Córki Dzieci Boga

2016-11-17
2016-11-17
Agata Kowalczyk
Sekta ucieczka anoreksja depresja

Opowieść powoli zbiera czytelnika w dziwaczny świat osobliwej religii. Nie jest to powieść, a prawdziwa historia podłości i zła, z jakim zetknęły się autorki. Relacje sióstr, z początku odrębne i oddalone, z czasem zaczynają się zazębiać i nawzajem uzupełniać. Wyłania się z tego okropny obraz zaburzonego i wynaturzonego systemu osaczania i gnębienia w imię wiary. To opis kolejnej religijnej utopi krzywdzącej zwykłych, potulnych i szczerych ludzi – struktury dewastującej życie wielu poszukiwaczy prawdy.

Lektura niezmiernie dobrze skrojona pozwala na wniknięcie w mechanizmy charakteryzujące opresyjne systemy zastraszania oparte na interpretacji Biblii i samej osobie BOGA. Maszyneria psychologicznego imadła opisana w książce jest tożsama z tym, co bywa stosowane pośród wyznawców ruchu Hare Kryszna i Aleph, czy pośród Scjentologów, Świadków Jehowy, Adwentystów, Mormonów itd. Wszędzie bywają stosowane te same sposoby usidlania i podobne strategie więzienia. Wyznawcy są ogłupiani i mamieni. Kierownictwo kościołów i sekt degraduje umiejętność krytycznego myślenia, upośledza samodzielność i gani logikę. Wyrwanie się z tej pułapki jest bardzo trudne i często niesie za sobą wiele ofiar (warto sięgnąć w kontekście do np. WIĘŹNIÓW PRADY- https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5036929/wiezniowie-prawdy ...lub do PUŁAPEK WIARY - Lawrencea Wrighta - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/240971/droga-do-wyzwolenia-scjentologia-hol...).

Tekst nie pozbawiony pewnych ułomności np. liczne literówki (przynajmniej w moim wydaniu) jest mimo wszystko bardzo wnikliwym studium zła. Lektura warta jest zachodu (mimo pewnego zawirowania w rozdziałach: 21-23). Oto jedna z ważniejszych pozycji dotyczących problemu religijnego szaleństwa.

Książkę powinno się mimo wszystko przeczytać przed maturą. To powinien być element wychowania młodzieży – w celu jej ochrony.

Dla mnie wybitne… (9 gwiazdek za problemy rozdziałów: 21-23 oraz literówki i inne drobne błędy - gdyby nie to byłoby 10).

O sektach można pisać różnie, ale sądzę że ta pozycja trafia w sedno problemu.

O sektach można pisać różnie, ale sądzę że ta pozycja trafia w sedno problemu.

Biografia ukazuje świat jak urodziły i wychowały. Jak wyglądała droga jak uciekały z sekty.
Dla zwykłego czytelnika, który ma ogólną można rzecz znikomą wiedzę jak wygląda sekta w środku. Jest to książka ukazująca "błoto" w jakim otaczały się bohaterki. Jak były rozdzielone jakiś czas. Teraz są silnymi, pięknymi kobietami, które nie boją się twardo chodzić po ziemi i spełniać swoje marzenia.

42/2019. Hmm ciężko opisać ta książkę. To co się w niej dzieje jest bardzo smutne brutalne i zaskakujące ale w tym złym znaczeniu. Ciężko uwierzyć że są tacy naiwni ludzie którzy w to wierzą i postępują tak źle wobec młodych dziewczęta kobiet brak słów. I to że faceci nie umieją myśleć samodzielnie w tej sekcie to jest najgorsze nie rozrosnianie dobra od zła od krzywdy brak słów. 9/10.

Przerażająca książka o tym, jak fanatyzm religijny niszczy człowieka, jak zabija dzieciństwo - najpiękniejszy czas jego życia.
Chwilami wręcz trudna do przeczytania i zaakceptowania - mam na myśli fragmenty dotyczące "praktyk religijnych" w stosunku do najmłodszych.
Pocieszający jest fakt, że niektóre jednostki mają w sobie na tyle siły, determinacji i inteligencji, żeby wyrwać się z tego piekła, jakie funduje im bezkrytyczna wiara i "niepodważalny" autorytet przywódców religijnych.

