrobiło. Moja córko.

Danway | 2011-11-10
Przeczytana: 1996 rok

Znakomita i niebanalna historia o murze granicznym (wielokrotnie ekranizowana) i ciągle żywa... Mało kto tego nie zna, a znać też należy, gdyż obecnie takich tekstów jak hrabiego Fredry trudno znaleźć...

Arek | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Lekka, z humorem, prześmiewa wzniosłość i tragizm romantyczny. Naprawdę bardzo dobra. Mówi nam do tego jakie nasze zachowania dadzą nam korzyść a jakie przegraną.