Wilczy brat

Tłumaczenie: Tomasz Piwowarczyk
Cykl: Kroniki Pradawnego Mroku (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
Wolf Brother
przeszłość, magia, przygoda, fantasy

"Wilczy brat" to fascynująca opowieść o przyjaźni, przetrwaniu i zdradzie. Przenosi czytelnika w pradawną, mroczną przeszłość Lasu: do świata tętniącego magią natury, wypełnionego grozą żywiołów, świata wilków i turów, duchów drzew i Przyczajonych; świata, w którym zaufanie pokładane w przyjacielu ma wartość życia.

źródło opisu: [Wydawnictwo W.A.B., 2005]

allison | 2015-02-17
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2015

Mimo iż "Wilczy brat" jest książką dla dzieci, czytało mi się ją przyjemnie i z zaciekawieniem.
Akcja jest wartka, obfituje w niespodzianki i różne niebezpieczne przygody, podczas których bohaterowie muszą wykazać się odwagą i sprytem.

Na pewno ujmujący jest obraz przyjaźni, jaka rodzi się między tytułowym bohaterem a dziewczynką z wrogiego klanu. Podobnie rzecz ma się z więziami między chłopcem i wilczkiem.
Dużo miejsca autorka poświęciła lojalności, honorowi, przywiązaniu do tradycji, nie robiąc tego jednak w sposób nachalnie dydaktyczny.

Wciągający jest klimat opowieści - momentami mroczny i złowrogi, pełen pradawnych wierzeń i obrzędów, na których opiera się codzienne życie społeczności i jednostki.

Całość napisana jest lekko, ale z wdziękiem.

Canis | 2013-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się czegoś takiego na prostym motywie "od zera do bohatera". Powieść ma swój klimat, nie mogłam się od niej oderwać. Ciekawe opisy wilczej mowy, ubrań, broni, życia w dalekiej przeszłości. Na końcu nawet trochę się wzruszyłam. Polecam wszystkim, nie tylko tym którzy (podobnie jak ja) mają fioła na punkcie wilków. :) Krótko mówiąc cudowna przygodówka, która opowiada także o przyjaźni.

Michał | 2012-01-25
Przeczytana: 12 lipca 2011

Młody Torak żyje razem z ojcem w lesie. Ich dni mijają na nieustannej wędrówce, polowaniach na zwierzęta oraz opowieściom ojca. Matka Toraka nie żyje i chłopak nie zna innego życia. Pewnego wieczoru ojciec zostaje zabity przez wielkiego niedźwiedzia. Od tamtej pory Torak musi życ sam, dbac o przeżycie i polować. będzie musiał też nie tylko pomścić śmierć ojca ale tez znaleźć wiele odpowiedzi na pytania dotyczące jego i jego pochodzenia. Pomoże mu w tym mały wilczek, z którym się zaprzyjaźnił.

Historia przyjaźni chłopca, Toraka z wilkiem dziejąca się w surowych i dzikich warunkach północy Europy w czasach kiedy ludzie jeszcze nie znali koła zaintrygowała mnie. Oczekiwałem po książce rozbudowanego tematu związku człowieka z przyrodą, pięknych opisów surowych lasów północy oraz detali dotyczących codziennego życia ludzi-lasu.
Wszystko to dostałem w nadmiarze i to w najlepszej jakości. Poza tym Michelle Paver zafundowała także swoim czytelnikom wciagająca fabułe, krwistych bohaterów...

Wiórek | 2011-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2011

Do tej książki zabierałam się już od dłuższego czasu. Było warto. I trzeba przyznać, że jestem teraz pozytywnie zaskoczona. Autorka wysnuła całą swoją opowieść na podstawie prostego i niezbyt skomplikowanego motywu- ot, chłopiec, z dnia na dzień dowiaduje się, że ma pokonać wielkie zło. W tym wypadku demona, który został uwięziony w ciele niedźwiedzia i z każdym dniem staje się coraz silniejszy, tak więc Torak (bo tak ma na imię, ów zobligowany do tego nastolatek) musi znaleźć sposób na unicestwienie go w niespełna miesiąc. Ale zadanie to jest nie łatwe, na szczęście z pomocą przychodzi mu wilk i Renn z Klanu Kruka... Do tego pomysłu autorka dorobiła swoje własne uniwersum. I chociaż, na piewrszy rzut oka jest to świat dokładnie taki sam, jak nasz sprzed sześciu tysiecy lat, to czuć na kartach tej powieści magię, która wprawia go w ruch. Czuć, że jest on jedną wielką całością i że jest on uduchowiony, jeśli w ogóle można użyć tego słowa w odniesieniu do świata. Ludzie, których...

czarna_maggie | 2015-10-18
Przeczytana: 16 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powrót do książki, która sprawiła, że na kilka miesięcy opanowała mnie wizja zamieszkania w lesie. Niestety, z wilkami nie potrafię rozmawiać, więc jestem dla nich raczej potencjalnym mięsem, ale chęć bycia dzikusem pozostała we mnie do dzisiaj.
Wspaniała opowieść o przyjaźni, naturze i życiu w harmonii. Pięknie odtworzone zwyczaje plemion, magiczny klimat, braterstwo i Las.
Czemu nikt jeszcze tego nie zekranizował?

