Fizyka. Krótki kurs

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
fizyka, nauki ścisłe
adamson

Książka zawiera zwięzły wykład z: • mechaniki • ruchu drgającego i falowego • termodynamiki • elektromagnetyzmu • optyki • fizyki ciała stałego • fizyki atomu i jądra atomowego • fizyki plazmy oraz kosmologii. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono zadania, ilustrujące praktyczne zastosowanie omawianej teorii. Autor, profesor dr hab. inż. Czesław Bobrowski, przez wiele lat prowadził...

Książka zawiera zwięzły wykład z:
• mechaniki
• ruchu drgającego i falowego
• termodynamiki
• elektromagnetyzmu
• optyki
• fizyki ciała stałego
• fizyki atomu i jądra atomowego
• fizyki plazmy oraz kosmologii.
Na końcu każdego rozdziału zamieszczono zadania, ilustrujące praktyczne zastosowanie omawianej teorii. Autor, profesor dr hab. inż. Czesław Bobrowski, przez wiele lat prowadził wykłady i ćwiczenia z fizyki na Akademii Górniczo-Hutniczej, w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie oraz na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Zajmuje się fizyką techniczną, elektroenergetyką i dydaktyką fizyki. Jest autorem wielu prac naukowych oraz patentów. Doktorat i habilitację uzyskał na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

adamson | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Dobry podręcznik fizyki ogólnej. Godnym pochwały pomysłem jest umieszczenie na końcu rozdziału zadań z rozwiązaniami krok po kroku, jako swego rodzaju powtórzenia materiału. Pewne wątpliwości pozostawia podrozdział 8.7 Cząstki elementarne (w rozdziale dotyczącym fizyki jądrowej) gdzie proton i neutron zostają zaklasyfikowane jako cząstki elementarne (na str. 544 - nie są nimi w sensie ścisłym), nie wspomniano o kwarkowej budowie barionów i mezonów, ułamkowych ładunkach elektrycznych, wiązaniu kwarków poprzez wymianę gluonów, swobodzie asymptotycznej, bozonach pośredniczących, nie omówiono podstaw QED i QCD. Zauważyłem jednak, że te tematy są zazwyczaj traktowane powierzchownie, pobieżnie i bez należnej staranności w podręcznikach fizyki ogólnej, przez co nie czynię akurat tej książce silnego zarzutu z tego powodu.

Niwa97 | 2017-08-25
Kar | 2017-09-14