Rozległe pole

Wydawnictwo: Oskar
6 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
838618163X

Pisząc o sprawach ludzkich Grass często odwołuje się do zwierzęcych alegorii. Tym razem na kartach powieści wielokrotnie pojawia się ptak, perkoz dwuczuby, symbol trawiącej bohatera tęsknoty za dalekimi krainami, pragnienia ucieczki od powszedniości i nowego początku w innym wymarzonym miejscu...Czy Theo Wuttke i towarzyszący mu krok w krok Hoftaller, główne postacie Rozległego pola , to duet na miarę najsławniejszej powieściowej pary: Don Kichota i Sancho Pansy? W Niemczech powieść wywołała literackie trzęsienie ziemi. Kością niezgody stał się przede wszystkim wyrażany przez Grassa od dawna, a potwierdzony w powieści głęboki sceptycyzm wobec zjednoczenia Niemiec. Decydujący głos należał do czytelników, którzy murem stanęli po stronie autora.

mm8371 | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Moja ulica murem podzielona
Świeci neonami prawa strona
Lewa strona cała wygaszona
Zza zasłony obserwuję obie strony

Lewa strona nigdy się nie budzi
Prawa strona nigdy nie zasypia

Kolejna książka Grassa (Turbot,Idąc rakiem) mająca udowodnić cykliczną naturę świata i historii.Pomysł na opowieść umożliwia autorowi niczym nieskrępowaną zabawę z czasem,kulturą i polityką.Powstanie Cesarstwa i Zjednoczenie...ileż tu analogii,podobieństw,nadziei,emocji i zakłamania.Rzeczywistość obdarta z uroczystych akademii,przemówień,obietnic ukazuje prawdziwą twarz...butę,arogancję,zysk uber alles...Szkoda,że moja znajomość historii i literatury Niemiec nie do końca pozwala mi wyłapać wszystkie aluzje i niedomówienia. Jednocześnie pojawia się wrażenie,że na tym baaardzo rozległym polu nieco pogubił się sam autor,przytłoczony nadmiarem faktów,interpretacji,bagażem przeżyć całego(podzielonego lub nie)narodu.Niestety pojawia się monotonia i znużenie i jedynie dyskretna opieka służb specjalnych...

Ola | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Już dawno chciałam sięgnąć po którąś z książek Güntera Grassa. "Rozległe pole" zauważyłam w antykwariacie. Skuszona nazwiskiem autora kupiłam je i w domu ochoczo zabrałam się do czytania. I nie wiem, czy był to dobry wybór na pierwsze spotkanie z Grassem.

Podróż przez "Rozległe pole" okazała się dość monotonna. Trudno mi było zrozumieć tę książkę. Nie orientuję się w historii Niemiec na tyle dobrze, żeby wychwycić do niej wszystkie odniesienia autora. Jest jednak w tej książce pewien rodzaj nostalgii, smutku i tęsknoty za czymś, co bezpowrotnie odeszło, ale też niepewność wobec tego, co nastąpiło (zjednoczenie Niemiec).

Po Grassa pewnie jeszcze kiedyś sięgnę - myślę, że warto się bliżej zapoznać z jego twórczością.

| 2016-08-28
Ewelina Kędziora | 2016-08-21