(P.S. Zauważyłam dość istotne podobieństwo do HP. Wybraniec, sierota, magia i coś na kształt horkruksów...)

Caroline | 2013-11-09
Przeczytana: 17 sierpnia 2009

Świetna , naprawdę świetna książka o przyjaźni :)

Polaris | 2010-08-26
Przeczytana: październik 2006

Wilczy brat to pierwszy tom Kronik Pradawnego Mroku. Jest to wspaniała i trzymająca w napięciu seria, pełna nagłych zwrotów akcji. Pomysł na akcję rozgrywającą się w dalekiej przeszłości autorka zrealizowała tak sprawnie, że możemy poczuć się jak za tamtych czasów. Do powieści wpleciono interesujące opisy życia codziennego ludzi epoki kamienia.
To seria w której można się zakochać, a chciałbym zaznaczyć, że kolejne części mają jeszcze bardziej wciągającą akcję.
Bez wątpienia jedna z najlepszych serii książek.

Więcej: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2012/09/kroniki-pradawnego-mroku.html

Anath | 2013-11-22
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka :3

„Wilczy brat” to pierwsza część sześciotomowej sagi „Kronik Pradawnego Mroku”. Jest to zarazem moje pierwsze spotkanie z Panią Michelle Paver.

„Bohaterem sagi jest dwunastoletni chłopiec imieniem Torak, syn czarownika. Jego plemię, tak jak wszyscy ludzie na Ziemi, zamieszkuje mroczny, niekończący się Las, toczy nieustanny bój o przetrwanie w tym niegościnnym świecie, pełnym tajemnic i potężnej, wszechobecnej magii. Kiedy z ciemnych mocy rodzi się okrutny, siejący zniszczenie demon w skórze olbrzymiego niedźwiedzia, nie ma siły, która mogłaby stawić mu opór. Ojciec Toraka, śmiertelnie ranny w starciu z bestią, powierza synowi misję odnalezienia mitycznej góry, jedynej nadziei na ratunek dla świata. Torak wraz z młodym wilczkiem wyrusza w długą i niebezpieczną podróż.”

Dawno nie czytałam utworów fantasy. Ostatnim razem miałam przyjemność przejścia przez fantastyczną podróż z tytułowym „Hobbitem”. Pominę tutaj oczywiście rozczarowanie „Obcym z Alfy Centauri”. A jakie wrażenie zrobił...

klaudiabla2 | 2011-07-01
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Jest to pierwsza część sześciotomowego cyklu Kroniki Pradawnego Mroku. Dzieje się ona, gdy ludzie nie znają żadnej techniki, żyją rozproszeni w poszczególnych klanach. Torak żyje samotnie z ojcem, którego pewnego dnia zabija straszny niedźwiedź. Od tej pory chłopiec musi sam zmierzyć się z demonami. Do pomocy ma Przewodnika. Ogromnym plusem tej książki jest jej niesamowity klimat. Od dawna interesowałam się życiem ludzi pierwotnych. Tu zostały we wspaniały sposób opisane pierwsze wierzenia ludzi, ich tradycje, rytuały, polowania. Wszystko jest dokładnie opisane, w końcu Michelle Paver mieszkała ze współczesnymi nam plemionami, aby lepiej opisać życie codzienne ludzi w książce. Zostajemy przeniesieni więc do świata pełnego magii, przygód, świata bardzo działającego niesamowicie na wyobraźnię. Na dworze trzydziestostopniowe upały, a ja czułam chłód czytając o wydarzeniach na Lodowej Rzece. Podobały mi się fragmenty z perspektywy Wilka. Bardzo prawdopodobne, że właśnie tak myślą o nas...

Czytelnick | 2012-07-10
Przeczytana: 02 lipca 2012

Pierwsza część cyklu "Kroniki pradawnego mroku" i na razie moja ulubiona. Napisana z wielkim trudem, który na samym końcu wydał obfite owoce. Każde słowo w tej książce jest dobrze przemyślane dzięki temu wzniosła się na wyżyny kraju Literatury. Przeze mnie uwielbiana, uczy historii i jest czymś więcej niż podręcznik. Za coś takiego powinna być przyznawana Nagroda Nobla. Który autor wyjeżdża poza granice swoje kraju by dowiedzieć się jak toczyło się życie w klanach 6 tys. lat temu?
Gorąco polecam dużym i mniejszym, książka warta uwagi!