Wyznania gejszy

1 271
Memoirs of a Geisha
Róża_Bzowa

Inne wydania

Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych opowieści o miłości. Debiut literacki, który podbił serca czytelników na całym świecie. Książka, na podstawie której powstał obsypany Oscarami film, z niezapomnianą rolą przepięknej Ziyi Zhang. Opowieść Sayuri, córki prostego rybaka, zaczyna się w 1929 roku, gdy jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły...

Opowieść Sayuri, córki prostego rybaka, zaczyna się w 1929 roku, gdy jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły gejsz w Kioto. Oczami Sayuri śledzimy jej edukację: naukę tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki makijażu i układania włosów, nalewania sake. Obserwujemy niezwykły świat, w którym dziewictwo dziewczyny jest towarem sprzedawanym na licytacji temu, który zaoferuje najwięcej. Świat, w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn, a miłość uchodzi za iluzję.

źródło opisu: Albatros, 2017

źródło okładki: własne

Marlena | 2014-05-27
Przeczytana: 25 maja 2014

Wspominałam już, że lubię książki, których akcja osadzona jest w obcych mi kręgach kulturowych, bo daje mi to poczucie, że nie czytam tylko dla rozrywki, ale też uczę się czegoś o świecie. W tym sensie "Wyznania gejszy" są skarbnicą wiedzy (choć, trzeba przyznać, wiedzę tę dobrze jest zweryfikować - na przykład sławni japońscy artyści występują w książce pod fikcyjnymi nazwiskami). Trzeba przyznać, że autor, który jednak nie jest Japończykiem, żeby opisać tak hermetyczne środowisko musiał włożyć wiele wysiłku w zbieranie informacji - to wyjątkowo cenne w czasach, gdy powieść może wydać praktycznie każdy, nie kłopocząc się nawet o zgromadzenie niezbędnych danych.
Jeśli miałabym na coś narzekać, to na zakończenie, które wydało mi się nieco "hollywoodzkie", ale to już tylko kwestia moich indywidualnych upodobań. Niemniej jednak, pozycja warta polecenia.

ZARAZA | 2012-06-09
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo cenię sobie tą książkę. Nie żałuję czasu, który jej poświęciłam.
Cenię "Wyznania gejszy" za to, że mogłam sobie przybliżyć wiedzę o kulturze Japonii, zawsze mnie intrygowała, dziwiła, ciekawiła.
Główna bohaterka, choć jest postacią fikcyjną to wydawała mi się bardzo bliska i realna.
Dodatkowo narracja, była prowadzona w bardzo dobry i płynny sposób, co spowodowało, że wydarzenia mnie wciągnęły, miałam wrażenie, jakbym była ich częścią, choć w żaden sposób nie miałam na nie wpływu.
Gorąco polecam tą książkę. Warto poświęcić trochę czasu. Czasami kiedy czytam książkę z dużym sukcesem na koncie czasami nie mogę zrozumieć tego fenomenu. "Wyznania Gejszy" należą do tych nielicznych powieści, które na sukces sobie w pełni zasłużyły.

Arek | 2017-05-06
Przeczytana: 05 maja 2017

"Wyznania Gejszy" pełne są po stronic brzegi, poetycznych porównań i metafor. Jednocześnie napisane są przystępnym językiem, przez co czyta się je szybko.

Wprawdzie książka jest sygnowana nazwiskiem Arthura Goldena, jednak nie byłoby ani jednej z jej stron gdyby nie spotkał pewnej gejszy o imieniu Sayuri.

Chiyo Sakamoto poznajemy gdy ma siedem lat i mieszka w wiosce rybackiej, dokładniej w trzęsichatce, z ojcem starym rybakiem, starszą siostrą Satsu i chorą na raka mamą. Pewnego dnia poznaje pana Tanakę właściciela spółdzielni rybackiej, który wydaje się jej wspaniałym człowiekiem. Jednak pan Tanaka kupuje Chiyo i Satsu od biednego rybaka i sprzedaje je, do Gion w Kioto. Gion to jakby miasteczko w mieście, enklawa gdzie mieszkają, uczą się i ciężko pracują gejsze, ich tak zwane rodziny, służba i latorośle uczące się sztuki kurtuazyjnego zabawiania mężczyzn.

Mija sporo czasu nim uczennica stanie się gejszą. Musi poznać grę na kitarze, taniec, sztukę parzenia herbaty, niuanse...

Marago | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Powieść "Wyznania gejszy" Arthura Goldena wyzwoliła u mnie tak wiele emocji, że trudno mi je nazwać czy ogarnąć. To przepiękna literacka opowieść o świecie, który co prawda nadal istnieje, ale w jakże szczątkowej formie. Warto go poznać i warto przeżyć historię pięknej miłości, trudnej i bolesnej, prowadzącej do spełnienia i ukojenia.

Rzecz ma początek w Japonii przed drugą wojną światową i trwa aż po współczesność. Wraz z główną bohaterką- gejszą Sayuri, przenosimy się z małej wioski do Kioto, a po latach do małej herbaciarni w Nowym Jorku.

Amerykański pisarz, japonista i historyk sztuki - Arthur Golden, obdarował nas świetną literaturą i doskonałą opowieścią. To najpiękniejsza opowieść o miłości, jaką czytałam. Polecam.

