Poczet władców Polski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk
albumy

Remedium na manipulowanie historią jest edukacja historyczna, zarówno ta szkolna, uporządkowana i zamknięta w pewien metodyczny system, jak też pozaszkolna, motywowana atrakcyjnością wiarygodnych środków przekazu. Na gruncie szeroko pojętej edukacji w zakresie historii tworzy się świadomość historyczna. Jest ona niezbędnym wyposażeniem ludzi myślących. Stanowi podstawę społecznej, obywatelskiej dojrzałości. Nie musi się zasadzać na pogłębionej wiedzy historycznej, jaką zdobywają historycy, ale niewątpliwie na wiedzy w miarę uporządkowanej i na doświadczeniu życia zbiorowego. Obok książek historycznych, spełniających wysokie warsztatowe wymogi i adresowanych w pierwszym rzędzie do historyków profesjonalistów, niezbędna i społecznie uzasadniona jest książka popularna, o ile spełnia warunki kompetencji merytorycznej i przyciąga uwagę doborem tematyki, dobrą klasą pisarstwa, wyposażeniem ilustracyjnym i poziomem poligraficznym. Myślę, że tym warunkom odpowiada Poczet władców Polski, który Wydawnictwo Kluszczyński oddaje do rąk Czytelników.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: skan wykonany dla LubimyCzytać.pl

geena | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Albumowa publikacja popularyzująca wiedzę o dziejach monarchii w Polsce

Świadomość historyczna stanowi podstawę społecznej, obywatelskiej dojrzałości. Dlatego tuż obok książek historycznych, spełniających podstawowe wymogi, niezbędna jest także książka popularna, poprawna merytorycznie i przyciągająca uwagę doborem tematyki - taka jak opisywany tutaj właśnie "Poczet władców Polski".

"Poczet władców Polski" to jedyny w swoim rodzaju poczet 46 władców Polski (koronowanych i niekoronowanych), którzy sprawowali władzę w naszym kraju na przestrzeni 830 lat trwania monarchii (od ok. 960 r., gdy rządy nad państwem Polan objął Mieszko I do abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1795 r.).

Historyczną opowieść o poszczególnych władcach zilustrowano ich portretami, barwnymi fotografiami przedstawiającymi historię i rozwój oręża polskiego, polskie insygnia koronacyjne, numizmaty, wielkie bitwy Polaków, jak i miasta, związane z działalnością tychże monarchów i pochodzące z czasów...

Grazia | 2017-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2017