Memoriał doktora Czang-Fu-Li

Wydawnictwo: Wolne Lektury
olaf2009

olaf2009 | 2017-02-04
Przeczytana: 02 lutego 2017

Opowiadanie jest fragmentem rozprawy naukowej doktora Czang-Fu-Li z połowy XXVII wieku na temat wyprawy do terenów Europy skutej lodem. Opisuje o odkryciach archeologicznych, takich jak książka, które mogą dowodzić, że te tereny były kiedyś zamieszkiwane przez ludzi. Opisuje też inne znalezisko na terenie Pustyni Paryskiej, którą jest stożkowa góra lodowa, o regularnych kształtach. W cieplejszych okresach przez lód przeświecają metalowe przęsła. Dokładność matematyczna ułożenia przęseł może świadczyć, że konstrukcja mogła być dziełem rąk ludzkich, jednak naukowiec nie daje temu wiary...
Bardzo dobre opowiadanie fantastyczne, według mnie perełka wśród takich opowiadań, gdyż zwykle z fantastyką kojarzą się podróże kosmiczne, kosmici czy podróże w czasie. Fantastyka Langego zmienia sposób postrzegania świata i pobudza do refleksji.

Tohverus | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2016, WOLNE LEKTURY