Polecam również ekranizację "Wyznań gejszy", obsypaną Oscarami i wieloma innymi nagrodami, autorstwa Roba Marshalla z 2005r.

Przebudzona | 2015-03-22

Wspominam tę książkę z sentymentem, bo przeczytałam ją parę lat temu i to jak dobrze pamiętam po obejrzeniu filmu. Książka mnie zachwyciła. Oczywiście parę szczegółów się różniło, jeśli chodzi o porównanie ekranizacji z książką, a jest ona sama w sobie piękna. Film można obejrzeć jako dopełnienie i zobrazowanie bohaterów. Przejmująca historia, która mną poruszyła. Polecam tym, którzy chcą zanurzyć się w tym niezwykłym świecie z kwitnącą wiśnią w tle. Perełka wśród książek :)

Kasia | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

"Wyznania gejszy" to pięknie napisana książka. Pokazuje walkę dziecka, młodej dziewczyny, a potem kobiety w świcie trudnym i brutalnym. W świecie poranionym przez wojnę i biedę. Jednak miłość potrafi znieść wiele. A jeśli do tego zwycięża, to już nic więcej nie jest potrzebne :):). Polecam też ekranizacje tej książki, jest wiernym jej odzwierciedleniem.

hanterkaa | 2017-10-16
Przeczytana: 15 października 2017

"Wyznania gejszy" to książka traktująca o kulturze Japonii,a zwłaszcza o jednym z jej najbardziej baśniowych elementów–o gejszach.Powieść urzeka nie tylko językiem,stylem,ale także klimatem.Jest też źródłem wielu wspaniałych cytatów.Autor roztacza piękne opisy zjawiskowych i tajemniczych gejsz,przypominających dzieła sztuki kimon i uroków życia w dzielnicy rozrywkowej."Wyznania gejszy" to fantastyczna i urokliwa powieść o sile miłości w trudnych czasach,a także o niezwykłym kraju i jego niezwykłych mieszkańcach.Uważam,że jest to pozycja godna przeczytania i polecenia wszystkim.

Cóż mogę powiedzieć – CUDOWNA! Każda strona odkrywała świat, którego wcześniej nie znałam. Muszę przyznać, że o gejszach wiedziałam niewiele, miałam oczywiście jakieś ogólne wyobrażenie, ale jak się okazało – nie wiedziałam nic.

Fascynującym doznaniem było czytać tą książkę. Głównym tematem jest oczywiście życie gejszy, ale w międzyczasie dowiadujemy się też sporo o samej kulturze Japonii. Najlepsze jest to, że historia jest opowiedziana w taki sposób, że chociaż dzieje Sayuri są fikcją to ja stuprocentowo ‘kupuję’ tą fikcję. Czytając rozdział za rozdziałem miałam wrażenie, że czytam o losach, które wydarzyły się naprawdę – ta książka jest dla mnie namacalnie realna. Brawo dla autora.

Nie mam słów, aby napisać coś więcej. Cieszę się, że trafiłam na tą książkę. Dziękuję!

Magda | 2014-09-10

Książka będzie ciekawą lektura dla osób lubiących poznawać obce kultury.
Po krótce , Przedstawione zostają losy japońskiej dziewczynki, pochodzącej z bardzo biednej rodziny, która zostaje sprzedana aby uczyć się zawodu gejszy. Trafia do kobiety , która para się zarobkowo kształceniem tychże właśnie. W swoim nowym miejscu zamieszkania przebywa z innym adeptkami . Ciężkie jest jej życie dopóki nie kończy edukacji i zostaje ulubienicą bogatego biznesmena.
W naszej kulturze pokutuje przekonanie iż gejsza to to samo co kobieta lekkich obyczajów. Ja sama dopiero po przeczytaniu "Wyznań Gejszy" dowiedziałam się ,że nic bardziej mylnego. Gejsza to dama do towarzystwa w pełnym tego słowa znaczeniu, wykształcona artystycznie i znająca etykietę.
Bardzo ciekawa książka mówiąca o tym jak zagmatwane są ludzkie losy. Jak bardzo miłość zmienia ludzi. Jak można jej nie doceniać , dopóki się nie straci kochanej osoby.

Ania | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

Mam w rodzinie Japonkę, dlatego nie ukrywam, że książka już na wstępie miała u mnie fory.
Zaparzyłam sobie filiżankę japońskiej herbaty i zaczęłam czytać.
Jestem oczarowana. Niesamowita podróż do świata kobiet kształconych do uwodzenia mężczyzn.
Słodko - gorzka opowieść, doprawiona nutką pikanterii i zmysłowości. Może zbyt bajkowa i chwilami naiwna, niemniej jednak piękna.

Ulubione książki Jojo Moyes

Jeśli należycie do grona fanów Jojo Moyes, to jest bardzo prawdopodobne, że czekacie na kinową premierę ekranizacji powieści „Zanim się pojawiłeś” (już 10 czerwca). Proponujemy, by czas oczekiwania na film wypełnić lekturą ulubionych książek tej brytyjskiej pisarki. Oto pięć rekomendowanych przez nią tytułów.