Ciała i dusze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Książka ta po raz pierwszy ujawnia jeden z najwstydliwszych i najbardziej ukrywanych przede wszystkim przez środowiska żydowskie rozdziałów w historii obu Ameryk...

Klaudyna | 2013-10-29
Przeczytana: 27 października 2013

Muszę przyznać, że temat prostytucji niesamowicie mnie zainteresował. Książka jest poświęcona końcowi XIX wieku i połowie XX. Omawia te okresy dość dokładnie, przedstawiając konkretne przykłady kobiet, które popełniały wtedy nierząd. Oczywiście, jak można się spodziewać, ich zawód nie był dobrowolny i w większości przypadków, dziewczyny – nieraz nawet trzynastolatki – były zmuszane do sprzedawania swojego ciała.

Autorka zaczyna swój reportaż od omówieniu historii cmentarza mieszczącego się w Inhaúme, przedmieściu Rio de Janeiro. Praktycznie nikt nie chce o nim mówić, ludzie udają, że go w ogóle nie ma, że osoby na nim spoczywające nigdy nie istniały. W kolejnych rozdziałach, Isabel Vincent, przedstawia swoim czytelnikom ogólnie zarys prostytucji i sposób, w jaki dziewczęta z biednych żydowskich sztetli były nieświadomie wywożone do Ameryki, aby tam zmuszone zostały do pracy swoimi ciałami. W wielu przypadkach były to dziewczyny z Polski, ogólnie z Europy, Rosji a nawet Afryki,...

Katherina87 | 2012-11-20

Książka ta po raz pierwszy ujawnia jeden z najwstydliwszych i najbardziej ukrywanych - przede wszystkim przez środowiska żydowskie - rozdziałów w historii obu Ameryk. Utrzymana w formie reportażu historycznego opowieść traktuje o tragedii Żydówek zmuszanych do prostytucji od późnych lat 60. XIX wieku do początku lat 30. XX wieku. Uwiedzione mitem bogatej Ameryki, zwabione podstępem (często nawet sutenerzy zawierali z nimi fikcyjne śluby w ich rodzinnych miejscowościach), opuszczały ubogie wsie i miasteczka Europy Wschodniej - w tym Polski - w przekonaniu, że czeka je nowe, dostatnie życie. Zamiast niego czekała ich najgorsza odmiana białego niewolnictwa - sprzedaż do domów publicznych w Brazylii, Argentynie, RPA czy Nowym Jorku.

Mimo że kobiety te zmuszano do tak koszmarnego życia, otaczająca ich społeczność żydowska całkowicie je odrzucała, uznając za „nieczyste". Nie wpuszczano ich do bóżnic, odmawiano też tradycyjnego pochówku. Zorganizowały się więc same, zakładając własne...

Bardzo nieudolny reportaż, stronniczy, wyolbrzymiający co często było irytujące. Sam temat poruszany w książce bardzo ciekawy i sądzę że z materiałów zebranych przez autorkę mógłby powstać reportaż znacznie wyższych lotów. Może kiedyś, ktoś z racjonalnym dystansem zagłębi się w ten temat.

| 2014-01-19

Powstrzymałbym się przed szafowaniem słowami takimi jak: szok, czy niedowierzanie.

Trzeba sobie zdać sprawę, że religia - w tym wypadku judaizm - i ustanowione przez nią dogmaty. Potrafią wypaczyć życie wielu ludzi. W szczególności kobiet, które nie po raz pierwszy muszą stawić czoła patriarchalnemu sposobowi myślenia. Głęboko zakorzenionemu. Nawet wśród osób tej samej płci.

Sam sięgnąłem po ten tytuł z ciekawości. A jest kilka istotnych przesłanek. Niewygodny temat, nie tylko dla żydów. Handel ludźmi, ponieważ zasada działania jest zawsze podobna. Wreszcie prostytucja, której naturę i sposób postrzegania zawsze lepiej znosimy, gdy wiemy, że w grę wchodzą pieniądze.

To poruszające i niesprawiedliwe, wręcz podłe. Lecz świata w tej kwestii chyba już nie uda się naprawić.

Mimo, że nie jest to reportaż najwyższych lotów. Gorąco polecam.

kasia2409 | 2010-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

Nie wiem czemu ale ciężko mi się czytało tą książkę. Przykładowe historie mieszały się z komentarzami autorki, opisami działania alfonsów, charakterystyką zachowań tamtego światka. To powoduje ze książka jest chaotyczna.

Muszą jednak przyznać że sam temat jest bardzo ciekawy. Nie spodziewałam się nigdy tego że Żydzi potępiali jakichś członków swojej społeczności. Zawsze kojarzyli mi się obrona współwyznawców, a tu takie zaskoczenie...

nogab | 2010-11-16

Zaskoczyła mnie ta książka faktami, o których do tej pory nie wiedziałam

Hiszpania19432 | 2012-12-17

Wstrząsający obraz kobiet, które uciekały do lepszego życia, a tak naprawdę stawały się towarem ekportowym. Książka, która pokazuje, że wszędzie można znaleźć odrażające zło, nawet tam, gdzie zdaje się, że go nie ma.

Zofiana | 2013-07-01

Książka wstrząsająca - polecam