Żołnierze spod znaku trupiej główki

Wydawnictwo: Dragon
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788378872030
eR_

To książka, która stanowi rodzaj wyczerpującej encyklopedii wszystkich jednostek wojskowych i policyjnych całego świata, a także ruchów narodowo-wyzwoleńczych i innych, które wyróżniały się stosowaniem znaku trupiej główki. Choć wojskowa oznaka w postaci czaszki kojarzy się na ogół z okresem II wojny światowej i przypisywana jest złowieszczej symbolice SS, to jednak trzeba wiedzieć, że niemal...

Choć wojskowa oznaka w postaci czaszki kojarzy się na ogół z okresem II wojny światowej i przypisywana jest złowieszczej symbolice SS, to jednak trzeba wiedzieć, że niemal wszystkie europejskie armie, z wyjątkiem szwajcarskiej i duńskiej, posługiwały się znakiem trupiej główki od wielu stuleci. Również w Polsce znak ten znalazł swe silne odzwierciedlenie na czapkach, mundurach, odznakach pułkowych, sztandarach itp., poczynając od 1830 roku aż do współczesności, zastępując często tradycyjnego orła.

źródło opisu: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/778

źródło okładki: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/cover/id/778

eR_ | 2016-12-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Symbole różnego rodzaju od dawna wywołują w ludziach emocje. Nie zawsze są to emocje pozytywne. Najbardziej znany przykład, to swastyka, która z symbolu wiecznego szczęścia stała się znakiem, który kojarzy się ze śmiercią i zniszczeniem.

A trupia główka? Z tym oznaczeniem jest trochę inaczej. Oczywiście kojarzy się nam od razu z jakąś złą rzeczą i w większości przypadków nasze odczucia są uzasadnione. Jednak symbol ten używały tak różne formacje wojskowe, że nie sposób wrzucić tego wszystkiego do przysłowiowego jednego worka.
W swojej książce, która może się skojarzyć z encyklopedią, autor przedstawia przekrój przez wojska, który wybrały sobie taki, a nie inny symbol.
Od najwcześniejszych lat, po całkiem współczesne.

Ciekawy zbiór, tylko szkoda, że jest to podane w tak suchy sposób. Książka podzielona jest na kraje, w których trupia czaszka służyła za oznaczenie. Wśród tych krajów jest także Polska i jej Strzelcy Mazowieccy z początków XIX wieków, oraz wiele innych. Niemalże...

Marian | 2017-07-24