rozwiń zwiń

Wyznania gejszy

Okładka książki Wyznania gejszy
Arthur Golden Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Wyznania gejszy (2006) literatura piękna
463 str. 7 godz. 43 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Memoirs of a Geisha
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
463
Czas czytania
7 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
8373594264
Tłumacz:
Witold Nowakowski
Ekranizacje:
Wyznania gejszy (2006)
Tagi:
albatros Japonia powieść społeczna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
1518
1121

Na półkach: , , , ,

Nie ukrywam, że zdecydowałam się na tę książkę z uwagi na jej popularność wśród czytelników oraz na tematykę nawiązującą do kultury i obyczajów Kraju Kwitnącej Wiśni pierwszej połowy XX wieku. Historia opowiedziana została w formie wspomnień dawnej gejszy, która po wielu latach wraca pamięcią do tamtych trudnych czasów.

Na początek krótkie wyjaśnienie terminu GEJSZA. Otóż pojęcie to składa się z dwóch członów „gei” – czyli sztuka oraz „sha” – oznaczającego człowieka. W wolnym tłumaczeniu można je określić jako „człowiek uprawiający sztukę” lub też po prostu - „artysta”.

Ale wracając do książki...

Mała dziewczynka Chiyjo mieszkająca ze swoimi rodzicami i starszą siostrą w małej japońskiej wiosce Yoroido po śmierci swej matki zostaje sprzedana do domu gejsz w Kioto w okręgu Gion. Choć ma dopiero dziewięć lat już ma pobierać nauki jak w przyszłości stać się gejszą. Wszystkie decyzje podejmowane są bez zgody dziewczynki, która bez słowa musi wypełniać polecenia dorosłych. Od tamtej pory wszystko się zmienia...

Świat jest dla niej obcy, a nowi domownicy w okiya niezbyt łaskawi. Dziewczynka na swój sposób próbuje poradzić sobie z brutalną rzeczywistością w jakiej przyszło jej żyć. Zanim po wielu trudach, przykrościach i wyrzeczeniach udaje jej się zostać znaną gejszą, Chiyjo przeżywa istne koszmary codziennej egzystencji w Gion. Bez pomocy przyjaciół, których poznaje na ścieżkach swego niełatwego życia, na pewno nie udałoby jej się osiągnąć pozycji, na jaką ciężko sobie zapracowała.

„Dzisiaj wiem, że nasz świat jest tylko falą w wielkim oceanie życia. Triumfy i cierpienia, nawet najczarniejsze, z czasem bledną niczym lawowane rozwodnionym tuszem na papierze.”

We wspomnieniach pojawia się też wątek młodzieńczej miłości do mężczyzny, który w przeszłości okazał Chiyjo trochę serca i zrozumienia. Pokazana została także ogromna rola przyjaźni, bez której w tamtym środowisku nie dałoby się przetrwać. Wydarzenia tak barwnie i ciekawie opisywane przez Chiyjo - Sayuri (dziewczynki po tym jak zostają gejszami zmieniają swoje imię i przybierają nazwisko swoich opiekunów z okiya) zostają wplecione w historię Japonii – czas Wielkiego Kryzysu, potem II wojnę światową i lata powojenne.
Jest to kolejna niezwykle interesująca książka ukazująca kulturę i surowe obyczaje Japonii, które jakże odbiegają od znanej nam rzeczywistości. Zawsze głęboko porusza mnie przedmiotowe traktowanie dzieci oraz rola kobiety sprowadzona na margines.
Dziewczyna, która z jednej strony ma niewiele do powiedzenia - może być albo żoną i matką dbającą o gospodarstwo, albo gejszą utrzymującą i zarabiającą na swoich opiekunów, z drugiej... musi być bardzo mądrą osobą, dobrą dyplomatką potrafiącą znaleźć się w każdej sytuacji lawirując na krętych ścieżkach życia.

„Czymże w końcu jest życie jak nie wiecznym sztormem, który zgarnia wszystko, co nam na chwilę dane, i zostawia na brzegu tylko nagie i poszarpane szczątki?”

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, a czyta się ją bardzo przyjemnie. Liczne opisy dotyczące ubiorów i makijażu gejszy nie nużą, zostały przedstawione z niezwykłym polotem. Powieść z pewnością zasługuje na uznanie i można ją polecić każdemu, nie tylko osobom, które chcą bliżej poznać życie gejsz w Japonii I połowy XX wieku.

Naprawdę warto.

Nie ukrywam, że zdecydowałam się na tę książkę z uwagi na jej popularność wśród czytelników oraz na tematykę nawiązującą do kultury i obyczajów Kraju Kwitnącej Wiśni pierwszej połowy XX wieku. Historia opowiedziana została w formie wspomnień dawnej gejszy, która po wielu latach wraca pamięcią do tamtych trudnych czasów.

Na początek krótkie wyjaśnienie terminu GEJSZA. Otóż...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19 153
  • Chcę przeczytać
    7 801
  • Posiadam
    3 569
  • Ulubione
    1 262
  • Teraz czytam
    217
  • Chcę w prezencie
    165
  • 100 książek BBC
    120
  • 100 tytułów BBC
    80
  • Japonia
    80
  • 2014
    71

Cytaty

Więcej
Arthur Golden Wyznania gejszy Zobacz więcej
Arthur Golden Wyznania gejszy Zobacz więcej
Arthur Golden Wyznania gejszy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także