Pożeracz dusz

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Kroniki Pradawnego Mroku (tom 3)
Wydawnictwo: W.A.B.
Soul Eater
przeszłość, magia, przygoda, fantasy

Trzeci tom Kronik Pradawnego Mroku - cyklu powieści fantasy, których akcja rozgrywa się w epoce kamiennej, a bohaterem jest chłopiec o imieniu Torak, syn plemiennego szamana. Po pełnej przygód wyprawie na wyspy Klanu Foki Torak i Wilk znowu są razem. Niestety, nie na długo.Wilk zostaje schwytany przez Pożeraczy Dusz, którzy zamierzają złożyć z niego ofiarę. Aby ocalić towarzysza, chłopiec i jego przyjaciółka Renn udają się w dzikie ostępy Dalekiej Północy. Wędrówka przez skute lodem tereny i walka o przetrwanie wśród śnieżyc wystawia ich przyjaźń na ciężką próbę, Toraka zaś niebezpiecznie zbliża do siedziby jego największych wrogów. Pożeracz Dusz, podobnie jak dwie poprzednie części sagi, stał się międzynarodowym bestsellerem.

źródło opisu: Wydawnictwo WAB, 2007

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=555

Michał | 2013-04-12
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Mocno zmęczony ponurym kryminałem, który ostatnio przeczytałem, miałem tym razem ogromną ochotę na lekturę lekką i budującą. Tak więc z wielką przyjemnością powróciłem do serii "Kroniki Pradawnego Mroku".

Tamtego dnia idąc na polowanie Torak, jego przyjaciółka Renn oraz Wilk nie przypuszczali, że bardzo długo z niego nie wrócą. Niespodziewanie wilczy brat Toraka zostaje porwany przez tajemniczych Pożeraczy Dusz. Torak wraz z Renn natychmiast decydują się go odnaleźć, nie zważając na wszelkie zagrożenia i nie myśląc o konsekwencjach swoich czynów a te będą bardzo znaczące.

Choć serię "Kroniki Pradawnego Mroku" zalicza się z pewnością do książek przygodowych, to jej bohaterowie raczej nie nazwaliby tego co się im przytrafia przygodą. Zarówno Torak, Renn jak i Wilk nie godzą sie na to co ich spotyka oraz na to co zmusza ich do podejmowania się niebezpiecznych czynów. Za ich niesamowitą siłę i odwagę nie czeka ich żadna nagroda. Jest to dla nich tylko ciężka i bardzo niebezpieczna...

Caroline | 2013-11-09
Przeczytana: 07 września 2009

Świetna książka, bardzo mi się spodobała :)

| 2011-11-12
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Niedawno były recenzje dwóch poprzednich tomów, a więc ta recenzja będzie je bardzo przypominać.

"Pożeracz Dusz" to trzeci tom z sześciu sagi "Kroniki pradawnego mroku", opowieści, które rozgrywały się w czasach prehistorycznych, kiedy ludzie każdego dnia walczyli o przetrwanie. Muszę przyznać, że ta część bardzo mnie zaskoczyła.
Okładka książki jest cudowna, wygląda jak malowidło naskalne i doskonale przedstawia tematykę książki. Ogólnie całe wydanie książki bardzo mi się podoba. Na pierwszej stronie można również znaleźć mapę- za pomocą, której możemy śledzić podróż głównych bohaterów. Myślę, że to był świetny pomysł, ją tam umieścić.
Głównym bohaterem "Pożeracza Dusz" jest chłopiec imieniem Torak, syn maga. Jego plemię, tak jak wszyscy ludzie na Ziemi, zamieszkuje mroczny, niekończący się las, toczy nieustanny bój o przetrwanie w tym niegościnnym świecie, pełnym tajemnic i potężnej, wszechobecnej magii. Chłopiec potrafi rozmawiać z wilkami, a do tego ma zadanie do...

