Studia z leksykografii historycznej

Wydawnictwo: Universitas
Luna

Niniejsza książka jest efektem kilkuletnich studiów nad dawnymi słownikami języka polskiego. Obejmuje ona przede wszystkim studia materiałowe nad historycznymi dykcjonarzami w ujęciu porównawczym, także z uwzględnieniem danych statystycznych. Studium gromadzi informacje do tej pory nie znane, dotyczące w dużej mierze relacji między dawnymi dziełami polskiej leksykografii – zarówno w aspekcie zawartości leksykalnej tych zbiorów, jak i charakteru ich makro- oraz mikrostruktury.

Marek Kaszewski – absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, tam również się doktoryzował. Przedmiotem jego zainteresowań są przede wszystkim zagadnienia przemian systemu słowotwórczego polszczyzny w ujęciu diachronicznym (doba średniopolska), a także problematyka leksykalno-leksykograficzna, rozpatrywana w oparciu o materiał historycznych polskich słowników – przede wszystkim dzieł M.A. Troca oraz J.S. Bandtkiego.

Spis treści

Rozdział 1
Uwagi o kilku historycznych słownikach języka polskiego. Słownik jako źródło badań językoznawczych
Rozdział 2
Słownik Michała Abrahama Troca jako źródło badań językoznawczych. Kontekst historyczno-kulturowy
Rozdział 3
O tzw. seksualizmach w historycznych słownikach języka polskiego
Rozdział 4
Zasób leksykalny słownika Michała Abrahama Troca w świetle statystyki – na marginesie kwalifikatorów
Rozdział 5
Kwalifikatory w słowniku Jerzego Samuela Bandtkiego – rodzaje, funkcje, frekwencja
Bibliografia
Indeks nazwisk