Trzynasty gość

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Dawid & Larisa (tom 2)
Wydawnictwo: Zakamarki
Den trettonde gästen
Róża_Bzowa

Głęboko pod ziemią, w nieczynnej kopalni, dzieją się dziwne rzeczy. Wręcz niepojęte! Dawid i Larisa znaleźli się tu, podążając za pewnym szkockim wynalazcą, który w tajemniczy sposób zniknął w jednym z szybów. Gdy w zaskakująco rozświetlonych podziemnych korytarzach Larisa staje oko w oko z samą sobą, oboje czują, że muszą rozwikłać zagadkę tego miejsca. Już niebawem przekonają się, że nie tylko oni są w niebezpieczeństwie, ale że zagrożona jest cała ludzkość!

Dawid i Larisa to nowa seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem książki przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.

Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

Ilustracje Katarina Strömgård.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/trzynasty-gosc.h...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/trzynasty-gosc.h...»

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: maj 2017

Czy znacie Dawida i Larisę?
To bohaterowie serii dla młodszej młodzieży autorstwa Martina Widmarka.
Serii science fiction z detektywistyczno-romantyczną domieszką.
Tom czwarty serii ukaże się pod koniec maja, a ja dziś o pierwszych trzech,
a są to (w odpowiedniej kolejności):
"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem",
"Trzynasty gość",
"Wyspa Obłąkanych".
Uwaga, książki należy czytać po kolei!

Córka twierdzi, że pierwszy tom przeczytała w pół godziny, podczas mojej nieobecności w domu,
bo (cytuję): "Jak coś jest ciekawe i dobrze napisane, to czyta się błyskawicznie!".
Nie sprawdziłam, czy faktycznie nie było mnie w domu tylko pół godziny. Mnie czytanie każdego tomu
zajęło nieco więcej czasu, a każdy tom ma prawie 200 stron*!

Dość długi początek pierwszej książki to budowanie tła do wszystkich historii, przedstawienie głównych bohaterów
i sytuacji, w jakiej się znaleźli: rodzice Dawida wyjeżdżają do Afryki, Larisa jest nowa w szkole (i kraju).
Najlepiej czyta się tom trzeci, tam akcja...

Zuzu | 2017-06-14

Super :)

BookParadise | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Próbowałem wstać, ale nie mogłeś się ruszyć. Wiedziałem, że musimy uciekać. Że musimy ostrzec ludzi na Ziemi i usunąć te przerażające ampułki z masztów telefonicznych."

Witajcie w świecie Dawida i Larisy. W świecie przepełnionym przygodami, niebezpieczeństwami i młodzieńczą miłością.
Jeśli pragniecie zostać detektywami i odkryć wiele tajemnic, to zdecydowanie trafiliście idealnie.
Dziś bohaterowie zabiorą was w kolejną podróż. Tym razem musicie wybrać się głęboko pod ziemię, do kopalni, w której dzieją się dziwne rzeczy. Zostaniecie wielokrotnie zaskoczeni.
Miejcie się na baczności, bo za rogiem może czyhać na was wróg.

Dawida i Larisę poznałam podczas czytania książki "Antykwariat pod Błękitnym Lustrem". To tam właśnie oboje poznali się i rozpoczęły się ich niesamowite przygody. I chociaż nie są realne, to jednak bardzo miło spędza się czas podczas czytania.
Tym razem do odkrycia jest sprawa w kopalni. Jest to kolejna okazja na bliższe poznanie bohaterów, a także...

Bartek | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Bardzo ciekawa seria, przeczytałem w dwa dni.

aniaszew | 2015-09-24
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Detektywistyczna książka ,raczej dla starszych dzieci, bo są tu pierwsze zaczątki miłości.
Fajna historia, choć nieprawdopodobna.W porównaniu do małych detektywów Mai i Lassego tego samego autora, ta opowieść jest bardziej zagmatwana i kryje się w niej wiele niebezpieczeństw. Miłośnicy książek detektywistycznych nie będą zawiedzeni.