Eryk Rudy. Opowieść zimowa

Erik Le Rouge. Roi de l’hiver
historyczna
komiksy
kendo777

Zainspirowana prawdziwą historią zasiedlania Grenlandii opowieść o dzikiej Północy, mistrzowsko poprowadzona przez duńskiego autora Sørena Mosdala. W roku 982 Eryk Thorwaldsson, znany równieź jako Eryk Rudy, opuścił Islandięw następstwie krwawej waśni z sąsiadami. Wyruszył na poszukiwanie tajemniczej wyspy na północy. Wyspę tę dnalazł i nazwał Greenlandią „Zieloną Krainą” w nadziei, że wielu...

W roku 982 Eryk Thorwaldsson, znany równieź jako Eryk Rudy, opuścił Islandięw następstwie krwawej waśni z sąsiadami. Wyruszył na poszukiwanie tajemniczej wyspy na północy. Wyspę tę dnalazł i nazwał Greenlandią „Zieloną Krainą” w nadziei, że wielu ludzi podąży za nim. Dzięki podarunkom i przekupstwom sprawował władze nad północną kolonią, z dala od chrześcijańskich księży i królów do początku 1000 roku.

źródło opisu: Centrala, 2016

źródło okładki: http://centrala.org.uk/pl/

NNN | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Toporna kreska nie każdemu musi odpowiadać, ale jak dla mnie podkreśla surowość opisywanej historii. Uproszczona warstwa graficzna sprzyja bowiem uwydatnieniu mrocznego klimatu opowieści.

Jej bohaterowie są skonstruowani w taki sposób, że żadnego nie da się polubić w stu procentach - są więc zwyczajnie ludzcy (no, prawie). Co prawda ich motywacji trzeba się czasem domyślać, a do samej opowieści niejednokrotnie wkrada się chaos, tym nie mniej nie psuje on nadmiernie odbioru. Pozycja godna polecenia i przeczytania.

giera | 2017-02-16

Wikingowie, ich wierzenia oraz podboje to nośny temat dla popkultury. (...) Twórcy komiksowi po barbarzyńców z Północy sięgają równie często. Najbardziej znanym cyklem jest oczywiście Thorgal, ale wspomnieć także wypada o dyptyku Asgard. W ubiegłym roku oficyna Centrala opublikowała album noszący tytuł Eryk Rudy. Opowieść zimowa” autorstwa Sørena Mosdala, którego fabuła zainspirowana została autentycznymi wydarzeniami kolonizacji Grenlandii przez Wikingów.

Tytułowy bohater omawianego komiksu – Eryk Thorwaldsson, który przydomek Rudy zyskał z powodu koloru włosów – to postać historyczna. Urodził się w Norwegii, z której został wygnany za morderstwo, najpierw osiedlił się w północno-zachodniej Islandii, ale tam również popadł w konflikt z sąsiadem, który skończył się krwawą masakrą. Znów został skazany na banicję. W nowym miejscu nie przebywał zbyt długo, bo doszło do kolejnych rękoczynów. I znów Eryk wraz z rodziną musiał uciekać, tym razem postanowił pożeglować na północ. Tak w...

smotex | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Brutalna, zimna i surowa. Taka jest postać Eryka Rudego, wikińskiego osadnika Grenlandii z X w., w oczach duńskiego twórcy Sørena Mosdala.
To uniwersalna opowieść o konflikcie - o władzę i pozycję w rodzinie.
To też historia o starych bogach i nowym Bogu. I krwawych początkach chrystianizacji.
Na koniec - moim zdaniem to komiksowa odpowiedź na popularność "Gry o tron".
Historię spójnie dopełnia ascetyczny obraz - syntetyczne, zgeometryzowane formy i ograniczona paleta barw, co kilka stron wybuchająca płomienną czerwienią. To zdecydowanie kolor Eryka - niezależnie, czy walczy, czy kontempluje. Umacnia to w czytelniku odczucie niechęci i strachu - zarówno wobec charyzmatycznego Eryka-przywódcy osadników, jak i surowego Eryka-ojca.
"Odin and Jesus will never make peace. And neither shall we."

wardon | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017