Medycyna w sztuce.

Wydawnictwo: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
2 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka
KrystynaL

Katalog wystawy Medycyna w sztuce, stanowiącej kolejny projekt MOCAK-u z serii konfrontującej istotne terminy cywilizacyjne z interpretacją artysty. Publikacja, obok wysokiej jakości reprodukcji prac prezentowanych na wystawie, zawiera także bogatą część teoretyczną: teksty kuratorskie i specjalistyczne – związane z medycyną, między innymi na temat związków chorób psychicznych z twórczością czy zastosowania sztuki w leczeniu.

źródło opisu: Muzeum Sztuki Wspolczesnej w Krakowie, 2016

źródło okładki: Muzeum Sztuki Wspolczesnej w Krakowie

KrystynaL | 2016-09-06

Nazwanie tej ksiazki katalogiem wystawy jest sporym naduzyciem. Publikacja nie posiada podstawowych dla profesjonalnego katalogu wstepu i bibliografii. Brak jakiegokolwiek wprowadzenia powoduje, ze nie wiemy jaka jest glowna idea czy temat wiodacy wystawy (medycyna w sztuce to przepastne haslo), co gorsza po obejrzeniu zdjec prac artystow nadal nie bedziemy rozumiec co przyswiecalo kuratorom.
Material ilustracyjny poprzedza szesc tekstow (w tym tlumaczenia) m.in. o kolekcji Josephinum i sztuce uzdrawiania w tworczosci Beuysa. Nalezaloby zapytac dlaczego wlasnie te eseje towarzysza wystawie. Pozostala czesc publikacji to fotografie malarstwa, instalacji, zdjec, rzezb i animacji prezentowanych w MOCAK-u.
Uzupelniaja je bardzo krotkie notki i jeszcze krotsze informacje o kazdym tworcy.
Publikacja prezentuje panujacy na wystawie chaos i niewytlumaczalny dobor prac. Obok Mariny Abramovic, Aliny Szapocznikow, Sasnala czy Jurgena Klauke obecne sa pojedyncze rysunki Kantora, Herberta, a...

Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam