Agencja złudzeń

Tłumaczenie: Magda Białoń-Chalecka
Wydawnictwo: Bukowy Las
Truth in Advertising
poczytne

Jak szybko i skutecznie pozbyć się złudzeń na temat swojej kariery i życia osobistego? Finbar Dolan jest zagubiony i samotny, ale jeszcze o tym nie wie. Konsekwentnie próbuje się odciąć od swojego pochodzenia oraz rodziny i poświęcić błyskotliwej karierze w nowojorskiej agencji reklamowej, ale zbliżająca się czterdziestka sprawia, że popada w coraz większy życiowy chaos i panikę. Chodź do Bożego Narodzenia zostało ledwie parę dni, okazuje się, że Fin musi odwołać dawno planowany urlop, żeby w rekordowym tempie napisać, wyprodukować i zmontować spot reklamowy dla producenta pieluch. Tymczasem sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Nasz bohater dowiaduje się, że jego ojciec, który wiele lat temu porzucił rodzinę, poważnie zachorował, a żadne z pozostałych dzieci nie zamierza go nawet odwiedzić w szpitalu. To bodziec, który zmusza Fina do przewartościowania swoich priorytetów, zmierzenia się z uczuciami do koleżanki z pracy, zakwestionowania wagi pieluch w życiu oraz w końcu do wyznania prawdy o sobie i swojej przeszłości.

źródło opisu: https://bukowylas.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 149

Światła, kamera, akcja!

Wydawnictwo Bukowy Las kojarzy mi się z luźnymi książkami – nie ukrywam, że głównie z tymi autorstwa Johna Greena. Być może dlatego, że postrzegam je przez pryzmat popularnych młodzieżówek, zdecydowałam się sięgnąć po wydaną przez nich "Agencję złudzeń" Johna Kenneya. Od książki nie wymagałam wiele – chciałam się po prostu odprężyć.

Fin Dolan jest copywriterem w jednej z agencji reklamowych. Jego życie kręci się wokół krótkometrażowych filmów, jednak nie oznacza to, że główny bohater jest pracoholikiem czy pasjonatem tworzenia spotów. Fin często widzi siebie w przeżytych już sytuacjach, tworząc dla nich alternatywne, lepsze w swoim odczuciu scenariusze, ale też ucieka w fikcyjne wydarzenia w teraźniejszości. Do realnego życia sprowadza go na dłużej wiadomość o tym, że człowiek, z którym - zdaniem głównego bohatera - łączy jedynie DNA, czyli jego ojciec, trafia do szpitala.

Początkowo denerwowała mnie ta książka, a fakt, iż działo się to za sprawą głównego bohatera, wcale nie napawał mnie optymizmem. Fin narzekał na wszystko, sceptycznie podchodził do prawie każdej sytuacji, w której się znalazł. Jednak im dalej w treść, tym więcej wyjaśniało się, dlaczego zachowuje się właśnie w taki sposób, dlaczego cynizmem odgradza się od prawdziwego przeżywania życia. John Kenney stworzył ciekawy psychologiczny portret głównego bohatera, chociaż pełen smutku. Koniec końców, naprawdę polubiłam Fina, bo powoli, strona po stronie wdrapywałam się na wybudowany wokół jego osobowości mur, aby spojrzeć, o co tak naprawdę mu chodzi.

Nie będę ukrywać, że wątki nie są oryginalne, a zakończenie powieści jest przewidywalne. Ale wiecie co? Myślę, że w przypadku tej książki nie chodzi głównie o nie. W moim odczuciu najważniejszy jest proces przemiany głównego bohatera – ten punkt zwrotny, który sprawia, że Fin dostrzega „coś”, co znajduje się poza wspomnianym wcześniej murem, i zaintrygowany tą nowością, podejmuje nieznane mu dotąd działania. Warto zapoznać się z „Agencją złudzeń” dla zobaczenia, jaki wpływ na człowieka mogą mieć niezwyczajnie zwyczajne wydarzenia z życia.

Katarzyna Irzyk

Monka | 2017-01-11
Przeczytana: 06 stycznia 2017

... błyskotliwa, mądra i zabawna opowieść ... Agencja złudzeń to idealna książka na długi zimowy wieczór ... jej główny bohater - mężczyzna w sile wieku, pracujący od lat w branży reklamowej swojej pasji zawodowej poświęcił całe swoje życie ... Finbar Dolan właściwie nie ma życia prywatnego, konsekwentnie próbuje odciąć się od swojej rodziny oraz skupić tylko i wyłączenie na pracy zawodowej ... to ma mu przynieść zadowolenie, spełnienie i sukces ... chaos, zwątpienie a nawet panika pojawiają się tuż przed okrągłymi urodzinami w okolicach Świąt Bożego Narodzenia ... całe jego życie zawodowe i osobiste komplikuje się wtedy przez serię niefortunnych zdarzeń ... czy to będzie dobry moment do przewartościowania swoich priorytetów? ... czy główny bohater zrozumie, co jest w życiu najważniejsze? ... odkryje prawdę o sobie i sowich najbliższych? ... zmierzy się ze swoim uczuciem do koleżanki z pracy? ... pozwoli sobie na to, aby być szczęśliwym? ... zachęcam do lektury :-) ... ...

Ania Kantorczyk | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Gnioty
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Koszmarna lektura, chociaż jest w niej kilka trafnych uwag.

Kanka | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017