Trylogia

Okładka książki Trylogia Stephen King
Okładka książki Trylogia
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Bill Hodges (tom 1-3) kryminał, sensacja, thriller
Bill Hodges (tom 1-3)
Mr. Mercedes/ Finders Keepers/ End of Watch
Albatros
2016-11-09
2016-11-09
Rafał Lisowski, Danuta Górska
Danuta Górska Rafał Lisowski literatura amerykańska tajemnica detektyw fanatyk obsesja

Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki Pudełko z guzikami Gwendy Richard Chizmar, Stephen King
Pudełko z guzi... Richard Chizmar, St...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Początek podróży Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Sean Phillips
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...

Na półkach: , , , , , ,

Spodziewałam się po niej czego innego. Myślałam, że będzie bardziej detektywistyczna. A autor podejdzie inaczej do powieści. Srogo się pomyliłam. Było to samo co znajdziecie w każdej książce Kinga. Oprócz tego, że nikt nie będzie z głównych pisarzem.
O głównych nie ma co się rozpisywać. Postacie jakie kreuje King nie są dla mnie. Jego książek przeczytałam dość sporo. I żadna nie przypadła mi do gustu.
Natomiast odpowiada mi styl autora. Bardzo szybko przeczytałam książkę.

Fantastyczna trylogia detektywistyczna wchłonęła mnie od pierwszych stron.
Pan Mercedes: historia śledztwa Billa Hodgesa w sprawie tajemniczego mordercy który wjechał w tłum ludzi którzy oczekiwali na otwarcie targów pracy w City Center .W tej tragedii zginęło osiem osób rannych zostało piętnaście po czym sprawca znikł z miejsca zdarzenia.
Znalezione nie kradzione: Bill Hodges,Holly Gbney i Jerome Robinson tym razem muszą ratować Petera Saubersa przed psychopatycznym Morrisem Bellamy który po wyjściu z więzienia chce odebrać swoją własność (zrabowane pieniądze i dzienniki słynnego pisarza Johnego Rotsteina które znalazł Pete Saubers)
Koniec warty : Bill Hodges wraz ze swoimi partnerami znów musi stawić czoła słynnemu mordercy z mercedesa tym razem Brady Hartsfield nabywa pewne nadludzkie zdolności które chce wykorzystać do zemsty na emerytowanym detektywie.
Moja ocena 10/10 szczerze polecam

Fantastyczna trylogia detektywistyczna wchłonęła mnie od pierwszych stron.
Znalezione nie kradzione: Bill...

polecam

polecam

Całościowo bardzo dobra trylogia, jednak lepiej oceniać te książki osobno (tym bardziej że 2 tom mocno odchodzi od głównego wątku powieści).

Uwielbiam!

Uwielbiam!

Rewelacyjnie Pan to wszystko wymyślił!!!

Rewelacyjnie Pan to wszystko wymyślił!!!

Niesamowita książka. Połączenie kryminału, thrillera psychologicznego, horroru. Czyta się lekko, ale nie ekspresowo. Wielu bohaterów, ale nie ma chaosu. Ciekawy wątek relacji mordercy z matką.

Tom I

Ta Trylogia powstała z inspiracji. Tak myślę.
W latach 2005-2007 Stieg Larsson napisał swoje "Millennium", które zrobiło zawrotną karierę na świecie (zasłużenie).
Specjalista od horrorów i zjawisk paranormalnych nie parał się wcześniej kryminałami. No i sześć lat po Larssonie on też spróbował tego gatunku.
Jak mu wyszło ?
Dużo gorzej, chociaż nieźle.
W "kingomanii" jestem zielony ponieważ do tej pory przeczytałem tylko bardzo dobrą "Mgłę" (dla mnie 8 gwiazdek).
Teraz jestem po pierwszym tomie "Pan Mercedes".
Akcja przebiega dwutorowo, jak w serialu "Colombo" gdzie prawie od razu znamy głównego winnego. Początek i środek dobry, zakończenie niestety już filmowe. Jakby napisane pod scenariusz filmowy, przewidywalne i z happy endem (przy całej dramaturgii i tragizmie).
Jeśli chodzi o styl i manierę pisarską to King lubi uszczegóławiać i rozdrabniać to co można by pomieścić w krótszej formie i zamiast 400 stron, skondensować na 300-stu. Pewnie wydawca płaci mu od objętości (no i nakładu),ale czy taki pisarz (!) powinien iść na ilość, a nie na jakość ?

Tom II

"Ten skarb jest mój ! Złodzieju, ukradłeś mi go".
Wszyscy to znamy.
"Znalezione nie kradzione" oparte jest na schemacie tolkienowskim: Peter Saubers -> Frodo (i Bilbo) Baggins, Morris Bellamy -> Gollum, Bill Hodges -> Gandalf.
Czyta się dobrze oprócz znów infantylnego, w amerykańskim stylu zakończenia niczym w filmach Rolanda Emmericha.
Bardziej podobało mi się tłumaczenie tomu I Danuty Górskiej, było precyzyjniejsze.
W tłumaczeniu Rafała Lisowskiego (tom II) za dużo współczesnego, polskiego, młodzieżowego slangu w odzywkach i przekleństwach.

