1956. Rok rewolty

Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
1956: The World in Revolt
historia

Jest rok 1956. Świat powoli otrząsa się z powojennych traum. Nikita Chruszczow podczas XX Zjazdu KPZPR wygłasza słynny, wymierzony w nieżyjącego od trzech lat Stalina, referat „O kulcie jednostki i jego następstwach”, a Adolf Hitler zostaje urzędowo uznany za zmarłego. Barwne kontrkulturowe lata 60. dopiero mają nadejść, ale już teraz świat ogarnia niepokój i bunt. Imre Nagy ogłasza wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego, Egipt nacjonalizuje Kanał Sueski, a w Poznaniu dochodzi do krwawo stłumionych demonstracji robotników. W tym samym roku ukazuje się debiutancki album Elvisa Presleya, firma IBM prezentuje pierwszy komercyjny komputer z dyskiem magnetycznym, a niespełna 16-letni Pelé debiutuje w barwach Santos FC. Oddział Fidela Castro ląduje na Kubie, a w Lugano odbywa się pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji.

W połowie lat 50. zeszłego stulecia świat znajduje się na krawędzi dramatycznych zmian. Dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej ideały, w imię których walczono z nazistowskimi Niemcami, dla wielu ostatecznie straciły swoją wiarygodność i aktualność. Ludzie na całym globie zaczynają otwarcie wyrażać swój sprzeciw, wychodząc na ulice i chwytając za broń. Obrońcy „starego porządku”, których władza nagle została zagrożona, stają do bezwzględnej walki w jej obronie.

1956. Rok rewolty to barwny portret buntu o zawrotnej skali, który ogarnął wszystkie kontynenty i zmienił oblicze świata.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

Hipek | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: luty 2017

Rok 1956 był rokiem kumulacji w zakresie walki o niepodległość w wielu zakątkach naszego globu. Niepodległość rozumianą w różny sposób, tak jak różni są ludzie i do czego innego potrzebują dążyć. Autor w swojej historycznej, mocno faktograficznej, napisanej niełatwym językiem książce przypomina fenomen tamtego jednego roku. Moim zdaniem książka ta jest napisana raczej tylko dla fanów historii powojennej.

Elevander | 2018-09-27
Na półkach: WZR12, Przeczytane, XX wiek, 1945+
Przeczytana: 15 lipca 2015

Książka S. Halla to naukowa praca poświęcona wydarzeniom roku 1956. Można by ją poniekąd uznać za sui generis „biografię jednego roku”, co jest w moim odczuciu dość oryginalnym pomysłem. Autor opierając się na obszernej bibliografii i wykorzystując liczne przypisy (literatura naukowa, artykuły prasowe, strony internetowe) opisuje wydarzenia i procesy, jakie dokonały się w świecie w ciągu tegoż 1956 roku. W swojej pracy Simon Hall nie ogranicza się tylko do wydarzeń politycznych i militarnych (wystąpienie Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR, powstanie węgierskie, kryzys sueski, dekolonizacja), ale przedstawia także bardziej długofalowe procesy (działalność Martina Luthera Kinga, początki „kultury rock & rolla”).

W centrum zainteresowań badawczych Autora znajdują się dzieje ruchu na rzecz równouprawnienia ludności murzyńskiej w USA. Istotnie, problematyka ta jest bardzo silnie obecna na kartach niniejszej pracy, choć akurat dla mnie był to wątek bardzo odległy i z naszej polskiej...

haLina | 2018-05-06
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 06 maja 2018

Ciekawe spojrzenie na wydarzenia jednego roku na całym świecie. Pozwala uświadomić sobie ogrom zachodzących przemian oraz powiązań między nimi.
Interesująca lektura.

markus74 | 2019-02-17