Wiórek | 2011-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2011

"Pożeracz dusz" jest książką na wskroś przeżartą chłodem, lodem i zimnymi podmuchami wiatru. Jest relacją z podróży Toraka i Renn na daleką północ, w poszukiwaniu wilka, ktorego porwali tajemniczy, niebezpieczni i źli Pożeracze Dusz. Ci sami, którzy przyczynili się do śmierci ojaca Toraka i którzy stanowią dla niego największe zagrożenie, ale jednocześnie jest on zmuszony do stawienia im czoła. Wyprawa, aż tak daleko na północ jest bardzo niebezpieczna dla młodych i niedoświadczonych łowców z lasu, którzy najpewniej umarliby już kilka dni po oddaleniu się od granic lasu, gdyby nie tubylec z Klanu Białego Lisa. Ta opowieść ma bardzo kanoniczny temat; walkę dobra ze złem, ładu z chaosem. Mimo to nie nuży, jest utrzymana w atmosferze poprzednich części i jest bardzo przyjemną lekturą.

klaudiabla2 | 2011-08-24
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Dzisiejsza recenzja będzie krótka, gdyż jest to trzecia część Kronik Pradawnego Mroku i prawie wszystko zostało już powiedziane. Dzieło pani Paver dotrzymuje kroku innym, poprzednim pozycjom. Tym razem Torak bezpośrednio musi zmierzyć się z Pożeraczami Dusz, którzy porwali jego najlepszego przyjaciela Wilka. Razem z chłopcem i Ren podróżujemy przez mroźne krainy Północy i poznajemy zwyczaje klanów je zamieszkujących. W książce jest mroczniej, czytamy o mrożących krew w żyłach obrzędach Pożeraczy. Kończy się ona bardzo zagadkowo co zachęca do zabrania się za kolejną część. Czytało mi się strasznie szybko, ponieważ umilałam nią sobie długą podróż pociągiem.

loker | 2016-03-10

Jest to już trzeci tom serii Kroniki Pradawnego Mroku i kolejna świetna pozycja. Nowa histia nowe przygody, ten sam bohater... Całość genialna!

Katarzyna | 2012-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Lubię tą serie, ale ta część zbytnio mnie nie zachwyciła. Akcja naprawdę wciąga i dowiadujemy się wiele ważnych faktów co do życia Toraka, lecz gdy czytałam ją wieczorami, oczy mi się zamykały. Często również musiałam sobie robić kilu minutowe przerwy.

Lzzy28 | 2014-02-13
Przeczytana: 03 lutego 2014

Niestety nie dotrwałam do końca. Poprzednie części bardziej mnie wciągnęły, z tą męczyłam się bez końca. W końcu się poddałam i skończyłam czytać w połowie. Bardzo nudne, akcja nie jest wartka, bohaterowie zachowują się sztucznie. Nie polecam!

Deremyth | 2014-01-19

Raczej przeciętna. Czyta się bardzo szybko, ale raczej dla zabicia czasu niż dla rozrywki :/

chamariz | 2012-05-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 11 maja 2012

Po wydarzeniach na Wyspach Foczych, Torak, Renn i Wilk są znów razem w Lesie. Jednak w czasie jednego ze wspólnych polowań Wilka porywają Pożeracze Dusz. Torak i Renn niezwłocznie postanawiają podążyć za nimi i uratować przyjaciela. Kierują się na mroźną Północ, gdzie walka o przetrwanie jest bardzo trudna. Okazuje się, że Pożeracze chcą odprawić niebezpieczny rytuał, dzięki któremu mogą zdobyć władzę nad wszystkimi Klanami. Torak, Renn i Wilk muszą ich powstrzymać, zanim będzie za późno...

Akcja trzeciej części "Kronik Pradawnego Mroku" rozgrywa się na dalekiej Północy. Przybliża ona czytelnikowi zwyczaje i codzienne życie Ludzi Lodu, którzy byli jedynie wspominani w poprzednich częściach. Fabuła dorównuje "Wilczemu Bratu", jednak dynamika i styl pisania przypomina "Wędrującego Ducha".

W czasie czytania bardzo spodobała mi się postać Nef, Czarownicy Nietoperza. Była rozdarta pomiędzy kochającą, tęskniącą za straconym synem matką i bezlitosną Pożeraczką Dusz, która musi po...