1956. Rok rewolty

Okładka książki 1956. Rok rewolty Simon Hall
Okładka książki 1956. Rok rewolty
Simon Hall Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
1956: The World in Revolt
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2016-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-23
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379765478
Tłumacz:
Andrzej Goździkowski
Tagi:
rok 1956 historia 1956 świat powojenny zimna wojna
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1399
465

Na półkach: , , , ,

Pojęcia nie miałam, ile się ważnych rzeczy działo w tym roku.

Pojęcia nie miałam, ile się ważnych rzeczy działo w tym roku.

Pokaż mimo to

avatar
347
57

Na półkach:

Świetna książka.
Historia najnowsza, czyli ta po II wojnie światowej intryguje mnie w największym stopniu z tego powodu że ciekaw jestem jak z perspektywy czasu będzie można ocenić kluczowe zjawiska i wydarzenia które zmieniały świat którego wielu z nas było/jest świadkami. By taką analizę dostać potrzeba nie tylko opisu danych faktów, ale głębszych analiz, warsztatu historyka, dorobku historiografii. Może dlatego tak mało tego typu prac na rynku, w końcu mówimy o nieodległej historii, a na to potrzeba czasu. Tym cenniejsza ta książka.
Dostajemy świetną panoramę epoki lat 50-tych, w Polsce kojarzoną przede wszystkim z odwilżą po okresie stalinizmu czyli strajkiem w Poznaniu i Gomułką u władzy, dla niektórych może jeszcze być znane powstanie węgierskie, ciągle jednak to blok wschodni.
O procesie dekolonizacji, walki z rasizmem w USA i RPA, czy o kontrowersjach wokół Rock and Roll'a nie mamy w naszym kraju szansy poczytać w literaturze.
Szczególnie mnie zainteresował konflikt algierski.
Świat lat 50-tych tej książki wydaje się dużo ciekawszy niż czarno biała wizja starcia dobrych (Amerykanów) z tymi złymi (Sowieci).
Jest to także książka dobrze napisana, trzymająca w napięciu.
10 gwiazdek nie dałem np. dlatego bo związku z okresem o jakim mowa, spokojnie można było wrzucić sporą galerię fotek z epoki. Znalazły się też wpadki, typu Katyń w wykonaniu Armii Czerwonej. Zastanawia mnie czy nie powinien autor wspomnieć o integracji europejskiej skoro już rok później doszło do historycznego zdarzenia jakim były traktaty rzymskie.

Świetna książka.
Historia najnowsza, czyli ta po II wojnie światowej intryguje mnie w największym stopniu z tego powodu że ciekaw jestem jak z perspektywy czasu będzie można ocenić kluczowe zjawiska i wydarzenia które zmieniały świat którego wielu z nas było/jest świadkami. By taką analizę dostać potrzeba nie tylko opisu danych faktów, ale głębszych analiz, warsztatu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Książka S. Halla to naukowa praca poświęcona wydarzeniom roku 1956. Można by ją poniekąd uznać za sui generis „biografię jednego roku”, co jest w moim odczuciu dość oryginalnym pomysłem. Autor opierając się na obszernej bibliografii i wykorzystując liczne przypisy (literatura naukowa, artykuły prasowe, strony internetowe) opisuje wydarzenia i procesy, jakie dokonały się w świecie w ciągu tegoż 1956 roku. W swojej pracy Simon Hall nie ogranicza się tylko do wydarzeń politycznych i militarnych (wystąpienie Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR, powstanie węgierskie, kryzys sueski, dekolonizacja),ale przedstawia także bardziej długofalowe procesy (działalność Martina Luthera Kinga, początki „kultury rock & rolla”).

W centrum zainteresowań badawczych Autora znajdują się dzieje ruchu na rzecz równouprawnienia ludności murzyńskiej w USA. Istotnie, problematyka ta jest bardzo silnie obecna na kartach niniejszej pracy, choć akurat dla mnie był to wątek bardzo odległy i z naszej polskiej perspektywy chyba nie tak ważny (zwłaszcza że przemiany społeczne za Oceanem to nie była sprawa jednego roku). S. Hall podzielił materiał według chronologii, a więc według pór roku. Są w tej pracy dwa rozdziały o Polsce: o protestach poznańskich w czerwcu i przemianach na szczycie władzy w październiku. Niewątpliwie optyka jest dość amerykańska i nie są to jakieś wybitne analizy, ale zawsze to dobrze, że te kwestie zostały dostrzeżone i umieszczone wśród niebudzących wątpliwości co do swej wagi zagadnień o zasięgu globalnym.

Książka S. Halla to naukowa praca poświęcona wydarzeniom roku 1956. Można by ją poniekąd uznać za sui generis „biografię jednego roku”, co jest w moim odczuciu dość oryginalnym pomysłem. Autor opierając się na obszernej bibliografii i wykorzystując liczne przypisy (literatura naukowa, artykuły prasowe, strony internetowe) opisuje wydarzenia i procesy, jakie dokonały się w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
743
668

Na półkach: ,

Ciekawe spojrzenie na wydarzenia jednego roku na całym świecie. Pozwala uświadomić sobie ogrom zachodzących przemian oraz powiązań między nimi.
Interesująca lektura.

Ciekawe spojrzenie na wydarzenia jednego roku na całym świecie. Pozwala uświadomić sobie ogrom zachodzących przemian oraz powiązań między nimi.
Interesująca lektura.

Pokaż mimo to

avatar
423
320

Na półkach: ,

Rok 1956 był rokiem kumulacji w zakresie walki o niepodległość w wielu zakątkach naszego globu. Niepodległość rozumianą w różny sposób, tak jak różni są ludzie i do czego innego potrzebują dążyć. Autor w swojej historycznej, mocno faktograficznej, napisanej niełatwym językiem książce przypomina fenomen tamtego jednego roku. Moim zdaniem książka ta jest napisana raczej tylko dla fanów historii powojennej.

Rok 1956 był rokiem kumulacji w zakresie walki o niepodległość w wielu zakątkach naszego globu. Niepodległość rozumianą w różny sposób, tak jak różni są ludzie i do czego innego potrzebują dążyć. Autor w swojej historycznej, mocno faktograficznej, napisanej niełatwym językiem książce przypomina fenomen tamtego jednego roku. Moim zdaniem książka ta jest napisana raczej tylko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    68
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    17
  • Historia
    5
  • E-book
    3
  • Legimi
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2022
    2
  • Ebook
    1
  • XX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 1956. Rok rewolty


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne