Czytanie dla rozwoju. Wczesnodziecięca nauka czytania metodą Cudowne dziecko

Okładka książki Czytanie dla rozwoju. Wczesnodziecięca nauka czytania metodą Cudowne dziecko Aneta Czerska
Aneta Czerska Wydawnictwo: Instytut Rozwoju Małego Dziecka poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Instytut Rozwoju Małego Dziecka
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Edukacja małego dziecka. Konteksty społeczne i kulturowe Jaroslav Balvin, Aneta Czerska, Burak Dalkılıç, Alena Doušková, Monika Farkašová, Baris Giray, Alina Górniok-Naglik, Przemysław Paweł Grzybowski, Daniel Hanuš, Soňa Karikova, Hristo Kyuchukov, Marzenna Magda-Adamowicz, Elżbieta Maria Minczakiewicz, Ewa Ogrodzka-Mazur, Zofia Olek-Redlarska, Iva Staňková, Anna Szafrańska, Urszula Szuścik, Danuta Ulewicz-Adamczyk, Lenka Venterová, Danuta Waloszek
Edukacja małeg... Jaroslav Balvin, An...
Okładka książki Edukacja małego dziecka. Nauczyciel i dziecko w dobie kryzysu edukacji Wanda Banaszewska, Aneta Czerska, Lenka Ďuricová, Anna Gaweł, Izabella Gorczyca, Joanna Górecka, Bożena Grzeszkiewicz, Alicja Hruzd-Matuszczyk, Magdalena Kapias, Soňa Karikova, Tatiana Kłosińska, Miroslav Krystoň, Barbara Lulek, Marzenna Magda-Adamowicz, Elżbieta Marek, Bożena Marzec, Aleksandra Minczanowska, Beata Oelszlaeger-Kosturek, Ewa Ogrodzka-Mazur, Gabriela Piechaczek-Ogierman, Anna Przybylska-Zielińska, Małgorzata Przybysz-Zaremba, Eugenia Rostańska, Andrea Smolková, Jolanta Suchodolska, Urszula Szuścik, Leokadia Szymczyk, Małgorzata Zalewska-Bujak, Beata Žitniaková
Edukacja małeg... Wanda Banaszewska, ...

Wartość wiedzy prezentowanej w książce jest według mnie bardzo cenna, niemniej sposób jej prezentacji pozostawia wiele do życzenia. Najbardziej irytujący jest fakt, że autorka prezentuje metodę nauczania małych dzieci mówiąc, że praktyczne wskazówki rodzice poznają na jej szkoleniach... Według mnie to mocne nadużycie. Kupiłam książkę po to, by poznać sposób zastosowania tej metody w praktyce - nie tylko poznać zalety wczesnodziecięcej nauki czytania. Czytając tę pozycję miałam wielokrotnie poczucie, że autorka mówi do mnie - "WIEM, ALE NIE POWIEM!!! CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ - PRZYJDŹ NA MOJE SZKOLENIE - jedyne 420zł za jedno - ale pamiętaj, żeby nie skrzywdzić swojego dziecka to najlepiej żebyś wzięła udział we wszystkich czyli 10!!! => 4,200 zł???
Żeby była jasność - życzę autorce sukcesów i kroci pieniędzy z prowadzenia szkoleń, ale skoro mowa o tak ważnych sprawach jak rozwój dziecka i zapewnienie mu jak najlepszego startu, to dlaczego trzymać tą wiedzę kurczowo dla siebie. Wierzę, że i tak znalazłoby się wielu wielu chętnych na szkolenia... We mnie na pewno wzbudziłoby to większy szacunek!

To nie jest zwykły poradnik dla rodziców. Jak już kiedyś wspominałam nie przepadam za takowymi, jednakże często czytam, żeby być na bieżąco w nowych tendencjach w wychowaniu, a czasem także i po to by się nadziwić czego to specjaliści nie wymyślą. Tym razem zaskoczenie jest niezmiernie pozytywne. wiedza fachowa, poparta badaniami, a ponadto nie nakłaniająca do żadnych dziwnych praktyk wychowawczych, a wskazująca niezwykle praktyczne sposoby stymulowania rozwoju małych dzieci. Na moją wysoką ocenę wpływają przede wszystkim następujące aspekty:
1) Wyraźne zaznaczenie jak istotny jest rozwój dzieci w pierwszych latach życia - jak chłonny jest ich mózg oraz podkreślenie istoty kształtowania intelektu małego człowieka, a nie tylko opieka i ,,zajęcie się" w podstawowym znaczeniu
2) Dokładne opisanie roli czytania w procesie kształtowania intelektu dziecka. Dla ludzi w których życiu książki zajmują ważne miejsce nauka wspomagania czytania okazuje się czymś pasjonującym - nie tylko naucz dziecko czytać, ale naucz je by polubiło czytać - oto moje wyzwanie na najbliższy czas:)
3) Metody są proste do wprowadzenia - okazuje się, że sposoby na naukę czytania i wzbogacania słownictwa u maluszków nie są trudne, a ksiązka napisana została w sposób niezwykle przystępny, a zarazem stricte naukowy co nie zdarza się często.
Na moją uwagę zasłużyły też dwa cytat, które pozwalam sobie poniżej zamieścić. Z pewnością będą moim ,,wychowawczym mottem przewodnim":)
,,Umysł rozciągnięty nową ideą nigdy nie powraca do swych pierwotnych wymiarów" Oliver W. Holmes
,,Inteligencji nie należy mierzyć, lecz ją rozwijać" (nie mogę znaleźć tej strony w książce nie pamiętam autora, jak znajdę to uzupełnię).
Jeśli ktoś stosował metody zamieszczone w książce i chciałby się podzielić swymi doświadczeniami z chęcią dowiem się więcej, ponieważ jestem ogromnie ciekawa jak to wygląda w praktyce (co oczywiście wypróbuję na synku). Chodzę z synkiem na konsultacje logopedyczne, tam również z pewnością podpytam specjalistę co sadzi o takiej metodzie. Niemniej jednak na osobie tak sceptycznie podchodzącej do poradników opisane zasady zrobiły niemałe wrażenie. (wiem, ze dystans zawsze się przydaje, a że w tym przypadku ryzyko niewielkie, można potraktować te techniki jako zabawę.)
na zakończenie dodam jeszcze jeden cytat, który świetnie ujmuje całą ideę czytania dla rozwoju metodą Cudowne Dziecko (powyższa książka to nie wszystko - autorka opracowała książki dla dzieci i karty edukacyjne do wykorzystania w dwóch pierwszych latach pracy z dzieckiem).
A to tak na zakończenie:
,,Celem nadrzędnym nie jest nauczenie dziecka czytania, ale uczenie czytania w taki sposób, aby dziecko pokochało czytanie, pokochało naukę i chciało ją kontynuować przez całe życie."
Zgadzacie się?

• Biblioteka Pedagogiczna