Tom III

Ten tom to nie czysty kryminał, ale taki zawierający elementy parapsychologiczne, a wręcz na nich oparty. Autor długo nie wytrzymał i skręcił w swe ulubione klimaty.
Właściwie równie dobrze trzeci tom mógłby napisać Philip K. Dick bo, jak u Dicka, wokół możliwości ludzkiego mózgu oparta jest fabuła. Mamy tutaj współczesne, realne technologie - komputery i internet, a nie wymyślane jak u pisarzy s-f.

Za całość 6 gwiazdek, wszystkie tomy poziomem zbliżone są do siebie.
Ponad 1100 stron to niedogodność w czytaniu, tomiszcze ma sporą wagę.

Tom I

Ta Trylogia powstała z inspiracji. Tak myślę.
Jak mu wyszło ?
Dużo gorzej, chociaż nieźle.
W "kingomanii"...

Fantastyczna historia, czyta się ją jednym tchem ale jest jeden minus - gabaryty tego konkretnego wydania.

Na trylogię „Pan Mercedes” autorstwa Stephena Kinga czaiłam się od dawna, choć nieco odrzucał mnie fakt, że to kryminał a nie horror, w którym to gatunku King się tak świetnie odnajduje. Postanowiłam jednak zaryzykować i uznałam, że środek lata to świetna okazja, by odsapnąć przy dobrze mi znanym, lekkim stylu i porządnej historii. Nie rozczarowałam się, ale też nie zachwyciłam. Trylogią ta składa się z (jak sama nazwa wskazuje :D) trzech powieści:
„Pan Mercedes” - zdecydowanie najlepsza część. Gdy w pierwszym rozdziale poznałam głównego bohatera, emerytowanego gliniarza, już wiedziałam, że się polubimy, i tak było. Bardzo lubię sposób, w jaki kreuje swoich bohaterów Stephen King. On ich nie opisuje, on ich po prostu powołuje do życia, sprawia, że stają się prawdziwi, wręcz namacalni. Pisze o zwyczajnych ludziach, których moglibyśmy spotkać na ulicy, i to jest jego największa siła, którą jestem zachwycona. Sama fabuła „Pana Mercedesa” jest dość prosta, ale umiejętności pisarskie sprawiły, że trzyma w napięciu i wywołuje ciekawość. Czytało mi się tę część świetnie – bardzo lekko, bardzo przyjemnie i bardzo szybko. A właśnie tego oczekuję od tego typu książek. Porządnego kawałka rozrywki.
Kolejna część, czyli „Znalezione nie kradzione” dość luźno nawiązuje do fabuły z części pierwszej, a z bohaterami z niej mamy okazję spotkać się dopiero pod koniec. Opowiada o zupełnie innej rodzinie, mieszkającej jednak w tym samym miasteczku, co sprawia że nawiązania do poprzedniej części są oczywiste, ale rzadkie. Akcja tej powieści nie rozwija się tak swobodnie jak w „Panu Mercedesie” choć widać, że autor polubił swój pomysł i czerpał radość z formowania go i rozpisywania. Bohaterowie jednak nie cieszyli się moją sympatią, a akcja rozgrywała się szybko, w końcówce wręcz pędziła, przez co trudno było się w nią wczuć. Podczas czytania „Znalezione nie kradzione” bawiłam się nieźle, ale nie tak dobrze jak przy pierwszej części.
Co zaś się tyczy trzeciej książki, czyli „Końca warty”... Na plus zdecydowanie to, że wraca do bohaterów z „Pana Marcedesa” i kontynuuje ich historię, która bardzo mnie zaciekawiła. Zapowiadało się bardzo dobrze, tym bardziej że to właśnie w tej części do głosu miały dojść zjawiska nadprzyrodzone, które u Kinga bardzo lubię. Coś się jednak wykrzaczyło. Owe zjawiska były bardzo złym pomysłem, słabo napisanym, nie do obronienia. Przekazywanie ich czytelnikom za pomocą prostych metafor nie zdało egzaminu i tylko pogmatwało fabułę. Poza tym ja naprawdę czytałam pierwszą część, i nie potrzebuję żeby autor przypominał mi o niej co kilka stron. Ja wiem, co się wtedy wydarzyło i wiem jaki to ma wpływ na teraźniejszą akcję. Tymczasem King co kilka/kilkanaście stron postanawia wrócić do tamtych wydarzeń i napisać o nich na nowo, czy to w formie wspomnień bohaterów, czy artykułu w gazecie, czy procesów myślowych głównego antagonisty. Serio, ile można to wałkować? Ta trzecia część trylogii mnie po prostu zmęczyła, a dość słaba kulminacja całej akcji nie wynagrodziła tego trudu.
Podsumowując, całą trylogię polecam choćby z tego względu, że warto poznać całą historię tego ujmującego podstarzałego detektywa, ale niech wasze oczekiwania maleją wraz z każdą kolejną powieścią ;)

• Stephen King
  • King