Arq tom 3

Okładka książki Arq tom 3 Andreas Martens
Okładka książki Arq tom 3
Andreas Martens Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Arq (tom 13-18) Seria: Plansze Europy komiksy
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Arq (tom 13-18)
Seria:
Plansze Europy
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2016-12-07
Data 1. wyd. pol.:
2016-12-07
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328116177
Tłumacz:
Elżbieta Żbik
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łukasz Bogacz, Daniel Chmielewski, Djief, Roman Gajewski, Gir, Piotr Herla, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Jacques Lob, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Daniel Odija, Yanick Paquette, Tomasz Piorunowski, Mark Russell, Antoni Serkowski, Liam Sharp, Wojciech Stefaniec, Marko Stojanović, Jakub Topor, Jean Van Hamme, Robert Waga, Bernie Wrightson
Ocena 7,0
RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łuka...
Okładka książki RELAX nr 44 Philippe Druillet, André Franquin, Roman Gajewski, Jean Giraud (Moebius), Andreas Martens, Milorad Vicanovic Maza, Bartosz Minkiewicz, Oktawia Ogniew, Yanick Paquette, Mark Russell, Przemysław Soroka, Wojciech Stefaniec, Marko Stojanović, Piotr Szulc, Tudor Topa, Robert Waga, Bernie Wrightson
Ocena 6,8
RELAX nr 44 Philippe Druillet, ...
Okładka książki RELAX nr 43 Caza, Daniel Chmielewski, Przemysław Dedelis, Philippe Druillet, André Franquin, Janek Koza, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Daniel Odija, Yanick Paquette, Francois Riviere, Mark Russell, Debora Santos, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Przemysław Soroka, Jimmy Stamp, Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson, Bartosz Zaskórski
Ocena 7,0
RELAX nr 43 Caza, Daniel Chmiel...
Okładka książki RELAX nr 42 Anchel, Julian Bohdanowicz, Pascal Croci, Roman Gajewski, Marcin Lechna, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Yanick Paquette, Francois Riviere, Craig Russell, Mark Russell, P. Craig Russell, Przemysław Soroka, Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson
Ocena 7,0
RELAX nr 42 Anchel, Julian Bohd...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dekalog 1-2: Rękopis / Fatwa Joseph Béhé, Giulio De Vita, Frank Giroud
Ocena 6,6
Dekalog 1-2: R... Joseph Béhé, Giulio...
Okładka książki Bernard Prince - księga 1 Michel Greg, Hermann Huppen
Ocena 6,8
Bernard Prince... Michel Greg, Herman...
Okładka książki Pinokia Jean-Pierre Gibrat, Francis Leroi
Ocena 4,9
Pinokia Jean-Pierre Gibrat,...

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
614
605

Na półkach: , , ,

Zatem to już koniec cyklu. Czuję się mocno skołowany... niedosyt wyjaśnień. Andreas strasznie zamieszał. Stworzył wielowątkową i wielowymiarową (dosłownie) opowieść. Jasne, daje delikatne wskazów gdzie w tej chwili dzieje się opisywana fabuła, ale to nie zawsze wystarcza. Nie mówiąc już, że wiele kwestii zostaje kompletnie zignorowanych... kończą się nagle, urywają a dalsza sekwencja przestaje mieć (w odbiorze czytelnika) sens. Możliwe, że Andreas tworzył trochę tak jak autorzy 40 lat temu (np. Moebius czy Caza) - fabuła ma mniejsze znaczenie nad ilustrowanym światem. Sztuka sama w sobie. Ale to nie ten czas, czytelnik CHCE wiedzieć, chce znać rozwiązania... chce ZROZUMIEĆ. Ta seria to niesamowita gratka dla tych którzy lubią doszukiwać się sensu, interpretować, łączyć kropki, wracać w fabule, dyskutować... nadawać sens kiedy autor milczy.

Ten album jest prawdziwą kulminacją wszystkich dziwnych splotów akcji. Coś zostaje wyjaśnione by po chwili... stać się kolejnym pytaniem. Ale dlaczego... o co chodzi? Oczywiście, że autor nawiązuje do obrazów czy ich fragmentów z poprzednich albumów (słynne kręgi Andreasa)... ale to wciąż za mało. Zostają tylko interpretacje. Czy to wystarczy? Nie, i stąd ten niedosyt. Przemiany bohaterów ich transformacje, połączenia i "śmierci"... ich wielokrotne kopie. Ach, zdarza się, że Andreas sam się troszkę gubi... no, przynajmniej raz :D

To wszystko sprawia, że naprawdę trudno jest ocenić tę serię. Bo co faktycznie oceniamy? Rysunek? Fabułę? To jak odebraliśmy czy jak nam się podobało? Ta seria jest o wiele trudniejsza i bardziej pogmatwana niż Rork, Koziorożec czy Cromwell Stone... jest bliższa Cyrus i Mill ale wciąż wyjątkowa.

Czy czuję się rozczarowany zakończeniem? Właściwie nie, mimo tego niedosytu. Mam swoje interpretacje, przemyślenia... takie zakończenie ma nawet sens. Jest bardzo symboliczne i nie ma definitywnego rozdziału na "dobro" czy "zło". Za to KONIEC jest bardzo definitywny i dosadny. Ale nie o to chodzi. Koniec wyjaśnia nam czym było wszystko, nawet jeśli nie wszystko ogarnęliśmy, nawet jeśli zostajemy z "dlaczego?".

