Tajemnica więzienia

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (tom 24)
Fängelsemysteriet
Róża_Bzowa

W więzieniu w Valleby pastor wystawia „Hamleta”. Aktorami są trzej więźniowie. Podczas przedstawienia na scenie dzieją się nieoczekiwane rzeczy i padają dziwne zdania. Gdy publiczność na koniec oklaskuje spektakl i ponownie rozsuwa się kurtyna, aktorów nie ma na scenie! Co się z nimi stało? By to wyjaśnić, potrzebni będą oczywiście Lasse i Maja! Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne...

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/tajemnica-wiezie...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/tajemnica-wiezie...»

DomowaKsięgarnia | 2016-11-13

Te mądre i sprytne dzieciaki od razu podbiły moje serce. Są otwarte, szczere i potrafią wyciągać wnioski. Co najzabawniejsze, dorośli często nie są w stanie dotrzymać im kroku.
węcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Mimo, że mam 13 lat to dalej uwielbiam sięgać po te książkeczki.
W tym tomie w więzieniu jest wystawiana sztuka teatralna jednak po przedstawieniu aktorzy więźniowie znikają. Czy uciekli, czy zostali porwani?
Nie będę ukrywała, że jest to pozycja na 20 minut, ale był to dla mnie bardzo miły powrót do dzieciństwa.
Rozwiązanie nie jest zbyt zaskakujące, ale jest to dobra książka, żeby się trochę rozerwać.
Szkoda tylko, że książka to jest głównie pościg, a nie jakaś zagadka w stylu "kto to zrobił".

Jagoda | 2017-05-06

Lasse i Maja to detektywi, którzy pomagają policji rozwiązać zagadki. Ta książka jest bardzo fajna. Jeśli ktoś nie czytał „Tajemnice szpitala”, „Tajemnice szkoły” lub „Tajemnice diamentów”, to nie radzę czytać „Tajemnice więzienia”, bo zdradza kto jest winny i siedzi w więzieniu. Ja nie czytałam „Tajemnice szpitala”, bo zginęła w bibliotece, więc „Tajemnica więzienia” zdradziła rozwiązanie i zepsuła całą radość w zgadywaniu.
Ja mam 8 lat i polecam wszystkie książki z serii „Lasse i Maja”.

Madzik | 2017-01-09

Tak nie do końca kumam fenomen Lassego i Mai.
Przeczytałam moim synom, słuchali z zaciekawieniem, ale nie zrobiła na nich efektu wow! Mnie znudziła.
Może za rok, dwa, jak mój starszy syn zacznie sam czytać powieści sięgnie po "Tajemnice więzienia" i zareaguje - jak podobno większość dzieci - entuzjastycznie. Na ten moment książka powędrowała na półkę, nie będziemy czytać jej kolejny raz, i kolejny... (jak co niektóre ;))

olaf2009 | 2017-04-14
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Kolejna część o młodych detektywach. Dobra. To już ostatnia dostępna w Polsce część. Ogólna ocena całej serii - dość dobra, rewelacyjne były co prawda tylko początkowe części, późniejsze były słabsze, niektóre motywy momentami niezbyt pasujące do naszej kultury. Nie wydano w polskiej wersji "Tajemnicy kościoła". Każda część ma podobna fabułę - podejrzanych jest zawsze kilka osób, z których każdy ma motyw do zbrodni (którą zwykle jest kradzież) i tylko drobny szczegół (który trzeba uchwycić podczas czytania) potrafi naprowadzić na prawdziwego sprawcę. W książce znajduje się zapowiedź następnej części - obecnie w przygotowaniu, oraz reklama filmowej wersji o zagadkach kryminalnych Lassego i Mai.

Elvis7 | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Kolejne tajemnice, które cieszą zarówno dzieci jak i dorosłych. Polecam.

Agatka | 2017-01-22

To moja ulubiona książka.

Matylda | 2018-05-24
Iwona | 2018-03-22