Agencja złudzeń

Bukowy Las
2016-11-23
2016-11-23
Magda Białoń-Chalecka
choroba kryzys wieku średniego mężczyzna odmiana losu poszukiwanie sensu życia powieść obyczajowa samotność szpital

Światła, kamera, akcja!

Dobra lektura o szukaniu zainteresowań, o tym, że nie warto uciekać od nich na rzecz czegoś, co jest skazane na porażkę.
(ciąg dalszy na blogu)

(ciąg dalszy na blogu)

Może nie porywa, ale warto przeczytać.

Może nie porywa, ale warto przeczytać.

Ironiczne podsumowanie życia 30/40 latków, którzy łudzą się, że mają przyjaciół , rodzinę, fajną pracę...

A tak naprawdę mają przyjaciół - lecz o nich nie dbają, z rodziną nie utrzymują kontaktów, a praca jest pozbawiona pasji.

Książka nie zachwyciła mnie, a jej czytanie mocno przeciągało się w czasie.

Książka nie zachwyciła mnie, a jej czytanie mocno przeciągało się w czasie.

"Agencja złudzeń" to z pewnością książka wyjątkowa. Jest bardzo ironiczna i satyryczna. Główny bohater ma dość sceptyczne podejście do otaczającej go rzeczywistości. W swoich wewnętrznych monologach wyśmiewa ludzką obłudę i rosnącą konsumpcję. Często podważa sens egzystencji i zastanawia się czy w tak nietrwałym świcie można osiągnąć cokolwiek trwałego. Książka jest pełna dość osobliwego poczucia humoru. I to właśnie odróżnia ją od innych pozycji. Niestety na pewno nie jest to moje poczucie humoru.
Ponadto portret psychologiczny Finbara Dolana jest moim zdaniem bardzo ciekawy i dobrze napisany. Widzimy w nim niezdecydowanego czterdziestolatka, wypalonego zawodowo, bez potomstwa ani drugiej połówki. Jest bardzo samotny ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Znacznie wpłynęło na niego ciężkie dzieciństwo. To przez nie ciągle odwołuje, nie jest stały w decyzjach czy wyobraża i przeinterpretowuje zamiary innych.
Co ciekawe czytelnik może poznać świat reklamy i marketingu. Mamy tutaj również mnóstwo nawiązań do pop-kultury.
Należy uprzedzić, że nie jest to fabuła pełna niesamowitych zwrotów akcji dlatego może być czasami nużąca. Jednak jeśli polubimy głównego bohatera nie będzie to nam specjalnie przeszkadzało w poznawaniu dalszych losów tak złożonej osoby ją Fin bez wątpienia jest.
Daję 7,5 gwiazdki i polecam!

,,To mit, że czas leczy rany. Nie wszystkie. Środki chemiczne trochę pomagają
ale potem wydarza się jakaś błahostka. Na przykład widok popielniczki z logo Boston Bruins, której używał, oglądając rozgrywki. Dźwięk kosiarki do trawy w sobotę. (...) Wspomnienia blakną, za to wracają wczesne lata, kiedy to planuje się życie i pisze jego scenariusz, przynajmniej w zarysie. My będziemy inni - wszyscy tak myślimy. Sprytnie unikniemy nowotworów i przedwczesnej śmierci, wypadków samochodowych i zwolnień z pracy, poronień i romansów."

Książka o dzisiejszym, smutnym świecie pełnym masek, przyklejonych uśmiechów, udawania, płytkich relacji, gry pozorów. Świecie, w którym wielu ludzi zmuszonch jest tłamsić w sobie bulgoczący kociołek emocjonalny by kreować przed innymi własną zaje...fajność. Ale także o tym, że można - mimo wszystko - spotkać na swojej drodze kogoś, kto pomoże człowiekowi przejść przez pewne doświadczenia i to zwykle jest ktoś, po kim by się tego człowiek najmniej spodziewał. Początkowo ciężko mi się czytało, ale potem wciągnęło aż po sam koniec.

Koszmarna lektura, chociaż jest w niej kilka trafnych uwag.

Koszmarna lektura, chociaż jest w niej kilka trafnych uwag.

... błyskotliwa, mądra i zabawna opowieść ... Agencja złudzeń to idealna książka na długi zimowy wieczór ... jej główny bohater - mężczyzna w sile wieku, pracujący od lat w branży reklamowej swojej pasji zawodowej poświęcił całe swoje życie ... Finbar Dolan właściwie nie ma życia prywatnego, konsekwentnie próbuje odciąć się od swojej rodziny oraz skupić tylko i wyłączenie na pracy zawodowej ... to ma mu przynieść zadowolenie, spełnienie i sukces ... chaos, zwątpienie a nawet panika pojawiają się tuż przed okrągłymi urodzinami w okolicach Świąt Bożego Narodzenia ... całe jego życie zawodowe i osobiste komplikuje się wtedy przez serię niefortunnych zdarzeń ... czy to będzie dobry moment do przewartościowania swoich priorytetów? ... czy główny bohater zrozumie, co jest w życiu najważniejsze? ... odkryje prawdę o sobie i sowich najbliższych? ... zmierzy się ze swoim uczuciem do koleżanki z pracy? ... pozwoli sobie na to, aby być szczęśliwym? ... zachęcam do lektury :-) ... "John Kenney (...) korzystając z osobistych doświadczeń w branży reklamowej, stworzył kapitalne dzieło, prawdziwe mistrzowskie połączenie dowcipu i powagi, szokująco szczere."

mufloneks.blogspot.com

• Gnioty