Zatem to już koniec cyklu. Czuję się mocno skołowany... niedosyt wyjaśnień. Andreas strasznie zamieszał. Stworzył wielowątkową i wielowymiarową (dosłownie) opowieść. Jasne, daje delikatne wskazów gdzie w tej chwili dzieje się opisywana fabuła, ale to nie zawsze wystarcza. Nie mówiąc już, że wiele kwestii zostaje kompletnie zignorowanych... kończą się nagle, urywają a dalsza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1486
582

Na półkach: , , , , ,

Trzeci tom ARQ… I koniec. Zostawił nam Andreas więcej pytań niż odpowiedzi. Ostatnia część to ogromny niedosyt, ale tak naprawdę to jest tak, że o tym się wie, że na końcu nie będzie żadnych łatwych odpowiedzi i nie będzie wyjaśnień podanych na tacy. Bo u Andreasa ważna jest droga, poszukiwanie, odkrywanie symboli. Przyznam bez bicia, że ja w pewnym momencie trochę utonęłam w tych wszystkich wizjach, pogubiłam się, dobrze, że są drugie oczy, które pomagają :)
W każdym albumie Andreasa szukam kadrów zapierających dech w piersiach. Po skończeniu ARQ wydawało mi się, że tu najbardziej godną uwagi jest jedna plansza, z niesamowitym lasem wyłaniającym się z książek i wręcz pożerającym świat dookoła… ale jak tak teraz patrzę na całość, przeglądam jeszcze raz, przeskakuję, to zachwyca mnie ten album jako całość – bo ten tom jest niezwykły, Andreas używając tylko bieli i czerni, potrafi pokazać nam różne światy, oddzielić nawet czasy! Biel i czerń Andreasa potrafi być melancholijna, ostra, ale też bardzo płytka jeżeli jest taka potrzeba. Genialne!

Trzeci tom ARQ… I koniec. Zostawił nam Andreas więcej pytań niż odpowiedzi. Ostatnia część to ogromny niedosyt, ale tak naprawdę to jest tak, że o tym się wie, że na końcu nie będzie żadnych łatwych odpowiedzi i nie będzie wyjaśnień podanych na tacy. Bo u Andreasa ważna jest droga, poszukiwanie, odkrywanie symboli. Przyznam bez bicia, że ja w pewnym momencie trochę utonęłam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Poprzednie dwa tomy zbiorcze były dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Andreas stworzył interesujący świat, a także po drodze wywrócił wszystko do góry nogami. Udało mu się też udzielić odpowiedzi na parę zagadek. Co więc zostało na ostatni tom zbiorczy?

Świat Arq traci swojego władcę i staje się niestabilny. Równocześnie ośrodek badawczy zajmujący się Arq zostaje bardzo zniszczony. Czy piątka bohaterów z poprzednich tomów może tu pomóc?

Autor wyraźnie doszedł do wniosku, że historia nie jest wystarczająco zakręcona. Wprowadzane są kolejne warstwy rzeczywistości i ciężko powiedzieć, co jest prawdziwe, a co nie. Nie jest to na tyle skomplikowane, żeby nie wiedzieć co się właśnie wydarzyło, ale podziwiam twórce, że sam się nie pogubił. Niektóre zwroty akcji są bardzo pomysłowe, ale samo zakończenie może wydawać się drwiną z czytelnika i można poczuć się oszukanym.

W trakcie lektury polecam przypomnieć sobie poprzednie tomy. Wprawdzie tom poprzedza krótkie streszczenie, ale nie oddaje ono w pełni wszystkich szczegółów i wątków, które rozwijane są w tomie trzecim.

Niestety często dialogi nie dają tu rady. Bohaterowie bardziej przemawiają niż rozmawiają ze sobą. Przez to miałem wrażenie, że oglądam jedynie słabych aktorów z marnego teatru.

Warstwa graficzna współgra z fabułą. Autor zmienia swoje style, by oddać kolejne warstwy rzeczywistości. Trochę może na początku razić brak kolorów w tym tomie, ale graficzne fajerwerki wszystko wynagradzają – dalej jest tu wiele kadrów zapierających naprawdę dech w piersi.

Na ten tom trzeba było czekać 6 lat od poprzedniego wydania zbiorczego. Moim zdaniem spełnia on oczekiwania, ale trzeba być gotowym na specyficzny styl scenariuszy Andreasa, które nie zawsze dostarczają jasnych odpowiedzi. Sam będę musiał kiedyś powtórzyć całość.

Poprzednie dwa tomy zbiorcze były dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Andreas stworzył interesujący świat, a także po drodze wywrócił wszystko do góry nogami. Udało mu się też udzielić odpowiedzi na parę zagadek. Co więc zostało na ostatni tom zbiorczy?

Świat Arq traci swojego władcę i staje się niestabilny. Równocześnie ośrodek badawczy zajmujący się Arq zostaje bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    14
  • Chcę przeczytać
    11
  • Komiksy
    7
  • Komiks
    4
  • Komiksy
    3
  • Ulubione
    2
  • Przeczytane w 2018
    1
  • Komiksy 2019
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Arq tom 3


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także