Not Without My Sister: The True Story of Three Girls Violated and Betrayed by Those They Trusted
Książka wstrząsająca, jak i poprzednia traktująca o sekcie Dzieci Boga (Born into the Children of God). Przyznam, że mnie wymęczyła pod kilkoma względami. Jest dość obszerna, bo ma ponad 400 stron, więc przy moim poziomie angielskiego nie było łatwo przez to przebrnąć. Również ilość postaci występujących w książce jest trudna do ogarnięcia. Ale przede wszystkim ze względu na temat, który został w niej poruszony.
Autorkami są trzy przyrodnie siostry, urodzone i wychowane w sekcie. Wszystkie z niej w końcu odeszły, jak 2/3 drugiego pokolenia członków tej organizacji. Dziewczynki miały wspólnego ojca i dwie różne matki. Ich ojciec dochował się w sumie 14-ga dzieci z 7-ma kobietami. Żadnym z dzieci nie zajmował się tak, jak należy. Wychowywały się w różnych komunach na całym świecie, pod opieką obcych osób, w separacji od siebie i od rodziców. Przeszły przez piekło na ziemi. Były bite, molestowane, gwałcone, kazano im tańczyć nago i pozować do zdjęć i filmów, żebrać na ulicach, sypiać z dorosłymi i ze sobą nawzajem. Seks między dorosłymi i dziećmi był nie tylko zalecany, ale istniały wręcz "grafiki" kto, z kim i kiedy ma sypiać. Dzieci nie były z tego wyłączone. Jedna z sióstr opisuje, jak przechodziła przez koszmar sypiania z dorosłym mężczyzną i zazdrościła przyjaciółce, że ona tego nie musi robić. Pewnego dnia odkryła, że jej własny ojciec sypia z tą właśnie przyjaciółką. Inna z sióstr najpierw uzależniła się od narkotyków, a potem zmarła w wyniku ich przedawkowania. Ojciec nie wziął na siebie odpowiedzialności. Uparcie zaprzeczał, że takie wydarzenia nie miały miejsca, a jeśli nawet tak, to sporadycznie i nie ma o czym mówić, przecież nic się takiego nie stało, bo wszystko to było w imię miłości Chrystusa i zaleceń guru Mo.
Dzieci były niemiłosiernie karane za najdrobniejsze przewinienia. Na przykład skazywane na milczenie na kilka tygodni. Zaklejano im usta i zdejmowano taśmę tylko na czas posiłku. I tak przez kilka tygodni. Samotność w pustym pokoju, pod zamknięciem, bez kontaktów z innymi.
Takie praktyki miały również miejsce w domu samego króla Mo, który sypiał z własną córką i wnuczką. Tę ostatnią trzymał w pokoju przywiązaną do łóżka, nagą i z rozstawionymi nogami. Jego syn, Davidito, musiał sypiać z własną matką, która nigdy nie przyjęła do wiadomości, że robiła coś złego. Syn popełnił samobójstwo, jak wiele innych osób z jego pokolenia. Dla organizacji taka sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. To były osoby, które niewystarczająco wierzyły i dały się opętać Szatanowi. Dały się porwać w jego szpony, dlatego targnęły się na własne życie.
Mo wciąż podawał nowe daty końca świata i poprzedzającego go Armagedonu, więc dzieci żyły w świadomości, że nie dożyją wieku np. powyżej 12 lat i zginą jako męczennicy.
Edukacja polegała na czytaniu listów Mo, w których zawarte były wszystkie szczegóły, dotyczące najdrobniejszych aspektów życia, a głównie jak uprawiać seks.
Pociągnięcie przestępców do odpowiedzialności nie jest łatwe, bo sekta kryje ich, jak może. Zmieniają imiona, miejsce pobytu, fałszują dokumenty. I oczywiście ogólnie wszystkiemu zaprzeczają.
Mogłabym tak pisać i pisać... Czytając, zastanawiałam się, jak tym dziewczynkom, a teraz już kobietom, udało się uniknąć obłędu. Zdobyły się na odwagę wyjścia z tego bagna, pokończyły uniwersytety, zdobyły dobre zawody, założyły szczęśliwe rodziny i mają dzieci. Powołały do życia organizację, która pomaga ludziom w podobnej sytuacji i wspiera osoby, których najbliżsi dołączyli do sekt.
Davidito sobie nie poradził... Nakręcił pożegnalny film, wysłał go do swojego przyjaciela, zamordował przyjaciółkę swojej matki, która go w dzieciństwie molestowała, a następnie popełnił samobójstwo. Nie udało mu się namierzyć miejsca pobytu matki. Film jest tutaj, jeśli ktoś chce obejrzeć i posłuchać. Ja na razie chyba nie dam rady...

Wstrząsająca i szokująca. Nie mogę uwierzyć, że dorośli ludzie mogą być tak naiwni i dać zwieść się fanatykowi. Tym bardziej nie mogę uwierzyć, że rodzice skazywali swoje dzieci na wykorzystywanie seksualne. Wszystkich ludzi z tej sekty powinno się zamknąć w więzieniach. Biedne dzieci. Serce się kraje czytając o tym co musieli przejść.
Wolność wolnością, ale są pewne granice, których nie powinno się przekraczać.

Wolność wolnością, ale są pewne...

Jak się powiedziało A (przeczytało "Drogę którą jadę" i oceniło na 10*),to trzeba mieć odwagę i powiedzieć B (choć nie jest to bułka z masłem). Tego się nie ocenia, to się czyta ku przestrodze!

„ Córki Dzieci Boga” bestseller sprzedany w milionach egzemplarzy , to tak naprawdę przerażająca historia dzieciństwa trzech sióstr . Juliana,Kristina i Celeste urodziły się i wychowały w sekcie Dzieci Boga, której założycielem był David Berg , człowiek uważający siebie za spadkobiercę króla Dawida i proroka Mojżesza. Powstała ona w latach 60 wśród hippisów w południowej Kaliforni i bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Wzbudziła zainteresowanie w mediach .Do sprawy zostały zaangażowane organy ścigania w tym Interpol w wyniku czego organizacja zmieniła swój program i istnieje do dzisiaj. Ma swoich zwolenników również w Polsce. Sekta była istnym rajem dla pedofilów. Głosiła, „Bóg jest miłością, a miłość równa się seks”. Dzielenie się ciałem, bez względu na wiek było uważane za najwyższy wyraz miłości. Cudzołóstwo, kazirodztwo, seks z dziećmi nie były grzechem jeśli uprawiało się je z miłości. Nasze trzy siostry od urodzenia były tresowane do posłuszeństwa i przestrzegania zasad sekty. Nie znały innego życia. Przenoszone z kraju do kraju, karmione wizją końca świata, wychowywane bez rodziców, bite, głodne, indoktrynowane, zmuszane do żebrania i gwałcone w imię Boga! Jak zdołały się wyrwać z tego piekła? Przeczytacie o tym w tej szokującej książce, jej treść jest brutalna i przygnębiająca ale nie zapominajmy że tę historię napisało samo życie.

Ciężka lektura. Nie sposób przeczytać ją za jednym razem. Świadomość, że to wszystko działo się naprawdę....jest przytłaczająca.

• Literatura faktu
  • 2017